20 odpovědí na “Namátkou”

 1. Kriminalista hledá pachatele či pachatelky buď systematicky, nebo namátkou. V obou případech může narazit na matku kohokoliv.

 2. Já bych volil jako jeden z anglických ekvivalentů „namátky“ výraz „stochastic quantity“, ale i pro anglické nematematiky je to jen velmi těžce stravitelný pojem. Příznivěji by byl zcela jistě přijat spíše pojem “ at random, random“. I nepříliš v angličtině zběhlý český uživatel PC zná pojem RAM, který i u nás již zobecnil. Nejsem moc nudně zažraný anglinář?

 3. Žádná náhoda, ale projev lidského úsudku. Od slova „mníti“.
  Namátka je výběr bez sofistikované podpory. Výběr na základě intiutivních popudů a v podvědomí skrytých zevšeobecněných poznatků a zážitků.

 4. Random Access Memory (RAM) je označení pro počítačovou paměť, do které je možno libovolně zapisovat i číst zapsané údaje. Jiný typ je ROM – Read Only Memory, do které jsou všechny údaje zapsány při její výrobě, je pouze možné je číst. Další typ je WOM – Write Only Memory, do které je možno zapsat cokoli, ale není možné z ní nic číst. Vývoj nezadržitelně vede k tomu, že lidský mozek bude přímo doplněn obvody pro spolupráci s počítačem. Všem novorozencům bude implantována rozsáhlá paměť ROM, ve které budou již plně k dispozici všechny vědomosti a názory, které bude podle výběrové komise v životě potřebovat, takže se už nebude potřebovat nic teoreticky učit a ztrácet čas chozením do školy. Jen si bude muset natrénovat manuální dovednosti, jako je soustružení, či zametání (podle typu naprogramování) a může ihned začít s fakticky užitečnou činností. Veškeré oblasti paměti typu RAM budou z mozku novorozenců odstraněny, nebudou potřeba, svoje zážitky a pocity bude jedinec ukládat do paměti typu WOM. Tu ani nebude třeba implantovat, protože lidé ji mají jako nejužívanější již vrozený typ paměti.

 5. Odvážím se oponovat tvrzení, že namátka je výběr bez sofistikované podpory. Předně v češtině opravdu podstatné jméno namátka není, příslovce namátkou určitě nepochází od slovesa mníti, ale z příslovce nahmátkou. Přikláním se k panu Krojcovi s tím, že generování náhodných veličin je dnes takřka vědním oborem pro bezpečné kryptování citlivých dat.

 6. Pane/Paní Jiřulko!

  To snad ma být scénář k novému dílu Hvězdných Válek – „Lidi na baterky útočí!“? Vymývání mozků kojencům, kde jste na tohle přišel/la? To bych radši sám dal hlavu na špalek než abych si nechal naprogramovat vlastní děti. Vývoj k tomu možná spěje (ale spíš to vymyslel nějaký potrhlý futurolog) ale doufejme že nikdy nedospěje, to bych se radši vrátil do jeskyně a měl vlastní názor než tohle. Nevím jestli se těšíte na děti které se budou jmenovat R-1,R-2,R-3,…

 7. Já si myslím, že namátka je totéž co nahodilost. Často používám (a s přibývajícím věkem stále častěji) Jiřulkovu paměť WOM, jen bych upřesnil, že nemožnost čtení není absolutní, namátkou se z ní občas něco přečte samo, obvykle v okamžiku kdy o to nestojím. O novorezence se nebojím, oni si s námi nějak poradí.

 8. Jamie, kdo Vám vymyl mozek? Tak dlouho už tady komentujeme a už zas nevíte, že mi po narození výběrová komise naprogramovala mužské pohlaví? Vlastně je to u Vás zřejmé použití paměti typu WOM !
  Samotný špígl o paměti WOM pochází někdy ze šedesátých let, kdy jsem ho slyšel prvně – tehdy počítače začínaly, viz:
  http://home.tiscali.cz/pajdinek/domacipocitacrand.htm
  Tehdy jsem si zahrál na šíleného futuristu a napsal jsem bonmot o naprogramování mozků novorozenců, byla to naprosto zřejmá reakce na totalitní podmínky u nás. Vlastní názory byly tehdy naprosto nežádoucí přečin. Platilo několik hesel, cituji:
  „Já sice mám svůj názor, ale hluboce s ním nesouhlasím.“
  „Já souhlasím se vším, jen mi musíte včas říct, s čím mám tentokrát souhlasit.“
  Připomenutím pamětí RAM mi spoluslovodník připomenul onen bonmot, jen jsem ho trochu oprášil. Stává se mi často, že píšu fóry tak seriózní, že se někdo chytí a považuje to za vážnou informaci. Ale ono to vlastně vážné je a bude. Implantováním elektroniky do mozku se zabývá mnoho týmů s velkou podporou vlád i koncernů. (To jsem ale v oněch šedesátých letech nemohl tušit, když jsem původní bonmot psal.)
  Protože Vám výběrová komise při narození do ROM paměti nedala žádné informace o době vlády velké strany (a ani o tom, že Vám a nám všem už byla implantována), připomenu autentický čánek o počítačích z roku 1986:
  http://sweb.cz/xjim/cizi/opcawin.pdf
  Vysvětlivka pro později narozené: VUML byla Večerní Univerzita Marxismu-Leninismu.

 9. Problémům s WOM a ROM se říká skleróza. Namátkoui je to lrásná nemoc, člověk se stále dozvídá něco nového a potkává nové zajímavé lidi.

 10. Dovolte mi, abych to této diskuse vnesl několik technických faktů 🙂

  Opakem paměťi RAM není ROM, ale SAM. Jinými slovy, ROM bývá často RAM. Opakem ROM je RWM, která bývá RAM i SAM. WOM je spíš jen slovní hříčka, už ze své definice to vlastně vůbec žádná paměť není – i když si všechno pamatuje, tak si nikdy na nic nevzpomene…

  doufám, že se mi podařilo zmást i ty, kteří tuší o co jde 🙂

 11. toto si vyprošuji! nejsem opakem, natož negací ROMa ani RAMa! nejsem totiž rasista, víme?!

 12. Dovolte mi, abych to této diskuse vnesl několik technických faktů:
  Tak jako pianino není opakem trombónu, tak není opakem RAM a ROM paměť – jsou to, jak jsem napsal výše – jiné typy. Random Access Memory je paměť s libovolným přístupem, do které se může zapsat informace na kteroukoli adresu, kde je volné místo, a když na dané adrese nějaká informace byla, pak ji nová informace nahradí. Při zápisu i při čtení je nutné adresu zadat. Typ RAM je jedním typem z pamětí RWM, tedy Read-Write Memory, tedy do nichž lze zapisovat i číst. Jiný typ RWM jsou třeba registry, u kterých se adresa nezadává, protože poloha informace je dána typem registru – FIFO (First In First Out), tedy první dovnitř – první ven, nebo LIFO (Last In First Out), tedy poslední dovnitř – první ven. Názorně je si to možné představit jako trubičku, do které si dáváte v jedné řadě kuličky, FIFO je trubička průchozí, na jedné straně kuličky vkládáte a na druhém konci je vyndaváte. LIFO je trubička na jednom konci uzavřená, takže jako první vyndáte poslední vloženou kuličku. Což jsou zástupci SAM tedy Serial Access Memory, nikoli tedy opak RAM, ale jiný typ RWM. Od dob počátků počítačové éry bylo vyvinuto hafo něúrekom dalších typů pamětí, které se mezitím už zase přestaly používat, když vývoj přinesl vhodnější typy. Zcela zastaraly paměti typů PROM, EPROM, EEPROM, EAROM, ostatně i RAM, ROM a další jmenované už vytlačuje majoritní používání pamětí Flesh, to jsou ty kartičky do digi fotoaparátů a ty malinkaté USB paměti. Jejich cena je uměle udržována velmi vysoko nad výrobními náklady, protože jsou výrobci domluveni, že ji nesníží, dokud se jim neamortizují náklady na CD a DVD, které jsou už mnoho let morálně i technicky zastaralé, stejně jako kazetové (s magnetickým páskem) videokamery. Je naděje, že výrobci fotoaparátů prolomí kartelové dohody počítačových firem a prosadí podstatné zlevnění flesh pamětí, současná cena jim brzdí prodej finálních fotoaparátů. Tohle uvádím jako další příklad neplatnosti tvrzení, že dražší je kvalitnější. Proti CD za 5,-Kč je stejně velká paměť flesh za řádově 1000,-Kč sice pravda lepší, ale ne 200krát, ten rozdíl je zcela umělý, a ani neplatí úplně, k CD či DVD musíte mít vypalovačku, opět řádově za 1000,-Kč, takže už teď ani není velký rozdíl v ceně. Přitom výrobní náklady na flesh paměti jsou také kolem těch pěti korun na kus, takže je sice lepší, ale brzy bude levnější než CD – DVD.

 13. Milý Jiřulko 🙂
  Tvůj příspěvek je dlouhý, ale v řadě věcí minimálně nepřesný
  (přikládám to spíše zmatení jazyka, než neznalosti ;).

  Uvádět vše na pravou míru raději nebudu – asi to sem ani nepatří. Neodpustím si snad jen poznámku, že RAM může být jak ROM tak i RWM, jeden pojem je o způsobu čtení a drůhý o oprávněních…

  PS: slovo „opak“ jsem asi nepoužil zcela vhodně, slovo komplement snad bude o ždibec lepší
  PS2: „paměť s libovolným přístupem“ je děsivý překlad, dávám přednost termínu „paměť s přímým přístupem“
  PS3: do dalších technických diskuzí se raději pouštět nebudu, lidský jazyk není na takové věci příliš vhodný 🙂
  PS4: to už by, myslím, stačilo

 14. Nepřesnost uznávám, je to tím, abych technicky nestravitené popisy udělal pochopitelnější pro netechnicky orientované čtenáře. Nicméně trvám na tom, že čistě definované pojmy RAM, ROM a další uvedené – už jsou zastaralé technologie. Původní pojem ROM byla skutečně paměť, která byla při výrobě určena maskou, a nedala se nijak změnit. Později se objevily typy, které se daly programovat – navždycky. Tedy Programable ROM, pak typy, které se daly smazat UV lampičkou a znovu použít – Erasable PROM, pak typy EEPROM, Electronically Erasable PROM- ale to už je všechno prehistorie. Omlouvám se i za překlepy.

 15. Milý Jiřulko, Vaše ohleduplnost k netechnicky orientovaným čtenářům mi vehnala slzu v oko.Moje slzné kanálky však vysychají tempem taktovacích rychlostí procesorů.Tak už se mi těžko píše, že slzím smíchem, nebo smíchy slzím.
  Pojďme znovu nalézat Chválu bláznovství, prosím…

 16. No,pánové,teď je mi naprosto jasné,jak je to s mou pamětí,jen jste se neshodli,jak se vlastně jmenuje.Nevadí,stejně jsem vše vzápětí zapoměla.Opět nevadí,sneděle jdu na CT kebulky a při té příležitosti požádám o fleschkartu a zase se mi to vykutálí z trubičky ve správném pořadí a pak to vyfotím a s tím se dám vycpat a tím dosáhnu namátkou invalidního důchodu.

 17. Někde mezi vtipem a kravinou se nám ztratila namátka a nezůstala nám po ní žádná památka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *