Na Valdeku

Jak vnikl název Na Valdeku – bz Jiřulka:
Když král a císař Karel IV odpočíval v oboře na kopci nad Prahou a ležel na dece, uviděl překrásného motýla a chtěl ho chytit pro Elišku jako dar. Běžel za ním ale nechytil ho. Když se pak vracel ke své dece, zřel, že poberta jakýs deku balí a odnáší. Mocným hlasem pravil: „Naval deku, to je moje spočinutí!“ Místní poustevník toho slyšel, a když pak dal Karel IV na onom místě vystavěti Nové město pražské, stal se poustevník majitelem pozemku onoho a z mocnářova zvolání, které si byl poustevník pamatoval, a pro hostinec, kterýž tam zřídil, a nad jeho vstupem dal nadpisem vyhotovit, se časem místními přesmyčkami a záměnami ustálilo jméno Na Valdeku (to je moje spočinutí!).

16 odpovědí na “Na Valdeku”

 1. ValDek je zkratka vytvořená stejným způsobem jako ValMez – tedy Valašské Meziříčí. Valdek je místo,kam se uchýlila skupina Valachů, kteří zde žili bohémským životem. Místu se začalo říkat Valašská Dekadence, zkráceně ValDek. Od toho pak je odvozen název Na Valdeku.

 2. Všechno je jinak. Hrad Valdek založil ve 13. století rod Buziců z Buzic a tak se původně jmenoval Buzík. Panovala tu (alespoň podle zčásti dochované kroniky zdejších gayů) idylka až do chvíle, kdy zámecké paní dva zločinní augustiniáni roztrhli deku vedví. Od těch dob se paní Lída zjevuje jako Bílá paní v pravé poledne a o půlnoci. Vrhá se na každého, kdo jí přijde do cesty, se slovy: „Naval deku!“ Tuto Bílou paní prý může vysvobodit jen ryšavý kněz z kláštera sv. Dobrotivé.
  V Pobrdí je všeobecně známo, že na základě výše uvedených skutečností se majitel zámku Oldřich Zajíc začal psát od roku 1263 Oldřich Zajíc z Valdeka. Compru?

 3. Při vší úctě, Valdek je dům na rohu ulic Anglické a Jugoslávské v Praze na Vinohradech. Kdysi tu byl hustý porost, čili Wald Ecke – lesní zákoutí.

 4. Dear Sam, (jak to vite, ze jsem drahy?)~

  presvedcil jste mne a nebudu se opovazovat. Take mi vcera pomohlo: „VO CO GOU?“
  Rad se poucim, specialne z nasi malebne historie, kde dnes ctu, ze
  jsme u nas meli hrad, ktery mel tak krasne jmeno: BUZIK?
  Otazka pro Adalberta: kde maji tu kroniku „gayu“? To uz i tenkrat byli
  u nas buzeranti? A jaka je sexualni orientace „Bile Pani?“ Zrzavyho kneze u nas zadnyho neznam, ale stalo by za to nekoho najit a zkusit ji tu deku dat. Vzdyt musi byt chudinka unavena (2x denne a tolik let?)
  A ten klaster sv.Dobrotive jeste existuje?

 5. Moc se omlouvam Jirulce, (Jirulkovi?), ze sem v kvaltu napsal par vet
  a neprecetl si „NA VALDEKU“ podrobne a poradne. (Byl jsem na uteku
  a pak mne Sam trochu popletl s tim „Drahym Milanem!“)

  Moc se mi to Jirulko libi (hlavne to „Naval deku!“), je to hezke, poeticke,
  kralovske, taky mam rad motyly a Elisky a vubec vse co jsi napsal je diky „tomu jak jsi to napsal“ (nevim, jestli to je starocestina), MOOOOC PEKNY, zvedne to naladu, venku je sice 42 stupnu pana Celziuse, ale najde se kousek od Las Vegas na horach more stinu a tam se to da na dece s Eliskou pod sosnami definitivne vydrzet. To vite, ze tu mame asi 20 min. od mesta docela pekny hory? Jezdime se tam ochlazovat (neni tam nikdy vic nez tak 25 C), jsou dokonce i dost vysoke a v zime se tam i da lyzovat. Ja mam sice dvoje lyze: na lyzovani (Lake Tahoe) a pak tady, kde se lyzuje hodne po kamenech, ktere se jim nepodari vzdy vsecky zakryt a kterym se clovek nedokaze pokazde vyhnout.
  Nedavno i zacali delat umely snih, kdyz normalniho dost nenapadne.

  Ted tu je ale problem s cenami benzinu ($3.26 za gallon), gallon slusneho (ne americkeho!) piva stoji asi polovicku, takze propagujeme heslo: „DON’T DRIVE! DRINK BEER!“ Drive to bylo obracene a policie
  tu zacala byt dost tvrda (stale mekka proti BIS). Las Vegas je totiz zalozeno na spotrebe alkoholu, protoze kdyz vic pijes, das tem kasinum vic penez. (Nerika se u nas, ze vidis vse dvakrat?) And that’s a bottom line. Ja tu ziji dlouho ale do kasin jsem chodil jen pres kuchyne
  s ostatnimi muzikanty. Ne, ze by nas nutili, ale byla to vzdy zkratka
  z parkoviste pro zamestnance. A kdyz neses velkou BASU, kazdej krok min, je dulezitej k udrzovani energie…………….nektera shows az 3 hod.!
  Milan

 6. Na Valdeku je něco podobného jako pražská lékárna U Šneblinka, že by se zde kdysi, ještě coby student, zastavil sám Karel IV.?

 7. Já sice nebyla nikdy Bílá paní,ale deku jsem dostala.Bylo to od mazáků(ček) na internátě,že jsem nezdravila vyšší ročníky.Maje průpravu od dvou starších bratrů,exekutorky jsem zmydlila,daky jim pobrala a nenavalila,naopak používala za zimních nocí na příjemně vychlazeném loži.Vzhledem k vykázanému výkonu,jsem byla naopak zdravena já.Ony poražené a zneuctěné dívky jsou dodnes mé přítelkyně.

 8. Milá Slepičko Olinko,
  přechodníky ve správném tvaru ozvláštní projev, v nesprávném vlastně také.

 9. dear jó Milane, dovol abych Tě přátelsky sprdnul, že mne soustavně podsouváš do ženského rodu! Teda ne, že bych nechtěl být žena, ale už se mi to asi nepovede, a i kdyby, stejně nevěřím, že by to bylo stejné, jako být žena od narození. Ale fakt je, že na sklerózu už máme věk oba, nejdřív pro mě plánuješ poslat viditelný letoun a pak zase tápeš o mém džendr zařazení.
  Jestli chceš zrušit posílání mejlů ze slovodne, pak poradím osvědčenou metodu, zaklikuj ho do spamfiltru. Ale pro všechny bohové světa, nezanevři dveře na slovodne a kíp na něj psát! Tvoje faking najs komentáře všici rádi čteme! A jesli Tě sprdáváme, tak s láskou! Naneštěstí na tu dálku jen platonickou. Nesešli jsme se zatím ani Praští, ale třeba se sejdem dneska v Matrixu (Koněvova 13, Praha 3), zvu kdo můžete na Strašidelný elektrik band. Nebo někdy příště. A abys viděl, jak vypadám, a že opravdu nejsem žena, podiv se na http://www.volny.cz/xjm/tvb/ , je tam krom fotky i pár nahrávek mojí kapely z roku 1984, které jsem zrovna vyoral z hlubin archlívu, už tehdy jsem byl BASNÍK. Jako v současné kapele http://www.tyls.cz .

 10. Jó LUCIE! Při vší úctě, Valdek JE dům na rohu ulic Anglické a Jugoslávské v Praze na KRÁLOVSKÝCH Vinohradech. Které se zovou Královské právě proto, že je dal vystavět král Karel. Kdysi V JEHO ČASECH tu byl hustý porost, ale právě v něm na pasece se odehrála titulní scéna, ale v době temna pro všechno české poněmčovači hledali jakoby německý původ, čili Wald Ecke – lesní zákoutí – je jejich zkreslený tendenční výklad!

 11. Na němčinu s trianglem pozor, jednou nám dirigent rozdal německou partituru a trianglista ve třetí větě začal deformovat triangl. Bylo tam psáno: „OHNE TRIANGEL“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *