Manuál a meníčko

Manuálně jsem vydoloval počty návštěvnosti jednotlivých slov viz Slovník Slova dne. Hlasování o slovech se moc neujalo, ale dokopat Sršně k tomu aby to vyhodil nebude lehké. Tolik ve vlastní věci.

Nováček učitelského sboru, Bonzo, zaslal Meníčko:

No,včera jsme se po dlouhé túře osvěžovali černou Plzní…vedle si dámy dávaly polévku…a jedna řekla, že chce „meníčko„.
To mě zarazilo, neboť jsem tento slovotvar nějak předtím nezachytil…nicméně hned potom večer se v televizi opět objevil. Zase ta TV!! A to myslím byla zrovna TV veřejnoprávní, a ne televize“nejmenované“ kde bych se takovým výrazům divil daleko méně.
Předpokládal jsem, že menu (čti meny ) je docela dobrý výraz pro opulentní oběd ..ale proč zrovna… meníčko??? Jsem asi out .
Neustále se musím vracet k pravdě vyjevené v jednom starém kresleném vtipu (od Jiránka??), která mě vrací do střízlivé skutečnosti: Po tom, co jsem viděl rozdělávat oheň dvěma dřívky mě na tom světě už nic nemůže překvapit

14 odpovědí na “Manuál a meníčko”

 1. Předpoklad, že menu je docela dobrý výraz pro opulentní oběd, je naprosto mylný, alespoň v Česku. Opulentní, tedy oplývající nadbytkem, bohatý, u nás nikdy není oběd inzerovaný jako menu. Jeho podstatou totiž je, že za relativně málo peněz dostanete sice vše včetně polévky a pití, ale v míře i kvalitě – mírně řečeno – prostřední. Proto je také zdrobnělina meníčko podezřelá, protože avízuje – alespoň významově – dávku typu „pro slona malina“.

 2. Po opulentním menu, kde hodně také záleží, z čeho je složeno, následuje korpulentní figura. Do meníčka bude zřejmě zařazeno i kafíčko.

 3. Users manual bývá poslední záchranou, když nevystačíme s přirozenou inteligencí, ani s hrubou silou, u řady nezbytných přístrojů, bez nichž se naši předci klidně obešli. Pak nezbude než se pokorně manuálem prokousávat se slovníkem v ruce.

 4. Mam dotaz na vsechny francouzštináře slovadne – kdyz se menu cte „meny“ proc se i manual necte „manyal“ resp „manyjal“….?

  Mimochodem, nektere zdrobneliny typu kaficko a menicko jsou znacne zavadejici, kuprikladu:

  chleba -> chlebicek
  voda -> vodecka
  mata -> maticka
  žehle -> žehlicka
  čistka -> čisticka
  Lada -> ladicka
  valka -> valenda
  hůl -> holka, holicka

  a podle blbec -> blbecek je i vul -> volecek?

 5. protože manuál je do češtiny převzat z angličtiny a počítačníci si to vyslovují po svém (tj. po česku), ve francouzštině je nejbližší ekv. „manuel“ čti „manyel“.

 6. Manuál není převzat z angličtiny, stejně jako pedál. Obé má původ v latině – manus, manus je ruka a pes pedis noha. Na varhanách jsou manuály klávesnice, které se obsluhují rukama a pedály jsou šlapadla, na která hraje varhaník svými dolním končetinami. A pro Jamieho: Když si naladíte klávesnici nebo mysl na češtinu, pak nebudete tak často zaveden. Zjistíte, že zdrobnělina od vody je vodička a ne vodečka, ta je od vodky, od máty je mátička a od války je válčička a od hole hůlka nebo hůlčička. A žehle je přechodník!

 7. Správně, Jirko, a co se počítačového manuálu tejče (omlouvám se, ale stále mi tu nefunguje na klávesnici dlouhé y), je to prostě příručka.

  Hůlky mi připomínají pana Broučka, jak se pohoršoval že jacísi hodnostáři „chodí s hólkami“.

  Nakonec mi pak vrtá hlavou co to znamená „žemlit“.

 8. Mlátička je zdrobnělina od mlátice. Co je mlátice nevím, a vědět nechci. Věda to, byl bych zmlácen. Teké bych však byl vědcem, nebo aspoň vědečkem, neboť věda, nezná kompromisy.

  Sušička je pak malinká obec v jižních Čechách. Vyrábějí tam sirečky. Neplést si se syrečky, které vyrábějí v Olomouci, (či v Holomóci, s hólkami. )

 9. Syrečky se vyrábějí leckde, ale je paradox, že ty olomoucké se dělají v Lošticích – jako kdyby plzeňské pivo vyráběli v Nýřanech

 10. Vojáci (zřejmě nižších hodností) mají na ramenou frčky. Vojáci vyšších hodností musí mít tedy na ramenou frky. Nevím však kde je ta hranice.

 11. Vladimíre, zažil jsem i takové důstojníky, kteří měli na náramenících hvězdičky jako na nebi a v hlavě tmu jako v noci.

 12. Podle mejch zkušeností to asi bylo nějké pravidlo: čím víc hvězdiček, tím větší tma.

  A pak byli tací kteří měli „červeny vejložky s jednou hvězdičkou, koženy vobušky s rudou mašličkou“ s tmou nejhlubší, to ale nebyli vojáci.

 13. Milostivá, chtěl bych vás milovat fyzicky, ale třeba i manuálně.

  Manuál neboli návod k použití je poslední zoufalý pokus uvést zařízení do provozu. návod čtou jen zbabělci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *