Lado

Lado není Láďo bez diakritiky, ale neobdělaná půda. Nezaměňovat prosím s Lad, tedy pořádek. Vědmy a vědci SlovaDne i členové sdružení rodičů a přátel SlovaDne nám jistě rádi vysvětlí, který z ladů je ve spojení bez ladu a skladu.

27 odpovědí na “Lado”

 1. Lado je opravdu český výraz? Dobře, nechat ladem, ale LADO? Tedy nechat ladem, až z toho vznikne „lado“? To jsem v životě neslyšel/a. :-))

 2. Lado jedno neznám, ale existovala lada jako jakési louky kdesi za vsí. Lada byla bohyně jara, mládí a jiných neplech u (spíš mladých než) starých Slovanů. Taky to byla značka šicích strojů a národní umělec, jehož psa, který skákal přes oves, máme doma (nebo jeho pra-pra.-pra-…vnučku). Jinak mi lado připomíná brdo, zřejmě to jsou současníci. A taky krůtí prso, které prodávají u nás u řezníka – vona taková krůta má prsa pořádně macatá, ale „prs“ se asi řezník žinýroval napsat.

 3. P.S. To bude spíš ten LAD, SKLADO je nepravděpodobné, bez lada a sklada je kravininum. A jde o sklad jako zásobárnu či úložiště, nebo jako fald?

 4. Věro, už zase neblbni, lado je korektní singulár.
  A ne že tady začnete s laděním a Láďou; mám jenom jedny nervy!

 5. Dle mne nejde o LADO ale o
  LAD , slovo mužského rodu , znamenající něco jako rovinu – vyrovnanost, neměnnost. Slova jako klad, chlad, slad, soulad, protiklad atd.. s tím úzce souvisí. Nechat půdu ladem znamená nechat ji v klidovém, neměnném stavu. Také se používá jméno ladný.
  Nedíval jsem se do žádné etymologie, takhle to prostě v češtině cítím.

 6. Lad a lado jsou dvě odlišná slova, takže nechápu zabejčilost SmallMa, bez ladu a skladu je jasně od slova lad, lado je neutrum a tudíž nelze obě slova slučovat způsobem uvedeným v hlavičce dnešního zadání. Navíc Lado můře být oslovení volání na ilustrátora Švejka či známou princeznu a též může být zařazeno do lekce hanáčtiny – bez lado a sklado

 7. Když zamrzlo jezero Ladoga, proháněly se po něm Lady (Žiguli). Totéž se děje někdy i v Čechách na přehradách, kdy si řidiči krátí cestu, a auta různých značek jsou pak občas vytahována na břeh s pomocí potápěčů.

 8. jimž pomáhají ladné akvabely.Doufám, Jaroslave, že jsem tím nevnesla nelad do harmonických (abych nenapsala sladěných) vztahů.

 9. Dovolte mi protentokrát trochu sucharštější přístup: v trojhonném (trojpolním) hospodářství se část pozemků nechávala ležet ladem. To byla lada. Rovněž tak bývaly označovány ostatní neobdělávané pozemky. A za oním ladem se skutečně skrýval pořádek – leč onen původní (řekněme třeba Boží), předzásahový. Onen lad, od nějž se stále šíří entropie.

 10. Nikoli, qwakosi. Správně je „Bez lado a sklado“. „Bez ladó a skladó“ do češtiny přeloženo znamená “ Bez ladů a skladů“. Hutně surrealistický obraz.

 11. Pan Pavelka asi pravdu může mít. Za předpokladu, že lad chápeme jako uspořádaný makrosystém, pak míra neuspořádanosti minineladů a pidineladíčků je entropická. Nebo ne ?

 12. Lado je jen a jedině vokativ od žigula. Nic jiného se v téhle meteoritické díře (Čechy) používat nedá.

  Zajímavější je soulad coby soužití dvou lad, případně ladů.

 13. Od rozorání mezí komunistickými komunisty a imperialistickými kapitalisty je otázka lada či nelada čistě akademická. Z akademické půdy byla lada – nelada převzata do dětštiny, a tak se ač neladi lad nezbavíme.

 14. Ladoňka je hezká jarní květinka, teď na ni můžu jen vzpomínat. Na zahrádce nám už před týdnem vykvetl ocún jako neklamný symbol podzimu.

 15. Před spaním jsem chtěl dětem přečíst pohádku Princezna Lada a sedm trpaslíků, ale nemohl jsem ji nikde najít. Už si vzpomínám proč – ta princezna z pohádky se jmenovala zřejmě Ledovka!

 16. Svolávám konzilium ! Seriozně prosím o informaci, kde jsou na prodej bonbony ledovky. V řetězcích nejsou. Jak vidno, žít bez nich mohu, ale když se z kousala stává cumlal a milované arašídy v cukru jsou nostalgickou vzpomínkou …. Přátelé, pomozte !

 17. Bez ladu a skladu je predsa znama slovenska hudobna skupina, ktorej velkym hitom bola pesnicka Udavac. Niekolko versov:

  v siedmej triede informacne vsetci sa ma pytaju
  cim chces byt cim chces byt udavac udavac
  udavanie udavanie to je moj konicek udam vsetko udam vsetko to bude moj chlebicek

  A zaver:

  splnil sa mi moj velky sen vykonavam co som chcel
  co robis co robis udavam udavam
  co robis co robis
  udavam rytmus

 18. Utvoření jména ladoňka jakž takž chápu, ale z čeho je ten ocún? Napadá mě jen odsun, ale ten byl až pozdějc.

 19. Ledovky jsou utajeny v hnědých sáčcích, na kterých je velký nápis Toffo a o hodně menší nenápadný nápisek Ledovky. Neztrácejte naději, snad je u vás budou mít. Ale není to co bývalo – hodně tvrdé polevy a málo čokoládové nápkně – dřív to bylo naopak…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *