Mecenáš a papaláš

DavidO dnes hostuje s dvojkou ášů…
Mecenáš, člověk který má rád nás a my máme rádi jeho, protože jeho láska je většinou hmotná a má konkrétní podobu. Původ slova je známý, pochází od jména římského politika z etruského rodu: Gaius Cilnius Maecenas, který byl přítelem císaře Augusta a prý byl velkým příznivcem a podporovatelem kultury.
Co se týká slova papaláš, spojováno je také s politiky, ale spíše s těmi povahově odlišnými. Jakýpak je asi jeho původ? Mně se docela líbí výklad „papa+lach“, kde papa je tatíček a lach z holandštiny „smích“, ale to asi nebude to pravé:-)

26 odpovědí na “Mecenáš a papaláš”

 1. „Nezpapaláš!“ bych hodila do jednoho pytle s „Nepokradeš“.Ve výsledku vlastně žádáme totéž.

 2. Krásné auto Tatra 603 ve své době dostala přezdívku papaláš-fáro. Číslo 603 prý vyjadřovalo, že auto bylo homologováno pro 6 lidí, 0 – nikdo si ho v té době nemohl koupit a 3 – obvykle v něm jezdil soudruh ředitel, jeho sekretářka a řidič (šoféry označovaný jako panský kočí). Dnešní papalášové už mají daleko dražší a luxusnější auta, budiž jim přáno.

 3. Papaláš-fáro (mimochodem, skvěle rozebrané číslo, Jožine 🙂 ) bylo také nazýváno „Jednoválec“, protože se v něm obvykle válel jen jeden papaláš. Také bychom neměli opomenout Papežův vůz zvaný „Papamobil“.

 4. Papa-lasch by mohlo otrockým přeložením znamenat „ochablý pápa“, Papagei „papoušek“, ale co papagay je to snad otec 4 procentní pánské komunity?

 5. Jiřilko, světí, čili činí je svatými, čistými a tedy nesvědivými. Jak se říká ženské verzi papaláše, papaláška, paní papalášová, mamaláška, nebo nějak obhroubleji? Mohla by to být „pani radní“.

 6. Ochablý papoušek je přesná charakteristika zvoleného ..
  Jen ochable papouškuje, co mu strana nařídí. Podle hesla:
  „Souhlasím se vším, jen mi musíte včas říct, s čím mám souhlasit.“

  A k těm požárníkům – povzdech požárníka v pracovní neschopnosti:
  „Nemohu s vámi souhasit.“

 7. Jen se divím, že nenacpali nad A háček. Moment, vyzkouším to…………….Česká Ťisková Aˇgentura……..ˇAgentura………..aha, nejde to, tak proto………..

 8. Ten výklad ,papa-lach, se mi líbí.Volně bych to přeložila ,směšný tatík.
  Elektronicky volit nebudu a nebudu.Je to na mne moc těžké a mám co dělat,abych se vypořádala s tím,že tento text píšu a vidím jen část z leva.Pravo mám skryto v nikde a nejde mi to spravit.A vůbec.No a teď zas nevidím levo.Ach jo,elektronika je ,,moje“.

 9. Zajímavé rozbory. Rozbory – to bylo vždycky moje. Dokonce jsem se tím i živila! Ach jo, kde ty loňské rozbory jsou…. Mládí pryč a důchod nevelký. Takže já se ptám, Zmece-náš – o jakého Zmeka se jedná? Našeho? Tady u nás žili-byli kdysi Zmekovi, ale kdeže je konec i jim …. Krásný jarní a taky slunečný den vám přeji.

 10. Ale to je přeci sloveso, jako např. zkameníš. Snažil jsem se nalézt příbuznost mezi mecenáš, papaláš, satanáš, otčenáš, Mikuláš, Jidáš – moc jsem nepochodil. Snad jen, že se jedná víceméně vždy o výraznou či zvidětelněnou postavu.

 11. Co takhle setkání slovodníků?! Kdo jste praští, přijďte dneska na koncert Jana Buriana od osmi ke Kaštanu na Břevnově, tram 22, 12 nebo 15 směr Bílá hora. Nemůžete mě tam přehlídnout.

 12. Pozdě!Navrhněte něco v předstihu,ať se na to nachystáme a vyzdobíme svá srdce.

 13. Ale praští ! Ne jenom praštění, to jsme tu doufám všichni! Když se snažíme používat češtinu tak, jak má vypadat. Normální je dělat chyby a překlepy, to už jsem tu asi psal, že jsem dostal od svého šéfa ROZKAZ nezdržovat se při psaní mailů opravami chyb a překlepů, to nikomu nevadí, hlavně abych to měl rychle. Když čtu příchozí zprávy, je mi jasné, že se tím všichni řídí. Nechápu ale, proč je tolik chyb i tam, kde nikdo nikoho nehoní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *