Nalitej namol

Kandidát Sovodních věd, JaPa, poslal střízlivou úvahu:
Úctyhodná a patrně letitá úsloví „promoklý na kůži“, „promrzlý na kost“, „rozbitý na padrť“ (spíš „napadrť“ – zastaralá padrť ztrácí srozumitelnost a frazém ustrne v příslovce – viz ZDE ) by se jakž – takž dala pochopit. Ale proč nalitej namol? Kdyby byl dotyčný na moll, byl by posmutnělý, na na dur rozjařený. Ale namol?

21 odpovědí na “Nalitej namol”

 1. Mohu? Nekouká mi nějaká kamerka… ? Abych se neobjevila dole :-O Vůbec se nedivím, že jsou holky tentokrát mimo hru 🙂
  Moc jsem se, kluci, nasmála a věřím, že zdaleka není debaty o toaletách konec.

  Tohle nové téma mi připomíná říkanku.

  Kyselina na prádle
  a moli mají po žrádle.

 2. Vím to, ale vyměním za post župana.
  Janinku musí pochopit každý, kdo v cizích velkoměstech i análních dírách nové Evropy přepočítává 50 eurocentů za hygienickou leč monitorovanou (jak to nazvat) defekaci.Přátelé, to je 10 českých rohlíků !

 3. Kdo viděl létat mola, který kličkuje z jedné strany na druhou a naopak zdánlivě zcela chaoticky, musí mu k jeho výkonu zatleskat. Opilec sice též šněruje cestu podobně jako mol, ale zcela nechtěně. Pokud přebral ještě více, líbá matičku Zemi i kandelábry a stromy, které mu slouží jako záchytné body na jeho strastiplné pouti.
  Ještě hůře dopadli někteří námořníci, kteří se opili v přístavní krčmě a napití na mol spadli z mola do moře. Pokud se opili přímo na lodi a přepadli přes zábradlí, vyhlašoval se poplach „Muž přes palubu!“.

 4. Není mi jasné, zda muzikant, který je napitý na mol, se musí před vystřízlivěním přeladit do c dur. Já to opravdu nevím, já nejsem muzikant a tím pádem nebudu zřejmě ani Čech.

 5. Jsou opilci, kteří v opilosti přeladí do dur, jsou opilci, kteří v opilosti přeladí do moll. Mělo by se tedy rozlišovat. Někdo je namol, někdo je nadur.

 6. Sleduji z povzdálí vaši diskusi a matně se mi vybavily nekonečné hodiny chemie na gymnáziu… Jestli si dobře vzpomínám, mol je základní jednotka látkového množství, co to ovšem znamená, mi unikalo tenkrát na gymnáziu jako i teď. Posuďte sami „1 mol libovolné látky obsahuje stejný počet částic jako je obsaženo atomů ve 12 g izotopu uhlíku ¹²C“.
  Tvůrci tohoto frazému zjevně byli chemici a věděli, o čem mluví, spojení „na mol“ muselo vyjadřovat přesné látkové množství organického uhlovodíku, kterému říkáme alkohol, v poměru k již zmiňovanému uhlíku ¹²C. Kdo by se v tom uhlí vyznal. Každopádně ve vší úctě k exaktnosti, ten, kdo je na mol, je na tom určitě líp než ten, kdo je na kilomol.

 7. Zatímco molarita je koncentrace roztoku vyjádřená počtem molů, moralita souvisí s mravností, která v opilosti bere občas za své. Jestli tedy není správně „být opilý namor“.

 8. Amor či bol, a člověk je namol. Také je možné být našrot (méně známá jednotka látkového množství).

 9. Vyjádřeno touto jednotkou se mírně líznutý jedinec může označit, že je na milimol; v každém případě je to relativní pojem. Někomu stačí pár piv a je v cíli, zatím co jiný to musí proložit několika prcky a nestačí mu to ani ke zklepšení nálady.

 10. Někomu je stejně jedno na co je, hlavně když se motá. A to pak je na …..
  A pro Danielinu – ten, co je už na kilomol by měl asi mít kolek o zaplacení spotřební daně.

 11. I střízlivé kuře pomocí slovníků najde zrno. Namol je původem „na měl“ = drť, písčina. Souvisí s mlíti, mělký, mela. Mělník buď stojí na písku, nebo je tam mělko, nebo se tam perou. Janina hypotéza je správná: namol je našrot a napadrť.

 12. pozor! teď vážně! nevzniklo náhodou našrot počeštěním názvu dietní kůry Johanna Schrotha (dieta pomocí konzumace hojného množství vína – viz reflex č. 37/2006)

 13. Teď vážně, německy „molum sein“ je synonynum pro besoffen, betrunken.Samo slovo molum je hebrejského původu. Prosil bych proto Ivanu, aby uvedla zdroj, z něhož čerpala .

 14. Našla jsem to asi v encyklopedickém slovníku češtiny, který má zrovna Martina (dcera) v Brně. Kde jinde jsem to mohla najít, když to není v Trávníčkovi ani ve Stručném etymologickém slovníku a nic jinýho doma nemáme.

 15. Ivano,Mělník není pojmenován od nižádné drti.Mělník je místo,kd se těžila bílá opuka ,jako jediná stavební hmota v kraji a ta se zovala měl,jako křída.Odtud název památného místa Slovanstva-Mělník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *