Krk a zuby

Naše jazyková hlídka toho má nad hlavu a tak se jí nepodařilo zjistit zda je více – „Po krk“ nebo „Plné zuby„? Od krku nahoru si prostě čeština užívá. Kdo má za ušima tak se jistě nenechá tahat za nos, neuteče mu nic před nosem a ani se mu to nerozplyne před očima.

15 odpovědí na “Krk a zuby”

 1. Jestli se nemýlím, tak úplně nejvíc toho má ten, kdo toho má „nad hlavu“. A taky má někdo řečí „plnou hubu“. Ale i směrem dolů se něco najde – má to „v nohách“, zmákl to, takže to má „ve svých rukách“, nezmákl to, takže šel „do kolen“, na něco se chystá – svrbí ho „prsty“… Na to, že jsem utlumená po dobrém obědě, mě toho napadlo dost…

 2. Dobré..,,ranko“…přele Martina.
  Jsem otevřený člověk a tak:,,Po krk mám českého parlamentu a z toho vyplývá, že chuť dát ,,do huby“ mám obrovskou“.Jelikož miluji zem, ve které žiji , ale stydím se za ni,
  protože mám všeho už plné zuby!…Hezký den….Martina

 3. Kateřina nemá určitě v hlavě piliny. To nad hlavu přidávám do textu – díky. Nemá ani daleko z ruky do huby, protože je po dobrém obědě a Martině se zase nedmou prsa radostí nad našimi představiteli.

 4. Na mne tedy zbylo srdce.-co na srdci,to na jazyku,mít srdce otevřené,široké,měkké,obrovské a plné bůví čeho.Do toho zařvu z plných plic, abyste věděli, zač je toho loket (to je blbost,loket není loket ale míra).

 5. Když se dívá Kateřina na ten přenos z parlamentu,možná si neuvědomuje, že jí naši poslanci „věší bulíky na nos“. Při některých interpelacích mám dojem, že má půlka zákonodárců „klapky na uších“ a druhá půlka „poslouchá kolenem“.

 6. Interpelace – změníme jedno písmenko a vznikne nám – interfelace. Oko za voko, zub za sub…
  Takhle vidím náš parlament já.

 7. Možná je to tím, že některé proslovy některých poslanců a senátorů nemají hlavu ani patu, až se z toho ježí vlasy na hlavě a dělá se husí kůže (v dřívějších dobách jsme říkali „husákova kůže“. I když zrovna u tohoto někdejšího politika by se dalo mluvit spíše o kůži hroší).

 8. Já bych řekl, že se spíše otevírá kudla v kapse, ale kudla není kus těla a tak se to nepočítá 🙁

 9. Dobré ranko…..jsem se těšila na,,slovo“ dne, ale dnes žádné není.
  Pročpak to???
  To neva. :-))
  Já zjišťuji den ode dne, že v naší krásné zemi, si každý oblíbil
  hrát si na ,,vlastním písečku“! A to mě mocinky mrzí, že až ta má mrzutost přechází ve vztek.
  Pilně se učím English jazyk a sesmolila jsem,,I am atheist-only human being, yuo are as so as I -human being. Others so.
  I love our PLANET!!!! Hezký den…všem… Martina

 10. Administrátore, zři kudlu! Což není to vlastně protéza, náhrada za nevyvinuté bestiální evolucí druhu homo sapiens stupidus?

  Dlaň, pěst, palec (mimochodem: klasikové z jistého vrhu mu říkali daktylos), stopa (střevíc), loket… Vždyť to volá po člověku! :o) A také ostrovní yard: vzdálenost špičky nosu a konce palce upažené ruky krále Jindřicha I. Zase kus těla. :o)

  A ten náš Přemysl Otakárek druhý, to byl filuta, od něj máme kdejakou míru. Vězměme si jednu, která je na hony vzdálena dnešnímu světu a která se jmenuje hon. Prý to bylo 210 loktů a jinak vzdálenost, kterou ušlo tažné zvíře hnané volně kráčejícím člověkem v době, kdy slunce vystupovalo na obzor, tj. za rovnodennosti nějakých dvé minut.

  Víme tudíž, že tato minulost je nám na hony vzdálena, tj. nejméně dva hony, takže by měla ležet od naší aktuality v dálce 138 metrů, ale spíše už má větší náskok.. To je, myslím, pro minulost příznačné, že má náskok. :o)

  T.

 11. Jak tak nad tím dumám, uvědomil jsem si, že stále ještě nevím, jak a proč vzniklo to úsloví o másle na hlavě. Profesoři nevědí?

 12. pravděpodobný výklad je tento: v 15. Století se v některých francouzských městech ustálil zvyk, že nepoctivé trhovkyně, které znehodnocovaly máslo příměsemi, musely stát na pranýři s hroudou másla na hlavě tak dlouho, dokud se máslo rozpustilo. Dále i německé přísloví „máš-li máslo na hlavě, nesmíš chodit na slunce“

 13. Od pasu dolů tu ještě nikdo nešel…
  A přitom má lež krátké nohy, ale stále je schopná se pohybovat až se jí za patami práší, a nikoli, jak by se dalo čekat, jen co noha nohu mine.
  Obzvlášť jedná-li se o pomluvu, tolik oblíbený český národní sport. A to je právě v p***li 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *