Mazat med kolem huby

Mazání medu kolem huby je alternativní vyjádření lezení někomu kamsi. Mazání i lezení nejsou myšlena ve prospěch mazaného-lezeného, ale mazajícího-lezoucího, neboť z pohledu mazaného-lezeného není ani jedna z aktivit nijak příjemná, a to ani v případě, že je lezení doplněno o nadstandardní lízání(1).
Pro docenty a docentky: dá se mazání-lízání srovnat s podkuřováním nebo s podstrojováním? Mazat a lízat pochází z karetních her, kouřit a strojit ne.

P.S. podkuřovat někomu nemá za cíl dotyčného zhulit

(1) Ve švédštině se neleze, ale přímo líže … což dokazuje, že ve Švédsku je stále ještě vyšší životní úroveň. Švédové naopak postrádají pobídku k vylízání, patrně by byla lehce zaměnitelná s lízáním. Výzva k políbení sedacího ústrojí však je ve švédštině i češtině zcela adekvátní.

43 odpovědí na “Mazat med kolem huby”

 1. Kolem huby med mazali, „neboj, nebude to bolet“,
  když já kdysi na trhání mandlí byl.
  Nevěřil jsem, pravdu jsem měl, legrace to byla,
  zbytečná to slova, nepotěší, nikdo tomu neuvěří, v tomto není síla.
  Ale říci pravdu, posílit tu víru, že to překonáte, tady bude síla.
  Mazati med kolem huby, by se mouchy slétly,
  pouze pro hlupáky, aby trochu změkli.

 2. Raduji se (a jistě zdaleka ne sama), že Ivan, nedeprimován, rozvíjí svůj talent i nadále, i na těchto stránkách. Uprosili jsme ho!

 3. Ano, jeden neví proč se narodil, a samozřejmě neví kdy umře, ale mezi tím, přátelé, je především třeba nekompromisně udržovat radost….
  Někdy i já mám pocit vylízanosti, ale s vymazaností se to srovnávat asi nedá, snad jistá vypatlanost by možná ušla…..

 4. Gabrieli, obávám se, že v tom případě by Vám nefungovaly náležité předložky. Ba i vid poněkud hapruje.

 5. Dývám přednost šplhu (teda, to je slovo pro učící se češtině jak stvořené).Ale když někoho někam (tedy – tam!) posíláme, rozhodně tím nemáme na mysli vylepšení jeho postavení, tedy – zálezu, i když, kdyby nás dotyčný uposlechl, došlo by při nejmenším k nálezu. Při přehnaném zálezu včak lze dotyčnému ležet v žaludku, posléze lézt krkem.a nakonec bude mít dolézajícího – v tomto případě již dolezšího -plné zuby. Tedy – všeho s mírou, dolézat, podlézat a lézt někam jen tak,abychom pak nemuseli někam zalézt a lízat si rány.

 6. Dříve se mluvilo o mazání medu kolem úst, nyní tomu říkáme volební kampaň. Patří to k demokracii a je to účinné, mnozí totiž nehodnotí politiky podle jejich činů, ale podle jejich slov. Kdo maže, ten jede. Má pak dokonce skoro všechny dopravní prostředky zadarmo, pokud se dostane až do parlamentu, je to totiž tak uzákoněno.
  Máme ale i takové voličky, které si vybírají politiky podle toho, jak politici vypadají. Proč ne, jde o svobodné volby, kritéria si stanovuje každý sám. Chápu to, všichni nám slibují jen to nejlepší, je pak těžké si vybrat toho, kdo se bude pokoušet nás vodit za nos (s naším svolením i zvolením).

 7. Ale stařenko, neklekejte, neponižujte se přece, dokonce neproste.
  Ono to přec prosté a není to sprosté, třeba si důstojnost zachovati.
  A žena vašeho věku! Ó bylo by k vsteku ! Pokud bych myslel si, že med kol huby mažete mi,
  To přec, ne důstojné ženy, dokonce pokročilého věku.
  Tak proto, nečiňte tak, jinak to k pláči by bylo a vůbec k vsteku.

 8. Ivane, neberte to tak doslova. Zkuste se zamyslet s básníkem Gelnerem:
  Všichni mi lhali
  blázna si ze mě dělali.
  Přede mnou citem se rozplývali,
  za zády se mi vysmáli.

  Všichni mi lhali
  po léta za nos mě vodíce.
  Muži mi lhali i ženy mi lhaly,
  ženy – ty lhaly mi nejvíce.

 9. to: Astmon a Jožin. Opravdu vzteku jsem dalek, ba ani jsem se nezalek, to pouze pokus o vtim neumělý. A bráti doslova ?
  Ne, vždyť o výrok nejde, jde o vtip, spíš pokus a na tom nesejde.
  Pokud by myslel kdos, že dotkly se chyby mé, jež vytýkány byly, mé ješitnosti,
  tak omlouvám se a již k tomu dosti.

 10. K tématu mazání medu jsem si vybavila hezkou pasáž z Bible: „Tomu, kdož dobrořečí příteli svému hlasem velikým, ráno vstávaje, za zlořečení počteno bude.“

 11. Ad bible. Bys blázna i v stupě mezi krupami píchem zopíchal, neodejde od něho bláznovství jeho….
  No a co se týče ženskejch, ty prostě musej lhát systémově, jinak by se jim ti jejich chlapi pozabíjeli navzájem….., elementary, dear watson…..

 12. Páni! Já jsem teď v jarabáčkovi objevila verše, jimiž mne Ivan opěvá, a myslela jsem, že jsou to první verše, jimiž mne kdo v životě poctil. Teď mnou zmítá dilema, jestli to nejsou tyto zde, ale už jsem moc líná, abych srovnala data výroby. („Datumy“ je též pěkné slovo, slyšeno často v televizi, rychle se vžívá.)
  Nemohu než se cítit znovu poctěna, dvakrát za jednu noc, a v mém věku! Ten už tak pokročil, že si to můžu dovolit takhle napsat, aniž by to kdo mohl považovat za dvojsmysl.
  Ivane, Vaše pokroky jsou i neuvěřitelně rychlé – k vsteku jste již v dalším příspěvku vnímavě vyměnil za k vzteku. Jen tak dál a vytrvat! I Tyrš to říkal (nezaměňovat, prosím, s Tyrlem)

 13. P.S. Gabrieli, Vy nestíháte nebo co! Ne všechny nešvary tepete. Slézt horu je přece konina (a jak správně Věrka Diblíková připodotýká, slézá se dolů a ještě ke všemu se musí). Směrem nahoru se hora zlézá, ne? Jak se máme tu gramatiku naučit, když na nás nedáváte pozor?

 14. tak já nevím… onehdá jsem se zmazala jak zákon káže a nebyl u toho ani med ani ta silvou zmiňovaná bible. už se v tom nějak přestávám orientovat.
  mimochodem – může mi někdo vysvětlit, jak je možný, že VICEprezident je míň??

 15. martino, to Vám vysvětlí snad jen chlapci z miami vice. jinak k tomu lízání a lezení. bezkonkurenčními odborníky v tomto jsou psi. sám si lezu, sám si lížu.

 16. napadaj mě strašný věci… mazák na druhou… používá svůj nástroj k mazání. měla bych krotit svoji představivost, já vím…

 17. Stařenko a se Sultánem ano? Nedomnívám se, že Tyrš Vám tolik říká. Nemějte ho proto za viníka, těch Vaších nocí probdělých.

 18. Já mám noci probdělé, protože mám obrácený denní režim, to je vrozená vada. Já si na probdělé noci nestěžuju, většinou můžu spát dopoledne.
  Tyrše si nepletu s nikým, zpívala jsem na posledním sletu před Vítěšzným únorem minulého století … již vzhůru lééééétem sooookolím …. a kdo seeee odrodíííí, čepelem v tu zrádnou hruď. Nevěděla jsem, co je to čepel a styděla jsem se zeptat, když to evidentně všecky ostatní děti věděly.

 19. Opravuji: Vítězným. Zkusím si své příspěvky po sobě přečíst PŘED odesláním.
  Viceprezident má krátké „i“, i když není z Ostravy ani okolí. Meněprezident a mistoprezident by nešlo. My máme obvykle místo jednoho viceprezidenta moře náměstků. Kdopak to krásné slovo asi vymyslel a nastolil?

 20. aha! proto vzniklo pro pracovníka, který (možná a někdy i) pracuje, synonymum, resp. antonymum – ZAměstnanec… nikam se necpe… nechce být pokud možno viděn, slyšen ani nikam městnán… hezky pěkně co nejvíc nenápadně, vzadu, ZA pracovníky….
  díky, silvo! i za víceméně-prezidenta, miss a mistra. zas už se začínám nalézat.já tam jednou dolezu!

 21. S mazáním medu kolem huby je asi pro letošek šmitec, včelaři smutně hlásí, že ho bude velmi málo a bude tudíž drahý, Opravuji – ještě dražší. Tak akorát do huby, a to ještě do vlastní.

 22. Ještě k lízání. U vědomí, že každý atak na cudnou zkřižmonožnost tohoto fóra je v zápětí inhibován za pomoci jezevčic, Lůc nebo gerontologického kárného senátu, musím zmínit lízání koulí, které, je-li vzorně provedeno, umožní nečekané strky, pochopitelně v billiardu či karambolu.

 23. bať, bať brachu milý (míněn tím kolega G.- a to nikoliv bod, anóbrž persona postulatica). Vámi zmíněné lízání, je-li provedeno nedbale je jen k zlosti a nevede k požadovanému efektu.

 24. Gabrieli, jde o zacyklenou opravu? Já, letitý cyklista a programátor, jsem ji pochopil jako nekonečnou smyčku, ze které se nemohu vymotat.

 25. Jako bývalý mladší pomocník na roštu musím konstatovat, že takový nečekaný strk do zápětí, by mohl být v jistém směru nadějnější než očekávaný posun do zátiší….., pochopitelně vše v rámci dokonale promotaných nekonečných smyček….

 26. Podkuřuje se vonnými látkami, zejm, kadidlem (to by mě zajímalo, kdo to slovo vymyslel), nakouřil si pěnovku pan Vorel, vykuřuje se jalovcem a octovými parami proti moru a po některých návštěvách, zakouřit už si takřka nikde nelze, jen to nadkouření mi ňák chybí. Podstrojovat lze např. mlsným vnoučatům (manželovi už tak ne, aby si nezvykal), postroj, nástroj, výzbroj a výstroj, stroj, přístroj, přískok, poskok, podržtaška a schválně – kdo ví, co je sutaška?

 27. To by bylo čadidlo, ne? od toho je čudit čvaňháka, ke kad..atd to má daleko. Sutaška je kroucená lámová š’nůra, obvykle zlaté nebo stříbrné barvy, používaná hlavně u uniforem vyššího důstojnictva, při přípravách maškarních plesů a v cirkusech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *