Monitor

Monitor je bedna do které koukám více než na televizi. Málokdo však ví, že je monitor spřízněn se slovem monstrum. Každopádně jsem to našel ve švédském slovníku.

Anglicky: monitor, display

monitor

16 odpovědí na “Monitor”

 1. Víc než monitor mne zajímá display. Anglicky neumím, nicméně nějaké to slovo mi v hlavě uvízlo. Takže vím, že play je hra, hraní („…milostivá paní, plejte…“) a předpona dis- je záporný tvar. (Disproporce, disharmonie apod.) Takže by to mohlo znamenat i nehra, nehraní, rozhraní? Je to docela divné, že? Display, monitor nebo taky sklo. Ale na „monitoru“ se taky narodil můj vnouček – je to přístroj v místnosti na porodnici, na kterém se zobrazí jak daleko miminko dospělo při své cestě na svět. V tomto případě je hra daleko. Ta už byla, teď se projevují následky.

 2. V době, kdy jsme se skláněli před IBM 360 bylo pro monitor používáno slovo čučák. Ani nevím proč mladší generace tento ryze český výraz opustila, když jeho použití svým názvem bylo výstižné.

 3. Sledovat, zobrazit. Pamatuji si, ze správný překlad (SMEP) byl Obrazovkový zobrazovač – to je dustojnější, než čučák, my jsme na diplej civěli

 4. Jiřino Baláková……display by klidně mohlo znamenat rozhraní…není na tom vůbec nic divného. Display je výstupní zařízení počítače a tím rozhraní mezi uživatelem a počítačem.

 5. já osobně bych si výraz display dokázal představit v hokeji jako přerušení hry vyhozením kotouče přes mantinel (vycházím z Jiřinčiny teorie). škoda že jsem nebyl přizván k sepsání praviel ledního hokeje. chjo!

 6. spíš bych očekával náčelníka Moni Thorra na přídi vikingského drakkaru než někde v prérii. i když proč ne. z Grønlandu do Vínlandu a pak na prérie je to cobydup!

 7. Slovo display nevychází ze slova play (hra), ale z latinského plicāre. Sice neumím latinsky, ale podle slovníku má tohle slovo blízko ke skládání, řasení a navíjení. Je tedy displej něco rozvinutého, rozloženého, odhrnutého?

 8. Monitor byl v kurzu v minulém i předminulém století coby druh válečného plavidla s nízkou palubou a mocnou dělovou výzbrojí. Prvním toho druhu byl výtvor Eriksonův užitý ve válce Severu proti Jihu. Vymřel až po druhé válce světové coby vodní dinosaurus přeživší svoji dobu.

 9. velevážený Krojci, máte patrně na mysli stařičký projekt konstrukční kanceláře Ericsson-Sonny. patrně se však mýlítě (ostatně jako většina lidí) v původním účelu používání tohoto aparátu. jednalo se sice obrněnou loď, avšak primárním cílem byl bezpečný přenos důležitých válečných depeší. přítrž tomuto kurýrnímu přístroji učinil Samuel Finley Breese Morse (snížil počet doručovatelů a v neposlední řadě i urychlil přenos dat) a dorazili ho pánové Guglielmo Marchese Marconi a Nikola Tesla (společně se opili na recepci italského atašé v N.Y. a položili zde základy moderní telegrafie).

 10. Administratorovi: tohle je snad uz nejaka skryta forma diskriminace, ten obrazek vypada v monopolnim Internet Exploreru uplne normalne, kdezto v jeho alternative- Firefoxu ne….

 11. eh? he? Zaujal mě religionisticky-duchovní výklad, zahrnující hromovládného Thora. Patrně jeho novější zařazení coby Money-Thor, jemuž jsou budovány opravdu výstavné chrámy v každé s prominutím díře. Proč vlastně banky nerestaurují pro své bohulibé účely hrady a zámky? Ty jejich novostavby přijdou určitě ještě dráž. Thor by mohl být bohem monitorů i pro své kladivo, které by 1 (nebo jedna) na stávkující monitor či celý počitač občas rád použil. Na banky zase ty hromy a blesky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *