Kůl v plotě

Osamělost je často popisována výrazem … jako kůl v plotě. Vználezce osamělého kůlu v plotě patrně plot nikdy neviděl. Kůly, dnes většinou v podobě betonových sloupků, drží v pravidelných rozestupech drátěné pletivo korunované ostnatým drátem.

Slovodníci, společně jako kůly v plotě, nalezneme jistě lepší přirovnání pro osamělost…

39 odpovědí na “Kůl v plotě”

 1. Němci mají:
  Er ist verlassen wie der Stein auf der Straße.
  Er steht mutterseelenallein da.
  Er ist Gottverlassen.
  Nic extra nápaditého. Nedoporučuji přejímat.
  Ale mateřština má přirovnání, které explicitně vyjadřuje podobný, osamělosti blízký stav: „Stojí tam jako…“

 2. Z té němčiny znám ještě rozšířený tvar: von Gott und aller Welt verlassen sein… a to mi připadá spíše jako opuštěný. Jenže slovo opuštěný bylo (alespoň pro mou matku) spíše synonymem pro zanedbaný. Ale fakt je, že kůl v plotě může být spíše zanedbaný než opuštěný. To by pak nebyl už plot – nic by neoplocoval.
  Navrhuji tedy sám jako lodička na širém moři.

 3. Copak kůl v plotě. Ale co říkáte kolové stavbě? Naši pra pra prapředkové si stavěli, jak jsem se dočetl, kolové stavby. Podle mých představ to byly chatrče na kůlech, aby se v nich odizolovali od vlhké a chladné země. Proč ale kolové? Proč ne kůlové? Asi měl už tehdy zasáhnout tehdejší prajazykovědec pan Prahavránek a uvést vše na správnou míru. Nezasáhl a my teď máme starosti.
  A co takhle kolí? To je když se sejde více kůlů pohromadě.
  Nad češtinou stále žasnu.

 4. Abych nezapomněl, toho chlápka, který do těch kůlů mydlí kladivem a zatlouká je do země, by bylo záhodno pasovat na kůloťuka.

 5. Ahoj milé kotě, neciť se jako kůl v plotě. Však on rytíř přijde a ten kůl povalí. Hloupí, co se smáli. Zjistí, kůly po okolí, co plot podpírají a budou se stydět, že byli jak malí.

 6. Babička říkala: stál tam jak vachtamrajn (teprve dodatečně jsem zjistila, že Wacht am Rhein je jakási klasická německá báseň, něco jako Slávy dcera). Chorvati mají kolodvor, to je nádraží (autobusové, jak je vlakové, nevím). A z čeho je Kolín? (ovarové kolínko je z prasete).

 7. Když se sejde více kůlů pohromadě tak se samozřejmě jedná o soukůlí nebo o valnou ohradu a je třeba dávat pozor aby pak do nejvyšího náhodou neuhodil kůlový blesk to by nebylo příliš cool…

 8. Mám zábrany a hanba mě fackuje, ale zaslechla jsem též: „Stojí tam sám jak č…k u fary“. Co člověk nenapíše pro zviditelnění barevnosti jazyka….

 9. Atsmone. U fary vždycky stávala Káča. Ten oný, kterého máte na mysli, stával vždycky o svatbě.

 10. Kolove stavby by byly dobre i pro prof. Havranka: kvuli teto hlaskove zmene mame take „koliky“ u stanu, ne „kulky“, nebo onen vyraz „kolozuby“. A ostatne taky sloveso „skolit“, jestli se nepletu.
  Vice kulu najednou by jiste spravne bylo to „soukoli“.

 11. Haryku, taky hledám důvod, proč by měl stát zrovna u fary. Třeba je míněn přímo instrument sluhy božího s tím, že onen stav stání v prostředí fary nemá šanci na změnu. Ale proč by u fary stála Káča? Tedy ve smyslu žena?

 12. Atsmone, proč to tak je nevím, ale jedno vím, že u fary stávala vždycky Káča, tak se to říkalo. Myslím, že se tomu tak učiĺi už i žáčci na obecné škole, v prvouce. Káča měla zkrátka své stanoviště u fary, tak jako štětka je měla u Prašné brány a svatý zase na mostě.

 13. A ještě k tomu se tam ta Káča culila. Můj pan tchán používal slovo „kůlek“ jako menší kůl, zatím co „kolík“ byl výrazně kratší (třeba „sázecí kolík“). Pokud jde o ty údy, tak jeden z nich byl Jakeš s památným projevem. Pak je ještě p.Kolík ATSP a náš údržbář p.Kůla se svým synem, řečeným Synkule (o němž se tvrdilo, že ví Kůlovo). Skolit bych myslela, že je od zastřelení kulovou zbraní, nebo že by od praštit kůlem? (přes …nevýslovné). A ještě existuje Koloman, Golo Mann a Kalmán Emerich s Čardášovou princeznou (už jste viděli v Karlíně?)

 14. K dosaváde krásnému čtení o kůlech taky něco přidám. Jako kluci jsme hrávali na louce fotbal, což bylo trnem v oku majiteli části oné louky, jistému panu Urbánkovi. I zatloukl na hranici té své louky kolíky a nám oznámil, že aťsi fotbal hrajeme, ale jen po jeho kůlky.

 15. Kolmo? podle koňmo – bicyklmo? Má kolmice něco společného s kůlem nebo kolem (jako kruhem či kružnicí)?Nebo kolem, jen když se netrefí? Kolmice se jen spouští, nebo i vztyčuje? To by pak bylo spíš od toho kůlu, jako tyče. (nezneužít, prosím, jako oslí můstek k dvou- či spíše jednosmyslným hrátkám!).

 16. Kolmice se pochpitelně odjakživa spouští, zatímco její Kolmík se pravidelně vztyčuje…, jinak jsem standartně pětismyslný plus zpátečka, mírně jetý, spotřeba malá ,garážovaný…..

 17. WBG, to by Vás Pythagoras hnal! Kolmice se přece odjakživa vztyčuje! Perpediculo erecte, nebo tak nějak. Spouští se olovnice, to je něco úplně jinýho. A kdybych už ausgerechnet chtěl něco spouštět, tak si vyberu svislici. Je taková domácí, česká, nenápadná, šedohnědá do zrzava, nepelichá a moc toho nesežere. Postačí jí malý výběh a má vyrovnanou snůšku. V chovu se ovšem musí užívati plemenných kohoutů, kteří pocházejí z chovů zapsaných v plemenné knize. Takové nosné hejno dosahuje od 1. října jednoho roku do 30. září druhého roku u lehkých plemen nejmenší průměrné snůšky 130 vajec, u těžších plemen pak 120 vajec. Pokud nosné hejno tohoto průměru nedosáhne, nesmí se používat k výběru pro chovná hejna… Hejna Pepi, jak se mu po sudeťácku říkalo, pracoval u mého nevlastního dědečka ševce Františka Jehličky v Předlicích, a byl pisl plbče na ten chláva, jak se po sudeťácku říkalo…

 18. Pane Pavelko, Vy říkáte snášce snůška. To ale nemůžete, to by se nám to všechno pěkně popletlo. Z chovatelského hlediska je snáška výkonnost – to znamená množství vajec, které (dejme tomu slípka) snese za snáškové období. A snůška – to je počet vajíček snesených za účelem vysezení ptačí mládeže. Také bychom měli brát v úvahu rozdíl mezi vejcem a vajíčkem. Vejce – to je konzumní kuchyňská záležitost, vajíčko – termín biologický, zárodek života. Proto vaříme vejce natvrdo a o velikonocích malujeme vajíčka. Tak to vidím já, starej šťoura.

 19. Haryku, z toho mi jde hlava kolem (kůlu?) dokola. Vyzývám Slepičku Olinku, aby to verifikovala.

 20. Ještě k těm kolmicím. Já jsem celý život kolmice spouštěl. A to proto, že mi v mysli utkvěl hlas pana profesora R. při přednáškách v hodinách deskriptivní geometrie: „Budiž spuštěna kolmice z bodu A na přímku b nebo na rovinu δ“. Tak jsem ji spustil a bylo vše v ažuru, měl jsem pokoj.
  Ale nic proti vztyčování, kdo chce kolmici vztyčit, ať ji vztyčí. Jednou bude spuštěná, podruhé zase vztyčená, časem se to vyrovná. A pořád to bude kolmice.
  Také vám povím, že mnohem lepší je, když vám při spouštění spadne na nohu kolmice než olovnice. Olovnice, au, au.

 21. Haryku, starej šťouro, vajíčko je zdrobnělina od vejce. Oba termíny se používají takzvaně promiscue, to znamená, jak komu padne do huby. Vůbec nezáleží na tom, zda je řeč o pokrmu nebo zárodku(viz terminus technicus plodové vejce). Mimochodem, když uvaříte vejce natvrdo, tak v něm ten zárodek zlikvidujete. Takže na velikonoce byste musel malovat na syrová. Váš příspěvek mi připomněl paní Dvořákovou, která se po vítězství Zátopka v Helsinkách ptala, jestli utíkal a nebo běžel.

 22. Jo a všechna vajíčka jsou snešena za účelem vysezení ptačí mládeže. To jen my je slepicím či jiným ptákům krademe za účelem sežrání.

 23. Zárodečné samičí buňky jsou vždy vajíčka, ptačí jsou vajíčka buď malá, nebo v lidovém podání (naše černá slepička snáší bílá vajíčka) zdůrazňujícím, že máme vajíčka i jejich snášelky rádi. V krámě si koupíte vajíčka v krabičce s nápisem 10 vajec a nijak ten rozpor neřešíte. Pak je terminus technicus „velikosti holubího vejce“ (pokud možno diamant), rovněž pštros a páni mají zásadně „vejce“, nikoli „vajíčka“. Ad Zátopek: můj syn přinesl ze školky první cenu „v útěku“. Ještě že ne ve zdrhu.

 24. U té kolmice asi jde o to, odkud kam. Zdola nahoru se vztyčuje jako prapor nebo útočící kobra, shora dolů se spouští jako opona nebo gatě.(V rámci genderové vyrovnanosti se divím, že se zdola nahoru též nevykasává nebo nevyhrnuje.) Jak je to směrem pravo-levým netuším, my jsme měli místo deskriptivy latinu. A vlastně jsou opony, které se tahají zprava doleva a naopak, což provozuje zejména čas a to trhasvým pohybem, to asi není pravá opona, ale závěs neboli lambrekina.

 25. Zcela totalitně si dovoluji trvat na tom, že Kolmice, Svislice, Nosnice, Hříšnice, Olovnice atd. se spouští – spouštějí, zatímco Kolmíci, Svislíci, Nosníci, Hříšníci, Olovníci atd. se vztyčují…, případně od jistého věku jenom trhavě vykasávají…
  Apropos, Mr. Pythamagoras byl prý taky na trojúhelníčky….

  TROJÚHELNÍČEK / ptákovina deskriptivní/

  Jeníček s Mařenkou
  hráli si s panenkou

  Vloudí se chybička
  Mařenka celičká
  zbledla

  Panenka maličká
  našeho Jeníčka
  svedla…
  /pokud to někoho zajímá…/

 26. Jarda Kratěna: Kdo se vyspal s černou holkou

  Sbalila mě v baru v Minnesotě,měl jsem zrovna svůj kvartální spleen.
  Trčel jsem tam sám jako kůl v plotě, kolem samej černej manekýn.
  Z reklam řvaly kecy o životě sladkým jako pennsylvánskej gin.
  Povídá mi: Hele bílej štráfku, jestli chceš vlízt negrům do zelí,
  piju bourbon, zatáhni mou dávku. Dám ti svoje tělo gazelí.
  Jen si klidně sáhni na prskavku, já už tvoje rány zacelím.

  Kdo se vyspal s černou holkou, chce to zkusit zas,
  bílí jako černý spolknou jen těžko tenhle špás.
  Kdo se vyspal s černou holkou, maléry má ze všech stran,
  v Minnesotě v patách negry, v Alabamě Ku.Klux-Klan

 27. Amerika je holt Amerika, ale u nás je to prostě

  IDYLA / ptákovina 23/

  Stlala Stela
  postel stlala
  Na milence
  vzpomínala

  Nejdřív pěkně do ticha
  Zastlala si Bedřicha

  Pak vzpomněla Vénu
  Ustlala i jemu

  Hned potom stlala Jírovi
  Že to nikde
  nepoví

  Jak to Stele
  pěkně stele

  to se nikdo
  nedoví….

  /pokud to někoho zajímá…/

 28. Pro wbgardena

  To jen kornatění tepenné
  ve spodině temene
  hříčkou osudu
  duní jako ze sudu

 29. Už před možná třiceti lety jsem uronil toto….

  PROSTĚ PTÁKOVINA č. 4

  Už nejsi ptáčku mladý
  prý střední
  generace

  Dušička čeká
  řády
  a tělíčko
  operace…..

  /můžete hádat co příjde dřív…../

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *