Kdo by do kvačení řekl, že pochází z „připínání hákem„? Kwaka býval nejen hák, ale i klika. Já, jako jazykový amatér, si dovoluji poukázat i na příbuznost s výrazem: Beru to hákem. Mistr Třešňák zpívá o nabodnutí novin na záchodě na hák. Dlouhá léta jsem si říkal, kde se ten hák na záchodě u Třešňáků vzal a dnes při psaní slova kvačit jsem pochopil, že Vlasta noviny nabodl po staročesku – na kliku.
Měl bych pár tipů na slova, jež nevím, co přesně znamenají, jen se domnívám.
Kořány (okona otevřená do Kořán – mohl by to být prostor někde za okny nebo dveřmi 🙂
Kutě (postel?)
Sléza (uděláme to po sléze – dlouhou diksusí emzi přáteli jsme došli k závěru, že to je časový úsek dlouhý 15 min.)
Lub (má něco za lubem – nevím, možná to je někde za uchem nebo u loktu)
Díky a berte to trochu s humorem 🙂
Posléze 😁je následovně,tedy po sledu nějakých událostí…dle mého.
Kvačit….to jsem teda pochopila až s našimi špatněmluvícími dětmi….jelkiož „kam kvačíš?“ …je vlastně “ kam kváčíš…neboli kráčíš 😁 ale staročeštinář má určitě sofistikovanější vysvětlení.
Díky za tipy, určitě některý použiji.
Za okny bývalo koření-kořání.buďto v kořenáčích,nebo na záhonku těsně pod oknem,aby bylo po ruce(?)nebo poruce?Okna se tedy otevírala do toho kořání.
Kořán je bývalý pražský primátor, kmenový autor české verse Playboye. Kutě je nářečně kotě, vzhledem k tomu, že kočky se nejraději okotí páníčkovi nebo paničce v posteli, je to jasné. Časový interval slézy (po sléze) cca čtvrthoďka je jistě správný, mít za lubem je velmi neurčité, mám několik lubových košíků, ale za žádným nic nemám – a to se máme nejlíp!, i kdyby byl míněn lub některých strunných nástrojů, není pravděpodobné, že by za tím lubem něco mělo být, leda neúmyslně a nerado.
Pokud jde o kvačení – kvaka je tuřín, který zřejmě p. Třešňák špatně snáší. Ve venkovských dřevěných domečcích se srdíčkem ve dveřích býval ve stěně hřebík, na něm napíchnuté kousky novin – obvykle RP, neb bylo největší, tedy nejpraktičtější, jak na balení, tak i k tomuto bohulibému účelu Odtud slogan Každé ráno Rudé Právo – apel na správnou životosprávu. Na kliku se nabodává špatně, na háku byl Janošík. Připínání klikou neznám, vagony se připínají spřáhlem, klikou se točí u flašinetu nebo flajšvolfu, kličkou se točí u soustruhu (antikvárního), ale taky se kličkou připínaly šlajfky! Heuréka!
Mit za Lubem je vysvetlono zde
http://www.downloads.fotime.com/?obrazek=768