Lehkoživka

Dnes má slovo Tomáš Haryk M.

Složených slov je na stovky. Ale některá jsou zvláštně zvukomalebná. Také se vám taková slova, která vznikla spontánně mezi bodrým českým lidem, líbí? Mně hrozně. Než projdu při procházce Krčský les, vzpomenu si na desítky a hihňám se, až se tluču do stehen a popadám se za břicho.

Třeba takový tlučhuba, podržtaška, ohrňdíra, vařbuchta, přetrhdílo, držgrešle, pucifous nebo straširybka. To je, co? Ale jsou i další, v nichž si podstatné jméno prohodilo pořadí se slovesem: koloťuk, hovnocuc. A co takový budižkničemu?

Slova směšná; mohou i pobavit. Kdo dá do placu další, aby si příznivci Slova dne užili legrace? (h)

53 odpovědí na “Lehkoživka”

 1. Točkolotoč, smrtholka, hajzlbába, herdekbaba, jedudědek, rozhoďnožka, špindíra, kolenovrt. kolega pan Kůla přivedl k nám do práce taky svého syna, jemuž začali okamžitě říkat Synkule (nebo Sin..?) V Čest a sláva K.Michala je nadávka hovnoďoura, v Bílé paní ARCIDUPLKURVA. Odborníci jistě vědí, odkud je báseň
  Nebýt mojí drahé vlasti
  vrhl bych se do propasti
  střemhlav, střembřich, střemprdel,
  abych tady nesmrděl.

 2. Myslíte že nohejbal je taky složenina? Taková to je jazyková zrůdička a jak se nám ujala! Jednou jsme v hospodě řešili český equivalent a vyšlo z toho odkopávaná (po vzoru odbíjená). Neujalo se.

 3. Pokud by váš hospodský tým uspořádal v odkopávané turnaj (a všichni soustolovníci se z)učastnili) tak by se šance na uchycení odkopávané prudce zvýšily 🙂

 4. Semotamo když se mi obzvlášť něco pumprdentního vydaří, vzpomenu slova bezmozek a hned moje duchovno, čtěme, prosím, s pauzičkou po cé.., je absolutně pipikoko…..
  PS Takové malé howknow /hounou/ na středu….
  wbgarden

 5. Jeden kamarád se vyjádřil o tehdy ještě esenbákovi, který mu dal pokutu za rychlou jízdu a pak ho ještě školil o bezpečnosti silničního provozu, že to byl “ takovej maminčin hajejnynejdadej“.

 6. Taková odkopávaná vznikne nejen u stolu v hospodě, ale kdekoli, když se spolusedící pohádají a začnou si vyčítat a předhazovat kde co a před žasnoucím okolím se řádně odkopou. Dosud nebyl zmíněn sralbotka, pak jsou docela legrační, většinou nepublikovatelná jména k různým národnostem, jako Staročech Zbyšek ze Zdis.al. Ke vznešenému smysluplnu existuje duchaprázdno, které je mnohem častější. Rozmetavač mrvy je s.ačkomet,.Stejně jako hladomorna existuje duchamorna. Ale z jiného soudku: dnes jsem slyšela v radiu, že se ve Francii ze zákona nesmí prase pojmenovat Napoleon. Došlo mi, že náš český Pašík je z dob tureckých válek stejně jako Alík, Amina a Sultán. Z čeho je Tyrl? že by Tyrolák?

 7. Podle Neffa u nás zdomácnělo českopitomý (zejména Troškovy filmy). Lidový miyslivec je lidolovec, lidovec je černop.delník. Odkopávaná nastane, když se lidé na veřejnosti v hádce navzájem odkopou. Ještě nebyl s.albotka. Jsou maxipsi a pidipsi, řečení veverky, určení k tomu, aby lezli veličenstvu do rukávu či kdovíkam. Jedna slovenská Maďarka řekla, když ji šéf poslal pro fascikl, že se to „hanbí povedať“. Totéž platí o ošklivém pojmenování malých pejsků. Jednohubky – saltimbocca. Můj choť občas předstírá hluchoblbost, neslyší, když slyší, nerozumí.

 8. Pro Slovoděnku Diblíkovou: Se vším s Vámi souhlasím, jen s rozmetačem mrvy ne. Rozmetá se totiž hnůj. Mrva se vyváží ze stáje a na hromadě pak fermetuje, mění se na hnůj.

 9. A taková ta libě vonící tmavá tekutina, která vzniká při fermentaci a plní okolní vodoteče (to tu taky ještě nebylo), se nazývý Ferment stock.

 10. Toho oře jste, Jirko, plně potvrdil. Rozmetač mrvy je pak pouze hrošík liberijský, k vidění (doufám, že ještě) v pražské zoo. Přidávám sklepmistr, tancmajstr, myšilov, konipas, (proč je koniklec? prý poniklec, že visí, ale moc se mi to nelíbí – které dámě by se to líbilo?) Dále skupinu vtipů typu pacifik – amputace končetiny, veletrh – roztržený kalhoty, trenýrky i p.del, koniklec- vězení v Tel Avivu atd. A botanický název zpododěr. a motýl stužkonoska (tu nosí, leč nikoli na nose). Lomikámen, Lamželezo, kolohnát, paroprase, volvolánek, patolízal, znakoplavka, krasoplavec, krasoduch čili šéngajst, čulibrk(?), Valibuk, Valihrach a Kulihrášek.

 11. kleptokracie, (snad i breptokracie), hezké slovenské slovíčko je rukolapný. Rádodajná paní je protějšek spanilomyslné slečny. Kolegovi s typickou chůzí říkali šupinoh. Hrůzovláda by měla mít taky srandovládu (zřejmě díky koalici), pak jsou různé zhovadilosti typu člověkoden (hezká je obložnost postelí ve špitále, připomíná obložený chlebíček), kazisvět a kazišuk.

 12. Dvakrát jsem si přečetl příspěvky předchůdců a nenašel jsem tam mocipána vlezdoprdelu, nebo krutihlava. Snad se tam hodí a ze zúčastněných nikoho neurazí.

 13. Po přečtení předchozího postrádám krásné ryze české slovo hajzlbába. Něco od těch hádanek: pragmatik – učitel matematiky v Praze, exteriér – pes na procházky, interiér – pes na doma, foxteriér – pes na tancování, megafon – velký šlechtic, mikrofon – malý šlechtic, podivín – Nepela (pro mladší – Nepela krasobruslil po Divínovi), autorita – nájemné jízdy, Kontiky – židovská továrna na hodinky, miniatura – prémie, placenta – pokladní, katastrofy – verše mistra popravčího, katapult – špalek téhož, defraudace – rozvod, deflorace – žně, armatura – vojenské cvičení, synteticky – bjatjanec, obhajoba – procházka kolem lesa ve dvou…. a mnoho stránek dalších.

 14. Aťo, hajzlbába je hned shora třetí. ale mám za to, že chybí bordelmamá. Taktéž školomet, česky školník, pták písař hadilov, kostitřas a třasořitka.

 15. Náš tatínek si v zimě málo topil, aby šetřil.Pak si naříkal, že má studený byt.Říkali jsme mu, že je netopír.

 16. Jiří Dědeček, básničkář a písník, má na albu Kouzlo noční samoty píseň, v níž používá mnohá složená slova s obvyklou nonšalancí a citem pro uzemění posluchčů. Jméno a celý text si, bohužel, nepamatuju, tak aspoň uvedu obrlajtnanta, sólokapra a samohanu. Mimochodem, je opak nonšalance šalance?

 17. Jo a pokud souhlasíme s Harykovou definicí hnoje a mrvy, pak ani hrošík liberijský mrvu nerozmetá. Mrva je směs výkalů, moči a podestýlky, t.j. pilin, sena, slámy atd., zatímco hrošík i jeho olbřímí bratranec hroch rozmetávají přímo výkaly.

 18. Stejně jako sněkýmHana. Zoborožec, protinožec, lidumil, kozom.d, knihomol, samožer, kočkopes, býložravec, sudokopytník, pětiprstka, pískomil, suchopýr a suchopár, vodováha, rovnováha, protiváha, kolenotoč, lýkožrout, červotoč, kolotoč, vozembouch.

 19. Držkopád, sedmispáč, čtyřspřeží, veršotepec, libosad, ohňostroj, kladkostroj, Dněprostroj a Metrostav.

 20. A Kozojedy, Hřibojedy, Máslojedy, Konětopy, Mlékojedy, Mokropsy, Hlubočepy, Postoloprty, Hořiněves, Miskolezy, Řeporyje, Holovousy, Žabovřesky, Bosonohy, Poděbrady, Sukorady, Odřepsy, Drštěkryje, Myštěves, Mokrovousy a Aš.

 21. Hownivál – šéf, postrádající potřebné know-how.
  Moneyžer – účet u banky, kde úrok je nižší než inflace.

 22. Tak je to zcela jasné, sežral money a teď doživotně může žrát jenom manu…, manager, kdy si jsem se komunálně dopustil tohoto:

  Z/A/TRACENÉ RÁJE….

  už se blýská asi
  zas na lepší časy
  tak na Maltě malou
  banku otevřem si

  vždyť bez bázně a bez hany
  dobyli jsme Bahamy

  tak proč bychom se neměli
  když socani mi nadělí
  pod vlastní postel
  Seyschelly…..
  —–
  wbgarden

 23. Středokluky, přímotop, mašinfýra, blátošlapka, darmošlap, dobrodruh, hajzlpapír, obojživelník, vakokrt,, středobod, siločára, přesbidlo, grenadýrmarš a kajzršmorn, zemlbába, vepřoknedlozelo, zlatohlávek (taky jste měli letos na růžích černobíle puntíkaté bestie zlatohlávky?), krtonožka, hlavonožec, rukopis, písmomalíř, křivozobka, tlustoprd, tlustospis, vodovod, močovod, penězovod, kanálpucr, ostrostřelec, ostropestřec, plavovláska, modrovous, modrotisk, chybotisk, Bystrouška, Modroočko a ruksak, čoromoro, různoběžka, břichopas, husopaska, komundíra.

 24. Z ranku vulgarismů ještě zkurvysyn, mátijeb a moudroprd. Ze salonní mluvy lokotraktor, lihovar, železobetón, kolovadlo, přímorožec, lobotomie, vakomyš, jitrocel, zeměžluč, potměchuť ( i když to lze psát i odděleně), bohoslovec, báchamr, velkobchod, jinotaj, holoseč a senoseč, a příjmení Vinopal, Kalivoda, Smetiprach nebo Osolsobě

 25. ve Stromovce různí hulváti říkají malým pejskům sprosté ližpič a nezapomeňme na Mrakoplaše! Byl už větroplach? a kremrole?

 26. Test blbuvzdornosti v hutních podmínkách byl definován tak, že testovanný objekt musí bez zjevné úhony a ztráty funkčnosti vydržet pád desetitunové ocelové koule z výše jeřábové dráhy.

 27. Proš mi to vzalo dvakrát zrovna tu sprosťárnu, které jsem se celou dobu vyhybala? odříkaného chleba největší kus, a teď jsem za tuplovanou sprosťandu. a obezlička a jánabráchismus a chozrasčot a další hnusy minulé.

 28. Diskolejdy (v německých inzerátech “ keine Discolady“), pršiplášť, a moc hezké „stál tam jak vachtamrajn“ a škůdce ovocných sadů bekyně zlatořitná. Pejsek Matlafousek od Rady a Žáka, husokachna berbera a orlosup

 29. Z chemie základní školy jsem si odnesl nezapomenutelné výrazy gutaperča, vulkánfíbr a čutakámen. Náš chemikář sice nebyl žádný odvážný hromdopolice, ale nebyl ani přizdis.áč…

 30. V dřívějším SSSR se na různých místech vyskytovaly špinavé a tlusté báby, které se cítily důležitými a našinci je označovali souhrnným názvem homimo (ho…o místo mozku).

 31. Veřejnoprávní (oproti privátně ilegálnímu), sadomaso, politruk a DVŤák, na závěr SlovoDne. Howgh! Zelí!

 32. Konipas luční, řečený třasořitka, k tomu sedmikráska na louce a doma po obědě plnotučné pivo z oblíbeného pivovaru.

 33. Panimanda, to je ale krásné slovo, paní Diblíková. Někteří spoluobčané a spoluobčanky někdy od jiných spoluobčanů a spoluobčanek dokonce vyžadují, aby jim panimandu políbili. No těpic. Rada pro přátele líbání: nic neodkládat, gatě dolů, a chutě do toho!

 34. S něhou v duši připomínám dvojdomek a doplňuji hejrupácký maslostroj.Krásná příjmení nám dodala Skočdopole,Semotam,,Suchomel,Blahorád,Gruntorád,Chleborád,Slibotechna(můj manžel),sport dodavá lukostřelec,krasobruslař,motostřelec.
  Libozvučné,krasopisné,zvukomalebné…
  Čistonosoplena,klimprkastle,
  Hogofogo,techtlemechtle,já už zapoměla krásnou scénku Vlaďky Kozderkové blahé paměti a nepaměti.

 35. Jeden můj známý se vyjádřil o ženě s mohutným poprsím: „Ta má pořádný přednašima“.

 36. Málo se zde vyskytují zkratková slova jako dříve oblíbený Svazarm a dříve nedostatkový panapr (papír na pr.el).

 37. multi-kulti, bublifuk, trojčlenka, dvojmužná pila, tamaryšek pětimužný (čertví, co je tím míněno, já na něm neviděla chlapa ani jednoho, ani by ho neunesl), hadimord španělský (černý kořen), jednovaječná dvojčata a třívaječné těstoviny na šunkafleky pro sedmihlavou saň, stožár z padesáti dvoužárů, minisukně, perlorodka, stověžatá na stříbropěnné, basbombardon, suchohřib, krucinálfagot!

 38. Jestli je pro někoho Tamaryšek pětimužný moc, ať zkusí čtyřmužný, Tamarix tetrandra. Nebo pak velmi jemný Tamaryšek drobnokvětý. Ten prý skoro netlačí…..

 39. Skládáním slov ze dvou až tří slovotvorných základů se vždy tvoří pojmenování motivovaná. Nejčastěji se složeniny užívají v odborném názvosloví a v publicistice, kde je výhodou jejich kondenzovaná forma a také vysoká explicitnost složených výrazů. Ojediněle se s kompozity setkáme i v básnickém stylu, kde zvýrazňují expresivitu vyjádření (modrojas).

  Složeniny rozlišujeme:

  1. podle slovních druhů složenin, kterými jsou především substantiva (zlatovláska, štěrkopísek), adjektiva (libozvučný, modrozelený) a číslovky (jednadvacátý, třiatřicátý);
  2. podle slovotvorného způsobu skládání – existují 3 způsoby:
  1. čistá (vlastní) kompozice, kdy se první a druhý komponent spojují spojovacím vokálem (interfixem). Tyto složeniny nejsou slovy odvozenými, jejich zadní členy mohou existovat jako samostatná slova (např. černozem, novomanžel, vzducholoď, lesostep, opočlověk);
  2. komplexní, smíšený způsob kompozičně-derivační, kterým vznikají složeniny odvozené, které se pak řadí do příslušných onomaziologických kategorií.Vždy se jedná o mutaci, tj. změnu významu (např. nízkokmen není nízký kmen). Zadní členy těchto složenin nemohou existovat samostatně (např. lidojed, čaroděj, teploměr, drvoštěp)
  3. spřahování (juxtapozice) – výsledkem jsou tzv. spřežky, které vznikají formálním srůstem členů (komponentů), který není doprovázen jejich morfologickými změnami. Spřežky mohou být citátové (větné), které vznikly spřažením sloves a dalších větných členů v jejich původním, nezměněném pořadí v jeden ustálený, ustrnulý (někdy nesklonný) výraz (budižkničemu, jaksepatří, přetrhdílo, kdovíjaký). Druhým typem jsou tzv. nevlastní spřežky, vzniklé ze spojení podstatných jmen a přívlastků bez spojovacích vokálů (pravděpodobný, zeměkoule, okamžik).
  3. podle vztahu mezi členy, který může být:
  1. souřadný, pak se jedná o složeniny koordinační, jejichž členy mají rovnocennou syntaktickou platnost. Vztah členů může být prostě slučovací (opočlověk, štěrkopísek, severozápad), vztahově slučovací – složeniny vyjadřují vztah současně ke dvěma základům, píší se se spojovníkem (ekonomicko-politický = ekonomický i politický) nebo reciproční, kdy je vyjádřen vztah vzájemnosti, oboustrannosti (česko-anglický, labsko-oderský, ostravsko-karvinský)
  2. podřadný, závislý – pak se jedná o determinativa, kdy jeden člen určuje druhý, který je mu nadřazen (modrooký, krátkozraký, stoletý)

 40. Já už se lekla,že Vás vypeskuji.Nízkokmen že není nízký kmen?Možná je to spíš blbost,než cokoli jiného.Je ale vysokokmen a nižší kategorie jsou polokmen a čtvrtkmen.Pak už je jen zákrsek a keř,což je bezkmen.Nízkokmen by snad mohl být souhrn kategorií polo,čtvrt a zákrsek.Ale nesetkala jsem se s takovým tříděním.K čemu by bylo dobré,že.
  Jdu,slepička, do zelí…
  natrhala lupení.

 41. Taky by to mohla být pygmejská komunita. Nebo zakládající pár chovných jezevčíků extrakrátkonohých čili quasiplazivých. Ten polokmen je sporný, jako ta poloplná nebo poloprázdná flaša slivovice.

 42. Hmm.. a nebo pseudosloženina z Tatíčkovy oblíbené písničky: „… nauč sa synečku hospodařit…“ a nebo opravdová, nefalšovaná, nejkrásnější složenina – perořízek..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *