Kraviny a voloviny

Je někaký rozdíl mezi kravinou a volovinou? Dají se kraviny a voloviny pouze říkat, a nebo i plácat? Nebo se snad plácají pouze kraviny, protože i volským výkalům se také říká kravince? Toto se mi honí hlavou v sobotu 23:12 …

21 odpovědí na “Kraviny a voloviny”

 1. Ještě máme na skladě krávovinu (to mi evokuje byvší termín kávovina, který mě vždycky nadchýňal) a hovadinu. Oslovina asi mezi hovězí nepatří, rovněž tak _iny vztahující se k pohlavním orgánům.

 2. kraviny a voloviny jsou velmi dobrý věci..bez nich se nemůžeme radovat a skotačit..hned se při tom spraví nálada..pičovinky..blbinky..

 3. Kraviny se dají plácat. To vím určitě. Jsou lidi, kteří je rozplácnuté sbírají a hnojí s nimi jahody… moment… volovince – ty se dají plácat, kraviny se dají… Teď jsem se do toho nějak zapletl…
  Vrátím se, až si to ověřím.

 4. Pozor, Zdeňku! Doporučuji rozlišovat mezi kravinou a kravincem! (zatímco třeba blbina a blbinec takřka jedno jsou… nemáme to jazykem českým jednoduchý…)

 5. Mám smysl pro nesmysly, takže aniž bych si na tom zakládal, tak kravinky i volovinky dělám na přeskáčku a kdykoliv. Ze zásady ale nedělám prasečinky ani prasárny.

 6. V angličtině zase existoval film A Cock and Bull Story, česky cudně pojmenovaný Tristram Shandy, případně Tristram Shandy: Ptákovina a bejkárna. Prostě bejkárny.

 7. Pavle, ten cock je mi jasný, ale nemohl byste mi aspoň naznačit, co ten bull? Nebo je ten překlad doslovný? Moje znalosti angličtiny jsou pouze knižní (a výběr knih konservativní), v idiomech často tápu.

 8. Jožine, co se týče prasáren jsem s vámi zajedno, ale pokud jde o to druhé, neochuzujete se?

 9. Věro, domnívám se, že střídmost mi prospívá na těle i na duši, takže na ně nečumím, i kdyby je dávali na všech TV programech najednou, protože je ještě možnost vypnout tu bednu a neztrácet u ní čas.

 10. Janinko, tak jednoznačné to není. Neznáte mou stupnici hodnot, kterou jsem si po létech omylů a tápání vytvořil. V životě je vždy něco za něco, a já na pomyslných vahách zřetelně vidím, že neztrácím nic důležitého, ba naopak, cítím, že jsem vnitřně bohatší a svobodnější, když nemusím mít vše, po čem dychtí a za čím se honí jiní.

 11. Drahý Jožine a co na to odbor vnitřních věcí.., s veškerou úctou k vaším nadhodnotám. Aby vám to jednou ti dychtihoňové nespočítali. V rámci veselého krizování prý dojde i na bohatství vniřní. To bude pálka…
  Vepřovému chřipkování zdar.

 12. Milý Jene, občas se najdou takoví, kteří chtějí se mnou zúčtovat, a je zhola nemožné se všem takovým bránit, takže tu i tam občas něco ztrácím. Když nejde o život, tak jde z nadhledu věčnosti jen o voloviny, i když účetně jde o materiální ztráty. Přes to všechno jsem za svůj dosavadní život už toho nasyslil poměrně dost. Pokud ale ztrácím jen iluze, tak ty rychle oželím, protože jsem nepoučitelný a tvořím si opět nějaké jiné. Někde jsem četl, že nejbohatší je ten, kdo ze svého rád rozdává, protože nakonec nám zůstane jen to, co rozdáme. To, co nám zbude, si pak beztak nemůžeme vzít ssebou. To ale už není iluze, to je velmi vážná věc…

 13. Tak tak drahý Jožine, akorát že pak už žádné ssebou neexistuje a to je fakt zatracaně vážná věc. Celý život mi lhali…

 14. Věra: frázový slovník uvádí A fanciful and unbelievable tale. Neboli Neskutečný a neuvěřitelný příběh. Ale co, doslovně je to přece hezčí 🙂

 15. Pavel Kočička: to tedy je, očekávala jsem něco zemitějšího, aspoň ve stylu Zvířátka a Petrovští, když už ne něco, co by se nelíbilo Jožinovi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *