Narušitel

Vzrušuje vás představa narušitele rušícího noční klid našich pohrničních obcí? Vězte, že rušení má stejný původ jako ruchadlo bratří Veverků. Pamětníci si jistě pamatují rušení zahraničního rozhlasu.
Kdo však ví odkud pocházely rušivé zvuky rušiček?

P.S. v komentářích jsem kamenován za to, že Veverkové nejsou bratři, ale bratranci. Kdo si však může být jist, že se stará Veverková nespustila se švagrem? Potom by byli Veverkové polobratři a zároveň polobratranci 🙂

25 odpovědí na “Narušitel”

 1. Vyrušuje ve vyučování! To byla nejčastější poznámka v žákovských knížkách od učitelek, které neuměly zaměstnat nebo zaujmout třídu. Za celou svou povinnou školní docházku jsem nepotkal jediného učitele, který by takovou poznámku napsal. Naopak s obdivem vzpomínám na středoškolskou profesorku matematiky, která nesměla učit na gymnáziu pro svůj „špatný třídní původ“. Povolili jí pak učit jen na druhém stupni, když měli nedostatek učitelů matematiky. Ta naučila úplně všechny dobře počítat, s bystřejšími žáky probrala i základy středoškolské matematiky. Nepamatuju si, že by někdy někomu napsala nějakou poznámku a že by u ní někdo propadl.

 2. Nemám rád podroušené rušitele nočního klidu, ani ty „siláky“, kteří předvádějí své IQ (blížící se nule) vysypáváním popelnic, případně ohýbáním dopravních značek. Občas vandalům padnou za oběť i mladé stromky u chodníků. K vandalům se řadí i tak zvaní writeři, kteří čmárají pod rouškou noci po fasádách domů. U nich bych se ale přimlouval za alternativní trest, aby si museli do posledního místa počmárat svůj byt, případně byt rodičů. Čmáranice by mohli přemalovat až 5 let poté, pokud by z fasád na vlastní náklady odstranili svou poslední čmáranici. Zda mají byt stále počmáraný, to by policie nepravidelně kontrolovala. Pokud by čmáranice nedovoleně z bytu odstranili, museli by je na vlastní náklady obnovit.

 3. Jó, juchadlo zejména v noci ruší.
  však kup si šounty do uší.
  Juchání provádí rušič klidu,
  prý narušitele ochránci práva odvedou.
  Kdy? Až k ránu, by prokázáno bylo,
  narušení spolužití.
  To je již pozdě, jsem ospalý a je mi k zblití.
  Ano, špunty jsou řešením.

 4. Jožine, mám z mládí ambivalentní zážitek z Ústí nad Labem. Šli jsme kolem třetí hodiny ranní odněkud z města na Severní Terasu ulicí Bělehradskou. To je převýšení… škoda mluvit. Na úpatí si jeden z účasníků pouti vzal na záda plnou popelnici – nechápu jak to udělal – , vysupěl s ní těch osm set metrů do kopce a postavil ji pěkně doprostřed křižovatky Bělehradská – Rooseveltova. Dodnes nevím, co si o sobě mám myslet. Jsem spolupachatelem?

 5. Narušitel => Náružitel => Náruč.itel => Nár.učitel => národů učitel => J.A.K. => tur. => Turek => muslim => fanatik => fun attic => terorista. Propagujete Zlo! Ha, a vyvraťte mi to! 🙂

 6. Jaroslave, to jste nebyli na pouti, to jste byli na tahu. Pouť má konat člověk s bohulibými úmysly a měl by se na ní chovat kajícně, aby ulevil svému svědomí. Má-li mít pouť smysl, musí mít i duchovní rozměr. Já vím, že každý člověk, pokud je normální, má své svědomí, a právě jen to poskytuje spolehlivou odpověď na takové otázky, jako je ta poslední.

 7. Jožine, dovolte mi oponovat. Pan Pavelka je vskutku bohulibý poutník. Vzpomínám, že při jedné přechodníkové půtce jsem pana Pavelku nazval věčným poutníkem za knedlou, knedlovým Ahasverem. Snad mi dovolí predikovat, že se blíží čas, kdy bude lze zřít jeho světlý slamák, s ním i ozdobu kriticky komparatistické společnosti jevíčsko-předzahrádkové.

 8. Gabrieli, já jsem nikdy netvrdil, že pan Pavelka není bohulibý poutník, ba co dím, já mu to přeju. Z vlastních zkušeností ale už dovedu bezpečně rozlišit, kdy jsem byl na pouti, a kdy jen na tahu. Jinak v komparatistice nejsem vůbec kovaný, jen vím, že málokdo v ní kovaný v budoucnu bude tak, aby na to měl glejt, když nedávno na KU v Praze fakultu komparatistiky zrušili. Potěšilo mne, že se v Jevíčku podařilo přesadit postuláty komparatistiky z akademické půdy do předzahrádky, dokonce že tam komparatistika i zakořenila. Jsem ochoten proto připít panu Pavelkovi na zdraví, jen po mně nechtějte, abych mu připíjel, až půjdu někdy opět na pouť.

 9. Na téma bohulibost mám jednoznačně a kontokorentně toto:

  BOŽSKÁ

  Bohumila nejen Bohu byla
  milá
  přiznám se že mě trochu
  taky
  máme spolu dětí
  mraky
  teď však trápení se ve mně
  množí
  ta děcka jsou totiž
  boží…

  Jinak na netu ve všelikých forech je tolik srovnávacích gůglistů, předzahrádkově postulovaných, pochopitelně, že dnes se pravděpodobně už každý hádá s každým. Vót Ťéchnika… Taky se vůbec nedivím jisté zbytečnosti KU neb v každé české dědině je takýchto institucí neurekom. Naše stínová akademie věd si však neustále zachovává původní název Na růžku…

 10. Není o co se přít; „pouť“ dnes není vnímána ve svém původním významu, ale civilně jako cesta, výprava. Tak jsem také ten výraz použil ve svém příspěvku, kalkuluje s kontrastem archaizující „pouti“ s profánní cestou opilců domů. Je to zhusta užívaný slohotvorný trik. (To jsem intoš, co?!)

 11. Není oč se přít. „Pouť“ dnes není vnímána ve svém významu původním, ale civilně jako cesta, výprava. Tak jsem také ten výraz použil ve svém příspěvku, kalkuluje s kontrastem archaizující „pouti“ s profánním klopýtáním opiců domů. Je to hojně užívaný stylový fór. (To jsem intoš, co?!).

 12. Intoši, kteří ještě nejsou zcela úplnými intoši se prý pomocí opakování pak přichýlí pod křídla matky moudrosti a tak se z nich teprve stanou ti praví intoši. Co dělá otec vejr bylo popsáno výše…Howgh.

 13. Není třeba až tak k lékaři spěchati, stačí zjistiti jakou asi barvu má výše zmíněná inkoko.., případně též i jiné fyzchem vlastnosti a leccos se rozjasní hned.

 14. Děkuji srdečně za přání, o to více mě mrzí, že přišel zkrátka před pár dny Jožin, dodatečně a s pukrletem VŠE nejlepší!. V obecnější rovině, přiznám se, že čím dál, tím více se zde učím pokoře před životodárnou myšlenkou, smyšlenkou, blasfémií, mystifikací, kouzlem nechtěného i, s prominutím, občasným zasmrádlým poukem. Čert vem pravopis. Spolu s Haškem: Ať žije Volná myšlénka!

 15. k té pouti: mně se při tom slově vybaví zásadně pouť Matějská, z níž je rámus slyšet až do Horoměřic a možná i dál a jejíž návštěvě jsem se (stejně jako chození do cirkusů, pravidelně se objevujících na Letenské pláni na podzim) snažila k lítosti svých potomků vyhnout za každou cenu. Kdepak kontemplace a tiché usebrání – cha! Vlastně se to komunistům perfektně povedlo – poutím, Velikonocům, Vánocům naprosto zlikvidovali duchovní rozměr. Ona církev ty svátky zase sebrala pohanům, a konečně – my, atheističtí Češi, ani bychom se jich neměli domáhat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *