Odkud vyhrabal český člověk výraz nebe a dudy? Nejspíše jsou dudy myšleny jako totální opak nebe a naopak. Osobně se domnívám, že je větší rozdíl mezi nebem a kytarou. Jisté je, že dudy a nebe si nejsou podobny jako vejce vejci, natož slepici.
Co je český – to je hezký
Odkud vyhrabal český člověk výraz nebe a dudy? Nejspíše jsou dudy myšleny jako totální opak nebe a naopak. Osobně se domnívám, že je větší rozdíl mezi nebem a kytarou. Jisté je, že dudy a nebe si nejsou podobny jako vejce vejci, natož slepici.
určitě nejsou dudy míněny jako opak nebe ale jako prostředek k tomu, aby ses cítil jako v nebi.
krom toho mají dudy více slovních významů.
Autor příměru chtěl vyjádřit obrovský rozdíl mezi porovnávanými veličinami. Docela se mu to podařilo, proto se příměr ujal. Lidé dříve snili o nebi, na zemi se jim žilo těžce. Teď myslí na nebe málokdo, většina se snaží užít si všeho možného i nemožného na zemi, a to za každou cenu: „Já žiji teď a po nás třeba potopa.“
Mám teorii, že původně se říkalo „nebe a sudy“.
Důvod je poměrně jednoduchý a to v hudbě. Zatímco hra na dudy byla rozverná, i když občas „falešná“ a „táhlá“ určená pro prostý lid, nebe bylo pro silně nábožensky (křešťansky) založené obyvatele Čech symbolem dokonalé harmonie a souzvuku. V této rovině jsou nebe a dudy opravdu protiklady.
Hosana! Archeobald na to přišel!
Doplním zestručnělou Pythagorovou teorií hudby sfér: nebeská tělesa kroužíce po oběžných drahách vydávají zvuky. Výška zvuku je dána rychlostí, rychlost je dána vzdáleností od středu. Protože se to hejbe podřízeno matematickým vztahům, musí to zákonitě být nadpozemsky krásné. (My to ale neslyšíme, nám by že prej by měly stačit ty dudy).
a nesymbolizují náhodou dudy čerta a tím tedy peklo?
No to je ono.Mají přec hlavu čerta na té fajfce,co mečí.Může to být i kozlí hlava,ale kozel se transformuje na satanského hajzlíka,když naň lid nandá své hříchy a vyžene ho do pouště.Západní Slované to nemohou činit,nemají pouště,tak kozla lupnou a slupnou.
čistě z vědeckého hlediska mě zajmá, zda výraz nebe a dudy je kvalitativně a významově shodný jako slovní spojení dudy a nebe. pokud by tomu tak bylo (a pravidla logiky napovídají, že by tomu tak být mělo), pak volám (v zájmu nediskriminace a květnatění naší mluvy) po používání obou slovních obratů v míře co nejvíce rovnoměrné. nebojme se přátelé invenčně napravovat krnění našeho jazyka! jen houšťa větší kapky!
Děkuji Archeobaldovi za objasnění… napadají mě nyní i jiné příměry, např. to je Rolling Stones a Eva s Vaškem.(-:
-> Sam Hawkins
Nežer to tak, chlape! Čeština je už teď jazyk komplikovaný víc než dost, ještě ho takhle prznit!
Olinčina teorie vysvětluje, proč se zlý duch stále vrací – viz an.ventilace