Modřina

Modřina se klidně mohla jmenovat zelenina, ale zeleninu obsadila již před tím mrkev, tedy červenina . Slovotvorec se možná spletl a zaměnil volnou červeninu za obsazenou červenku. Volná byla i žlutina, ale modřina žloutne až v poslední fázi a to již byla patrně modřina krevní podlitině přidělena.

Přečetl jsem modřinu Jitce a ta tvrdí, že je to ubouchané. Neochopila, že modřina je často následkem tlučení 🙂

34 odpovědí na “Modřina”

 1. Většina zeleniny má zelené listy, až na namodralé nebo načervenalé výjimky, které by se teoreticky mohly nazývat modřinami, ale co pak s modřinami, které bývají nazelenalé teprve ve druhé fázi, když se vstřebávají? V lidovém léčitelství se na modřiny přikládá nadrcená zelenina, nejlepší je prý zelí nebo křen. Na modřiny stačí zelené zelí, ale červené zelí si na modřiny může dovolit ten, kdo nám chce ukázat, že na to má.

 2. Mohla by to taky být inkoustová bažina, případně zimou klepoucí se nahotina, případně též huspenina prošlá, ale ta byla spíš do zelena, asi….

 3. Žádná dřina a modřina všude kam se podívá. Časti těla barvou hrají, copak mi to povídají. Koukej na cestu jda sám, není psina ta modřina, bolí ba i vybarvuje se. Tedy otloukánku pozor povídám, budeš jako indián.

 4. Včerapřišla naše blonďatá Veronika spálená od sluníčka z výletu, tak jsem jí nabízela, že jí udělám ještě modřinu, aby byla v národních barvách .Nechtěla. Dnes ti mladí nemají žádný vlastenecký zápal.

 5. Zelí na modřiny? Babička (ta horalka), nás odbývala, když jsme se ségrou kňouraly, že nás bolí hlava, ať si dáme na koleno zelí. G. Durrel popisuje léčbu akné přikládáním zelných (nebo kapustových? nečetla jsem originál), listů, přivazovaných k tváři červenou nití.Též nápoj ze šťávy z kysaného Bio zelí (od fy Ravenhorst, 0,7 l za 99.- Kčs) prý má neuvěřitelné léčebné účinky (ráda věřím, zejména při obstipaci). Prostě ZELÍ! pro všechny!!! Evviva! Éljén! Hip, hip, hurrah! Zelí!

 6. Napadlo mě, že šlechticové měli modrou krev od modřin, které získali v době války na bojišti a v míru na turnajích, případně při lovu divoké zvěře. Češtináři, poraďte mi, zda je lepší spadnout s koně (shora dolů), či spadnout z koně (2. pád), ať mám v tom na chvíli jasno, než to opět zapomenu.

 7. Dovolím si připomenout báchorečnou postavu Modrovouse (franc.Barbe bleue) a jeho oprávněně podezíravý vztah k manželkám. Šest jich zhynulo jeho rukou, když neodolaly pokušení nahlédnout do zakázané komnaty. Čeho se týkají dnešní manželská tabu ?

 8. Jožine, ať s koně či z koně, jde vždycky o druhý pád. Džokejové pádů s koně přežili desítky. S pádem z koně je to horší, pokud nejde o vzácnou ráci koně trojského, pak takový pád nepřežije kůň, protože abyste mohl spadnout z něj, musíte být napřed v něm. Už dostat se tam je oříšek, natož pak ven.

 9. Občas nastane pád jezdce i s koněm, to se pak válej oba a není jasné, je-li to shora dolů s koně nebo změna stavu z jezdce na pěšáka.

 10. Pokud jde o manželská tabu, mělo by být zákonem zakázáno se přiznat nebo dokonce se svěřit partnerovi s nevěrou. Je to sice pragmatiismus, ale někdy i životně důležitý. Zatloukat, zatloukat, zatloukat!!! Babičky zase věděly, že když přišel dědeček večer pozdě domů, nelze ráno k snídani podávat bílou kávu.

 11. Jirka užil výraz „džokejové“; to je myslím slovensky. My máme „žokej“. Ale není to podvědomě užitý stažený „diskžokej (diskjockey)“ (stažený tvar, ne z kůže) ? Někteří tací mi připadají, jako by spadli. S koně nebo s višně. Na hlavu.

 12. Vycházel jsem z anglického výrazu jockey, a psal jsem jak mi padlo do huby, podle vzrou Džon a Džek, potažmo Džim. Nebo džin a džungle.

 13. Jirko, díky: Spadl jsem z višně, pokud jsem byl v koruně stromu, jinak jsem spadl s višně a šlo hned o druhý pád, i když jsem spadl poprvé.

 14. Taky se říkalo, že modrá je dobrá. Ale mně se líbí modřín, je krásný a nekomplikovaný.

 15. Nedá mi to, vážení kolegové, abych přece jen nezasáhl do diskuze o padání z koně nebo z višně, neboť jsem shledal závažné omyly v názorech, jak tyto předložky gramaticky správně používat. Snad mi tedy nebudete mít za zlé udělení malé lekce. Je radostné, že pravidlo, které uvedu, nemá výjimky.
  Předložku „z“ používáme výhradně ve spojení s 2.pádem. Vstáváme z postele, slézáme z koně a padáme z višně. Jedině chceme-li zdůraznit pohyb z povrchu pryč nebo z povrchu dolů, (užívá se málo a výjimečně), můžeme použít „s“ – shodit se skříně. Takže pamatujme „Z“ a „druhý pád“.
  Předložku „s“ používáme především se 7.pádem – s rodiči, s radostí atd.
  Jedna kuriozita tu však existuje: „kdo s koho“ – je zdánlivě s druhým pádem,avšak ve skutečnosti se jedná o pád čtvrtý.Stejně tak u knižního obratu „býti s to“.
  Projevíte-li zájem, příště mohu vysvětlit používání předpon s- a z-, což není o mnoho složitější.
  Aneb slezeme se ke zlézání hory gramatické? Jak se správně napíše :
  To se radši (s)zpumprdlíkuju ?

 16. jako příležitostnému filologovi a amatérovi mi to nedá. který pád je „být s to let za opicema“? ha?

 17. Gabrieli, díky, snažím se vtlouct si to do hlavy, až se mi dělají modřiny za ušima.
  Same, je dobře být na každý pád sto let za opicemi a mít celou perspektivu vývoje před sebou, než být za vrcholem vývoje a rychle degenerovat.

 18. Moje teorie: Pokud je člověk v počátečním stadiu akce střízlivý, jedná se v případě zpumprdlíkování o změnu stavu, tedy „z“. Když se zpumprdlíkuje opilec, jde o přepumprdlíkování se. Pokud se do tohoto stavu uvede skupina lidí, jsem pro „s“, neboť v tomto případě zhusta dochází ke sdružování a slučování.

 19. Ještě bych někam na úvod pumprdlíkování zakomponovala předponu – vz -, něco jako vzepětí, inu je to tak, začátky bývají bohatýrsky vznosné a konce pak po vyčerpání – s – pokračují s předponami – vy – a nakonec – u -. Brrrrrrrrrrr

 20. Pro Gabriela k problémům tabu v manželství: Zásadně nekritizovat poměry v rodině, ze které pochází partner, vždyť jsem si vybral tu nejlepší z nejlepších možných. Dále nikdy nevyčítat, že se kdysi cosi stalo, co se stát nemělo. Je to k ničemu a jitří to jen hojící se rány. Obě ponaučení patří mezi známé evrgrýny, abych se vyjádřil spisovnou češtinou. Do třetice mám jedno lokální tabu, které ve svém manželství vyžadoval jeden kolega. Když ho manželka po první výplatě ve společném manželství požádala, ať jí ukáže výplatní lístek, řekl jí, že ani v manželství nemůže mít všechno a ať si vybere, že jí bude trvale dávat buď peníze nebo výplatní lístky.

 21. Všichni víme, že modrá je pro chlapečky, růžová pro holčičky. Tak jak to, táži se, že je modřinA a růženÍN? Je nějaká spojitost mezi růženínem a mouřenínem? Je nějaký modřín modrý? Je evidentní, proč je sýkorka modřinka, ale proč je sýkorka MOUDIVLÁČEK? Kde má to první, a kde má ten vláček?

 22. Tabu v rodině by mělo být – nekritizovat nevěstu a neradit, není-li rada vyžádaná. K prvnímu zatím nemám žádný důvod (máme štěstí a nevěstu moc fajn), ale to druhé chce trochu přemáhání.

 23. Ke vzpumrdlíkování: s výmluvou na kolísání atmosférického tlaku jsem si chtěla dopřát, s odpuštěním, kafe s rumem. Leč běda, základní kuchyňská potřeba na tři chybí. Zkusila jsem meruňkovici, a vřele doporučuji! Jak z cukrárny!

 24. To se radši zpumprdlíkuju! to zní jako výhružka, jsem tedy nakloněna znělému zzz. Pokud se však u toho nepadá směrem dolů, třeba se stolu.
  Ale jinak bych řekla, že pumprlík se symptomy meteorismu moc nesouvisí, že je to nevinný potomek pumpaře, a že si z nás Gabriel dělá gramatická šprdťouchlata 🙂

 25. Spumprdlikoval a z-tosamé je buď s-s kamarády, nebo z-z podoby. Jedno po druhém se nevylučuje. Případně s- dovnitř, z- ven. i když to by bylo vy- .

 26. Milý Gabrieli hbf, noblesse oblige! Čekala jsem supervizi našich gramatických potřeštěností…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *