Liché představy

Liché představy lze bezesporu (1) definovat jednoduše: nejsou beze zbytku (1) dělitelné dvěma. Podle mého (selského) rozumu má pět a šest představ více společného, než jedna a tři představy.

(1) Slovník spisovné češtiny
Výraz beze zbytku (zcela, úplně) se píše jako dvě slova, nikoli tedy dohromady (bezezbytku). Liší se tím například od sousloví beze sporu, které lze psát i dohromady (bezesporu).

27 odpovědí na “Liché představy”

 1. Slůvko liché bych snad když dovolíte nahradila slůvkem klamné, tudíž klamné představy, i když ani výraz tento se mi nezdá co do výstižnosti slůvka liché správným.

 2. Když náš kocour pelichá, je ono pelichání liché? Tedy nepelichání, nýbrž pesudání? Já se v tom nevyznám…

 3. Naše Lucinka líná (tedy pelichá, i když pelichají slepice a ne pejsci) téměř setrvale, byť s různou intenzitou, takže semo tamo líná pilně. Ptáci pelichají na jaře a na podzim, možná že jedno z toho, tedy podle data narození, podruhé (nejspíš na podzim) pesudají. Jinak u Lucinky představa lenosti je bohužel lichá, čiperná je na kvadrát.

 4. Beze zbytku je zvlášť, páč se dělí se zbytkem nebo beze zbytku. Bezesporu asi nemá protipól se sporem, ale se sborem, mnohdy i se sbormistrem, mohou bezesporu být potíže, jež beze zbytku (t.j. ke spokojenosti obou stran) vyřešit nelze, takže sbor může zůstat rozdělen, a to beze zbytku nebo i se zbytkem, jemuž je to jedno.

 5. Jo, a babička říkala, když měl někdo liché naděje, jež se, jsouce lichými, nevyplnily. že mu ZMEHLO. Ergo, sudé naděje se vyplňují.

 6. Pane Pavelko, podívejte se pořádně. Vy asi nemáte kocoura, ale nejspíše slípku, ta pelichá, kocouři línají. Dá se to poznat podle počtu nohou. A vůbec, vrní to vaše zvíře, nekvoká?

 7. Máte pravdu, utkvělých pět nebo šest představ, to už je fuk, na blázinec stačí jedna pořádná. („A od kdy si myslíte, že jste pes?“ „Už od štěněte.“)

 8. Zaujala mě jadrná česká slova lichometník a lichva. Mají s lichostí něco společného ? Pokud někdo přijde se sudometníkem a sudbou, setká se s opovržením.

 9. Lichva – půjčování peněz na lichý = přílišný přílišný úrok.
  Lichometník – pokrytec, metající lichá = neupřímná slova.
  Sudometník a sudba jsou výrazy hypotetické, avšak ne opovrženíhodné.

 10. Lichva a lichvář, obojí jsou pěkná, dokonce bych řekl i zvukomalebná slova. Ale nejjadrněji mi zní sovenské „úžernictvo a úžerník“.

 11. Mimo koryto – připomnělo i to úderník. Jak je slovensky úderník? (nemám na mysli součást zbraně, ale úderného pracovníka, jenž udírá práci všem kolegům, aby byl na nástěnkách.).

 12. Když si představím lichokopytníka se sudým počtem prstů a sudokopytníka s lichým počtem prstů na kopytě, mám sudý počet lichých představ? Ani ne, po střetu zvířete s automobilem lze se nadít nejednoho nemilého překvapení.

 13. Jožine, já v tom pravda taky nemám jasno, ale co Tobě se v hlavě mele, to teda Zelí!

 14. Pro p.Pavelku, úderník je slovensky také úderník.Původ je patrně stejný, v r.1917 vznikl na Rusi 1.čs.samostatný úderný prapor, jehož příslušníci se nazývali úderníci. Na Slovensku byli posléze úderníky příslušníci pohotovostních jednotek Hlinkovy gardy 1939-1945 .
  Pozdější úderníci, vesměs mrviči norem, tak vlastně měli ve vínku generála Kornilova a Andreje Hlinku.

 15. Těm úderníkům (resp. jejich iniciátorům a dalším nemravům) to přeju, vždycky mě potěší, když se ukáže, že jejich nadutost byla lichá, a to i přesto, že jsme to zčásti věděli, zčásti tušili a zčásti v to horoucně doufali.
  Jaroslave, a co sudo-ku? Jsou křížovky rozvinutou formou lichoku?

 16. Jak se řekne slovensky úderník, Jaroslave, nevím, ale byla jsem co adolescent(ka) poučena, že úderník maďarsky se řekne uštván šutryhází, v rumunštině zní drimescu, francouzsky žerenormy, čínsky nečumčiňse, anglicky volemakey. Pokud vás to uspokojí…

 17. Lichou představu shledávám užitečnou a sama jsem si ji vyrobila.Nad zrcadlo v koupelně jsem dala slabší žárovku a do nového dne vstupuji spokojená sama se sebou.Kam se na mne hrabe náctileté zelí.
  Kdybych měla ještě jednu,ejhle,nebyly by liché.Ha!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *