Kopánka, kopanec

Kopánka je zajímavé, něžné podstatné jméno. Je mi jedno, zda na Moravu přešlo
ze Slovenska, nebo tomu bylo naopak, protože dávno ještě předtím jsme měli
více slov společných. Po rozdělení společného státu vznikla na Slovensku spousta
nových slov, takže další generace Čechů a Slováků se neobejdou bez slovníků. To,
co nás mohlo spojovat, nás bude rozdělovat. Může mi někdo zazlívat, že tento fakt
považuji za kopanec?

Jožin

4 odpovědi na “Kopánka, kopanec”

  1. Proboha, Jožine, kde jste vykopal kopánku? To je ještě horší než druhdy Harykova bankrotka. Jedinou Kopánku jsem našel jako čtvrť Trnavy, jinak jsem to v životě neslyšel,

  2. Kopánky byly samoty nejen na Kopanicích, ale i v jiných oblastech Moravy a Slovenska, kam migrovali Kopaničáři. Kopánky bývaly dřevěné, některé ale byly postaveny i z kotovice. Jinak Kopanice jsou překrásnou částí Bílých Karpat, v létě s bohatou luční květenou. Bílé Karpaty mají nyní mizernou dopravní infrastrukturu, takže většinou na tůrách nikoho nepotkáte.

  3. Co je,slavíte Velikonoce a na SD není čas?Nebo,že by nefungovaly brzdy na dopravních prostředcích Filipojakubských a štáb Slova poletoval,neschopen přistání?Je tolik dosud neprozkoumaných slov a úsloví a vysoce odborný lid tu zahalí a po nocích dělá zbůhdarma kdovíco.Např.plašmuška je plácačka na mouchy? Aco když,,čumí,jak když nadloube volovi(alias oloví)“?Nemohu spát,trápím se tím,co s tím uděláme?

  4. Olinko, protože je noc, musím končit odpočívání v pokoji a jdu na kutě. Na vavřínech spát nebudu, protože kopánka byl kopanec – tak se mi to jeví s odstupem času.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *