Město, Městec, Vesnice

Is it better to live in a big city or a little village? I don’t know. I’ve mostly lived in a city „město“ or small town „městec“. That makes me a měšťák or měšťan. These places can be cold and impersonal. Yet I imagine living in a village, „vesnice“, and being a „vesničan“ would be confining and intrusive. Even more so if I lived in a „vesnička“, which must be a really small place since it’s even tinier than a village. I wonder how many slovodne readers live outside a město?

12 odpovědí na “Město, Městec, Vesnice”

 1. I live in „město“ and I like it, but I would also like to live in „samota“ which is even smaller than „vesnička“, as it consists only of one house in the middle of nowhere.

 2. I live in as small village a possible-it has about 90 inhabitants. In Czech it is called „Butt“ or prdel.I think the word shows exactly what I think about living there!:)

 3. Já bydlím ve městě, ale této naší jihomoravské metropoli se říká „velká vesnice“, protože se v tomto „štatlu“ zná každý s každým.

  Nevím, od kolika obyvatel je už „samota“ a do kolika ještě „prdel světa“. Nebo jsou to synonyma?

  Dnes už kultovní slovní spojení „vesničko má, středisková“ nám připomíná ještě jednu možnosti, kde se dá žít.

 4. Dear Fred,

  „prdel“ in this case is: backwater, godforsaken place, boonlocks, hole, poky hole, hole, poky, Dullsville, Nowheresville, jerk-town or something similar…
  There is no place called „Prdel“ in the Czech Republik but there is „Řitka“ – „a little ass“ which is a small Řiť – ass or if you want Prdel.
  But otherwise there is usualy everything here in „Prdel – v prdeli“ or simply fucked up.

 5. Bydlím ve střediskovém městě, o kterém se říká: „Kdyby země potřebovala klystýr, tak ho Pánbu strčí do…. a nebudu jmenovat.

 6. well, i live in a VERY small village (almost a hamlet) with some 850 inhabitants. Not bad but i wish it werent for those old yentas! These really drive my crazy. But living in a town? or even a city? no, thanx.

 7. U nas se rika misto vesnice taky nekdy „dedina.“ A nasemu temer stotisicovemu mestu se, podobne jako tomu, kde bydli Katerina, rika „dedina,“ protoze se tam vsichni znaji. A jeste upozorneni – „vesnican“ neni to same co „vesan“! Byt nazvan vesanem neni moc vesele, at je clovek z mesta nebo z vesnice.

 8. I live in very-very small village – 85 inhabitants (really!). I work in quite big town (Hradec Králové, =Königgrätz), but don’t want to live there. In no case! :O)

 9. „Prdel“ and „Samota“ is where „lisky davaji dobrou noc“ or as they say in Danish „kde se vrany obraceji“.

 10. Navrhuji setavit žebříček. Metropole a města vynecháme, to je nudné pojmenovávání.

  takže zhruba od okresního města typu Třebíč níže:-)

  1. městečko
  2. městys
  3. obec
  4. vesnice
  5. osada
  6. samota

  Což je sice asi správné ale lid obecný má na spodní část žebře méně obývaných míst trochu veselejší pohled.

  vidlákov
  vystrkov
  díra
  prdel světa
  tam kde lišky dávají dobrou noc
  tam kde poledne hlásí pleskáním fošny o rybník

  A mnohé další, neméně přiléhavé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *