Následek

Následkem vlastní blbosti nesu její důsledky. Může někdo ze ctěného publika chvilku odpoutat pozornost od čekatelek, a pokusit se vysvětlit rozdíl mezi důsledkem a následkem? Jděte prosím důsledně za vytčeným cílem!

20 odpovědí na “Následek”

 1. Důsledek (konsekvence) z předchozího dění nutně vyplývá. Následek si jenom tak nezávazně a lehkomyslně následuje.

 2. Jsem-li požádán, abych z něčeho vyvodil důsledky, měl bych najít jádro pudla. V prvé řadě sonduji, kde je zakopaný pes. Když se mi to podaří či nepodaří zjistit, následky pak bývají případ od případu různé. Obvyklá sekvence jevů je známá: velké nadšení – velký průšvih – hledání viníků – potrestání nevinných – vyznamenání nezúčastněných.

 3. Následovat lze, důsledovat nikoli. Podle mého následky přicházejí automaticky, samy od sebe, původně jaksi fyzicky konkrétní. Důsledky je třeba vyvozovat, ale obecně je v tom guláš, jehož následkem budou nedohledné důsledky. Následky nemusí být dobré nebo zlé, důsledkem je malér.

 4. Důsledek, následek a výsledek jsme již zevrubně probírali a došli jsme až ke guanu, t.j. čilskému ledku. Někdo už tu také zmiňoval píseň My ledci máme ocelové ptáky, ale tam to napsal chybně s -t-. A pak ještě pamatuju cigarety Letky, které stály o malinko víc než Partyzánky.

 5. Se vším souhlasím, jen snad že guano je přírodním zdrojem fosfátů, kdežto chilský ledek je dusičnan sodný.

 6. „Následně“ je hrozné slovo. Často se vyskytuje v informacích policie a většinou bývá ve větě zbytečné. Co vlastně znamená: „byl dopaden a následně umístěn v cele předběžného zadržení?“ Tam ho přece mohli umístit i nenásledně.

 7. Slovo následna místo konsekventy by mohlo obohatit mluvu českých filozofů – je ostatně lidu málo srozumitelná, stejně by mohlo být použito slovo důsledna místo denotátu implikace. Pane Pavelko, kroky k autorské ochraně by asi byly želbohu neúčinné, ale my všichni jsme oněmělými svědky Vašeho nebojácného novátorství. Snad smím popřát i za jiné: Zelí !

 8. Když se následování změní v pronásledování, následuje persekuční manie nebo kriminál.

 9. Letky a Partyzánky – známé to hřebíky do rakve. Ale před válkou se říkalo cigaretě „retko“. Proč? To mi je záhadou. A také „drámo“. Viz: holka neznámá, dej mi na dráma, bych si zakouřit moh´.

 10. Mirek Hofmann zpíval: Až uzamkneš všechny vchody zhasnu lampu i retku. Samozřejmě to je od toho že visela na rtu – viz trampové a pytláci Honzy Vyčítala

 11. Haryku, Drum byl (a možná je dosud) dýmkový tabák,ale to asi není ono. Vrcholem příšerných cigaret bývaly Gitanes, Rot Haendle a už si nepamatuji název těch kubánských s černým tabákem – to si člověk dal šluka a hned věděl. že to neměl dělat. No, dnes by mě to asi zabilo na fleku.

 12. Retko – cigaretka, cigaretko. Cigarety Dramky se vyskytují někde v literatuře první republiky; možná Čapek, možná Rada + Žák (Bohatýrská trilogie), možná Poláček, možná soudničky Františka Němce.

 13. drum byl cigaretový tabák a prodával se v tuzexu za asi 5 bonů a ty kubánské cigarety byly Ligerosky a měly sladký papírek a bylo to pokouřeníčko.

 14. Ligeros – 4 Kčs. Nejlepší cigareta všech dob. Naposledy jsem si ji zapálil asi před čtyřmi lety. Došly.. 🙁

  B.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *