Lahoda

Lahoda zní stejně lahodně jako láhev s lahodným obsahem. Synonomem lahody je požitek, říká slovník, ale já říkám pozor, jako požitek označujeme i nepeněžité výhody. Výhoda je požitek, ale není nutně lahodná.

Po týdnu dovolené si dovoluji doporučit příznivcům SlovaDne John Kennedy Toole – Spolčení hlupců (požitek).
Příznivcům SlovaDne kteří čtou rusky, anglicky a podobně doporučuji Andreje Kurkova, rusko-ukrajinského spisovatele. Četl jsem od něj „Death and the Penguin“ a „Penguin Lost“. Četba Kurkova se velice přirozeně prolínala s četbou zpráv o případu Kočka, sluníčko svítilo (lahoda) a já přemýšlel, proč se ukrajinské prostředí politiků, novinářů, dobročiných magnátů a mafiánů tak nápadně podobá tomu českému.

6 odpovědí na “Lahoda”

  1. Zajímavé je, že člověk se stane snadno požikářem, ale ještě jsem neslyšel o nikom, že by se stal lahodníkem. Z toho mi vyplývá, že lahoda není návyková, kdežto požitek návykový je.

  2. Lahoda, důvěrně lahůdka. Jeden může být lahůdkářem. No není to totéž, ale souvislost tam je…

  3. Lahůdkář vyrábí lahůdky, a protože ví, co do nich dává, tak je raději nejí. V nejlepším případě, jde-li o poctivého lahůdkáře, by je teoreticky jíst i mohl, ale prakticky nemůže, protože se mu už dávno přejedly.

  4. Když Vám řekne lahoda,
    po obědě labužník,
    jenž pochutnal si u Vás,
    víc jak poděkování to je.

    Nejhorší jsou Ti,
    co nejraděj jí ve stoje.
    pravda ovšem je,
    že netřeba jim prostírat,
    stačí do ešusu dát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *