Legát

Tomáš Krejčí kandiduje na místo údržbáře našeho institutu příspěvkem Legát. S napětím budeme sledovat zda nám legáta vysvětlí lépe rusofilové nebo latiníci…

… můj dědeček měl své oblíbené čalouněné (nicméně dřevěné) křeslo,ve kterém sedával . Ale říkal mu “ legát „.
jak k tomuto označení křeslo přišlo,dodnes nevím. .-)

11 odpovědí na “Legát”

  1. Děda s babičkou měli v ložnici dvě dřevěné židle s vysokými opěradly, kterým říkali legátky. Snad to byly značkové výrobky, z pozdější doby se více proslavily thonetky.

  2. Já vám povím o Legátovi s velkým L. Pan profesor Legát nám přednášel na škole předmět „Provozní spolehlivost strojů“. Bezva. Technika jak se sluší a patří, počítání všeho druhu, hodně statistiky, integrál stíhal integrál. S vděčností vzpomínám, už je tomu 50 let a stále to jde se mnou.

  3. Tak si zase neškrcnu.Já vím jen o ,papežských legátech, a ti mi,coby berance,mohou být ukradení.

  4. Papežský legát Aldobrandini ztratil kardinálský klobouk u Sudoměře, ale ani tak se nestal de-legátem. Má legát něco společného s legováním (oceli, nebo se leguje ještě něco dalšího?)? Olinko, udělejte si jasno v osobním živočichopise, neosobujete si těch domácích zvířátek moc? Když tak ovečka, náboženství nenáboženství! – papeženka Věra. (já bych teda chtěla být pejsek, smím-li prosit)

  5. Podle mého mínění nemá legování oceli s legátem společného vůbec nic. Ocel se leguje přimísením jiných ušlechtilých kovů v podobě legur, aby získala nové žádoucí vlastnosti: pevnost, opracovatelnost, tuhost, odolnost proti korozi a mnoho dalších. Legáta nezlegujete kdybyste ho legovali od rána do večera těmi nejlepšími legurami. A delegáta teprve ne.

  6. Legura je moc hezké slovo, mohla by to být nějaká ještěrka, do hutnictví je jí skoro škoda. Nemá von ten legát původně něco s angl. leg? tedy jako noha? (ya-ko-no-ha v dialektu maninských domorodců)? Nosí legáti legíny? Nebo je legát kolegou z koleje, tedy spolubydlícím, spoluležícím, tedy správně česky lehát? Byl Lehár legát? Nebo je to dodatečně kodifikovaná špatná výslovnost a původně byl lekát, neb se imrvére něčeho lekal, maje špatné svědomí? Dokonce mám pocit, že „lek“ je v jakémsi cizím jazyce „zloděj“, myslím, že v Albanii (pokud to není místní zlodějská měna).

  7. Legáti mají svá lega a my hudebníci jsme občas v notách našli poznámku legato. Teď, co už hrajeme jen z hlavy, tak je nám legáto i legáti šmafu.

  8. Pozor! Legura žádná ještěrka není, neplést s leguánem! To by bylo stejné jako hodinky a holinky nebo decimálka a Dalmácie.

  9. A co kříženec leguána s ježurou? Genetika dnes dělá zázraky na počkání… Mohla by mít protějšek v ježuánovi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *