Kraviny

Vláda dělá kraviny, prezident voloviny, nemluvě o prasárnách policajtů za volantem. Dělají si snad všichni z daňových poplatníků psinu? Jak k tomu ty němé tváře přijdou? Je to stejné i v jiných jazycích?

28 odpovědí na “Kraviny”

 1. Při listování jedním ruským slovníkem jsem narazil na sousloví
  бык-улучшатель , býk zlepšovatel. Ve slovníku význam popsán není, v ruské encyklopedii také ne. To, že se nedozvím, co znamená býk-zlepšovatel mě naplňuje hlubokou melancholií.

 2. Směrem na východ jsou ještě békoviny a o kousek dál somariny. Ale napadla mne další otázka ? Mužský rod od kraviny je kravinec, od psiny psinec. Psinec je předpokládám psí obdoba kravína i když zima bývá jako v psírně. Není v tom zmatek ?

 3. Potí se jak vrata od chlíva. Tam zima nebude. Je to studené jako psí čumák. Ten přece také není vždy studený. To je nějaká konina.

 4. JE v tom zmatek.

  KOČIČINA je a) chaos, b) příslušný zápach, c) rozjetá mrtvolka na silnici (známá též jako „road pizza“). Podobně, leč úžeji je na tom
  OSLOVINA coby nerozumný čin. Jak se ale vyrovnat s tím, že
  HUSINA je husí kůže a
  MYŠINA je pouze příslušný zápach? Navíc
  KONINA je a) hloupost b) druh masa c) film Maria Homolky z roku 1989 d) osada v Polsku, takže zbývá jen
  HALINA jako přírodní úkaz vyskytující se v prapodivné kombinaci jakési story o rybičkách…

  Němé tváře by zjevně rády nadávaly.

 5. Gabrieli, možná by Vaši hlubokou melancholii rozehnal nějaký chovatel dobytka. Býk zlepšovatel by měl být plemenný býk, který oplodněním krávy „zlepšuje“ např. stavbu pánve, utváření vemen apod. u potomků daného plemene.

 6. Po zkušenostech se zlepšovatelským hnutím v ČSSR bych si tipnul, že býk-zlepšovatel bude nějakej pěknej vůl.

 7. Němé tváře v tom nejsou samotné. Když jsem četl dětem pohádku, bylo tam doslova: „Čichám, čichám člověčinu!“… Jak já se bál, aby hrdina do něčeho nešlápl, ale ono to nakonec bylo všechno jinak.

 8. Domnívám se, že býk zlepšovatel v Rusku nebyl zvířátko, ale býček, který jezdil za kravkami na motorce (inseminátor), po obšťastnění po tom co postrádaly nefalšovaného si posteskly „no a pusu ?!!..Dříve kravičky chdily za býčkem, v tom je asi to zlepšení.
  Navíc pro výraz kraviny pro rozlišení od kravíny se zavedl také výraz krávoviny, dnes pomalu kravíny zmizely, takže ten rozšířený výraz již není aktuelní.

 9. Kraviny jsou společenským magazínem pro skot. Jak se asi jiné krávy dozvědí, jak se dojí jinde, kterej býk je chic, která kráva je největší, jestli se dát po smrti vyudit nebo rozemlít, zda si nechat zvětšit vemeno, popřípade všechny žaludky, zda poslat telata na prázdniny do teletníku nebo zda je příprava telecího mozečku animální? ha? tohle jsou VELMI znepokojivé otázky, na které naleznete odpověď pouze v novém čísle magazínu KRAVINY!

 10. Jožine,připoměls mi dětství mých potomků.Žádnou pohádku neznali do konce,protože se rozkecávali nad každou větou.Tak vydedukovali,že se Plaváček tak bál,až se pos..a to že byla ta člověčina,co děd Vševěd cítil.Dál se rozbor ubíral v termínech,které se sem nehodí.Já nemohla zasáhnout,měla jsem hlavu pod postelí a řezala se.
  K tématu:Halina je skutečně přírodní úkaz,Atisaari,a má příjmení Pavlovská.Mám ji ráda,protože po její promluvě mám pocit,že má rodina nevybočuje z průměru a to mne potěšuje.

 11. Same,myslíš,že tam mají i recepty pro vegany?Určitě tam sledují módní trendy.Fialová už moc neletí.Teď je každá kráva in,když je modrá.To ovšem štve ptactvo a na modré krávy pouští trus.Naproti tomu červené,zelené a růžové jsou v kurzu.Ta móda je uni,takže ji berou i volové.

 12. spíš myslím že teď hodně frčí dovolená v indii, taky se mluví o duševních poruchách skotu (nevím v jaké souvislosti) a prý nějací dva pasáci vyjeb…i s nějakýma voli-čama (nevím jestli tam nemělo být že vyorali s volama brázdy-jinak to přece nedává smysl, ne?). to je vše co jsem si dnes v metru cestou do práce stihl v tom časáku přečíst.

 13. Vážně nevím co je na tom divného. Býk zlepšovatel prostě předává své geny krávě, která je vyložené béčko, ale díky těm genům její potomci jsou áčka. No a? Stejně tak by se o některých mužích dalo říct, že jsou zhoršovatelé, jenže to se jaksi nenosí.

 14. V kravíně vsi, co tam jezdíme, je už dlouho KUŘETNÍK, nebo snad KUŘETÍN, či KUŘATÁRNA, či KUŘATOVNA (podle vzoru kurník, či kravín, či slepičárna, či katovna). Je tam dost značně PŘEKUŘÍNO.
  Naproti tomu KUŘINEC (podle vzoru PSINEC) je cos kašovitého na zemi a ne zařízení pro chov kuřat. Zrovna tak KUŘNÍK, KUŘÍN, KUŘÁRNA (podle vzoru kurník, či kravín, či slepičárna) vnuká spíš nikotinové asociace, než kuřecí.
  KUŘEČINA je kuřecí kožka (vzor králičina). Ale ta se většinou NEČINÍ, nýbrž kořeněná a propečená činí zlatavý hřeb nabídky řetězce KEC – Proklatě zase kuře. Na trhu se prodávají KUŘICE, což jsou budoucí slepice – nosnice (ale nemají nos), zatímco KUŘOUTI (či KUŘECové, či KUŘOUŠové), tedy budoucí kohouti, jsou, jak jsem již ondy psal, decentně řečeno, vyřazeni z chovu. Polopatě – jsou zdrojem kuřecího masa i kuřečiny. K přípravě kuřecí číny. V autě se za jízdy musíme PŘIKUŘTOVAT. Jídlo s přídavkem kuřecího masa je OKUŘENĚNÉ, jako příloha přikládáme nakládané OKUŘKY v láku. Plemenné slepice se OKUŘÍ (podle vzoru otelí). Řekové mluví řecky, kuřata mluví KUŘECKY, jejich řeč je KUŘEČTINA. Známý román nositelky Mobilovy ceny Ernesty Hemingcestové je KUŘEC A SOUŠ. Špatně rostoucí kuře je NEDOKŮŘČE, kuřín zbavený kuřat je ODKUŘENÝ. Pak se ODKUŘINCUJE, a než se zase zaplní, je ODKUŘENÝ. Jídlo bez kuřecího masa je BEZKUŘNÉ. V lesích pak leží hrad KOKUŘÍN. A vsadím se, že Olinka mi zase napíše, že všechny tyhle výrazy už dávno zná.

 15. Jiřulko, Jiřulko, i kdyby to bylo pod =M= , tak by bylo jasné, od koho příspěvek je. Jídlo bez kuřecího masa by mělo být BEZKUŘÉ jako je BEZMASÉ. Moc pěkné, skvěle jsem se pobavila, chtěla bych na to mít taky tolik času.

 16. Jistě,Jiřulko,nemohu tě nechat prohrát sázku.Jen bych přihodila kukuřici pro kuřici.Můj kuřout(synek)rozmlátil audinu a hrozí mu prokuřátor.

 17. Podkuřovat ve významu podestýlat kuřatům by měla být činnost PODKUŘÍHO (obdoba podkoního), jenže se to u nás prakticky nedělá (takže se tento výraz nevžil), kuřata se vypustí na betonovou podlahu a když je generace dorostlá, kuřín se ODKUŘÍ a ODKUŘINCUJE a NEZAKUŘENÝ kuřín se opět ZAKUŘÍ. Pochopitelně je brzy zase ZAKUŘINCOVANÝ.

 18. Taky tam máme HUSÍN, ale tam je HUSNO ! Je radno se k němu nepřibližovat, a taky je neradno se k němu přibližovat, někdy i obojí zároveň současně najednou dohromady.

 19. přátelé, nedaleko města mého rodného se rozkládá osídlení, které se zove HULÍN. ani se mě neptejte jak se tam mládež po večerech baví …………..

 20. Na kraviny už by se měla uvalit kuřatela. Ještě než se tak stane, tak kuřák z černé Afriky by byl asi kouřenín, Jiřulko.

 21. Jani,on měl víc štěstí,než rozumu.Odflákl to monoklem a výronem v kotníku.Jsem ráda,že se nezabil,ale mám chuť to udělat já.To už je totiž druhé,úplně odepsané auto.To první byla sice ,,jenom,,Škoda Felda,ale zato moje.Potomku se taktéž nic nestalo,jen si nabil kušnu a žebro.Kde bere to štěstí,to nechápu.Teď má utrum,vzali mu řidičák,tak se snad jednou i v klidu vyspím.A takový hodný chlapec to býval.Bolí mne pro něj srdce,doslova.

 22. Odhaduji, že je chlapec v telecích letech (do kristových daleko(?)). Časem se srovná. Ještě se nadělá volovin, kravin, a ptákovin. Věřím, že ve zdraví.

 23. hleďme Olinko! jeden z monoklů ukradených paní spolu s kabelkou se našel! u Vašeho synátora! podivné ………………… the truth is out there somewhere …….

 24. Kravinismus:
  Poslyšte moje vykrávění! Budu vám vykravovat o zakravněných stráních, po kterých běhal můj pokravní bratr za pokravou. Jednou rozbil zábradlí od Macochy a musel ho okravit, což mu nařídil podnikový krávník skrávy přírodní rezervace. Jenže se přitom poranil a dostal okravu krave. Než se uzdravil, zloději mu rozkravli materiál, takže nemohl v okravě pokravovat. Nejraději by je dal všechny pokravit!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *