Nejsem mladík ani stařík. Mám však štěstí, že nejsem opačného pohlaví, protože mladice mají stárnutí mnohem komplikovanější. Pokud budu staříkem či starcem co bude z ní? Stařice? Samozřejmě že ne – stařena. Jako stařec mohu očekávat přídavná jména jako ctihodný, chatrný či dokonce vetchý. Stařena? Z té se většinou vyklube čarodějnice požírající Jeníčka a Mařenku. Oslovení stařenka zbavuje staré ženy trochu svéprávnosti, a tak zde neberu stařenku v potaz.
Chacha, to se zase projevil rozený Pražák. Neboť na Moravském Slovácku běžně používaná stařenka je úctyhodná, moudrá, zkrátka bez jakékoli příměsi shovívavosti. Například stařenka v Janáčkově opeře Její pastorkyňa je ze všech – a ne malých – postav v díle ta nejrozvážlivější, nejrozumnější.
Jiří Černý: to se zas projevil rozeny Moravak. Cokoliv je spatne, hned to hodi na Prazaka 🙂
Kmete Jiří, přiznávám ti kus pravdy:-) Dnešní cvičení je však zaměřeno na nespravedlnost naší mateřštiny vůči slabému pohlaví. Takže tě žádám o důstojné pojmenování kmetice 🙂
Máte ho mít:DÁMA
Dáma není pouze stará paní…
A co třeba Stará Existence (by Vlasta Burian @ Ducháček to zařídí)?
Zkus to říci matce a uvidíš jak to ocení 🙂 Čeština je prostě nerovnoprávná…
Dáma nemusí být vždy stará paní,ale stará paní je vždy dáma.
a co baba Klausová?
Staré paní bohužel nejsou vždy dámy. Co já potkávám na ulicích…
Ale pravdou je, že mnozí starci jsou hrozní dědci – ježidědci.
Dámou se stává žena vytříbeného chování, které pomalu a jistě mizí z našich ulic. Dnešní stařešinky a starci jsou jen nesmířenou oázou rovnoprávnosti, kteří zvedají preference komunistické straně. Nedej bože předávají své pohledy na svět svým vnoučatům. URGH. Na druhou stranu, co mohou dělat…
Opět je zde čeština nespravedlivá – Babice podle vzoru Opice 🙂
Stařeček i stařenka se běžně používá. Naroveň postavené,krásné a rovnoprávné. U mladice a mladíka to tak není, chce to prokousat se až ke stáří. Čeština je spravedlivá – někdy.
Mladík, mladice, stařešina,mladšinka -pokud si pamatuji mladší služebná ? Nebo mládek – stárek, stárek co by zkušenější
pracovník na pozici v žebříčku mlynářských pracantů (tfuj ! pozice – to slovo nesnáším, možná, že se rozšířilo proto, že s výrazem pracovní funkce souvisí funkcionář, což je nebo byl zvláštní druh pracovníka, který ve skutečnosti nikdy nepracoval , ale jen frézoval fráze. Ovšem stárek v pivovaru není k zahození, stejně jako stárek na hodech a šikovná stárka….! A stařešina se vůbec poddal vývojovému úpadku. Od ctihodného stařešiny ve vrcholovém vedení různých kmenů slovanských až po stařešinu v dočasně dislokovaných armádách. Ještě jsou tu starucha a mladucha, což v sobě může tajit ženu starého nebo mladého ducha nebo ucha ?
Ovšem ať už chceme či ne omladina nám vymírá nejen demograficky
ale i v tesauru jazyka českého. Nahrazují ji teenagers.
Stejně jako bylo dřív hlášení nahrazováno ruskou svodkou a probíhalo často s vodkou, nyní máme brífinky.