Nebozízek

Nejprve se přiznávám, že jsem zapoměl jaký titul a přezdívku dostal autor u minulého příspěvku… a tady je nadílka, volně podle Jiráska:
Jak vnikl název Nebozízek
Když budoucí král a císař Karel IV coby malé pimprle šel procházkou se svojí nanou po petřínské stráni, právě kolem polední doby dosícili tehdy ještě bezejmenný hostinec. Že měl hlad, zašli dovnitř a hostinský se s velikou úctou ptal vzácného hosta, co by si tak přál dostat k jídlu. Karel IV chvilku váhal a pak řekl: „Kuze, nebo zízek.“ Neuměl ještě vyslovit hlásku ř. Z této věty, kterou si dal hostinský na vděčnou památku na vzácnou návštěvu vyhotovit nad dveřmi do kuchyně, se časem místními přesmyčkami a záměnami ustálilo jméno Nebozízek.

19 odpovědí na “Nebozízek”

 1. Děkuji autorovi za vysvětlení, které je historicky cennější a obrací naši pozornost na začátek 14. století. Anály nám vykládají o vzniku cca o 150 let později. Jméno „na Nebozezu“ pochází od stejnojmenné vinice, rozkládající se zde v dřívějších dobách a vychází z tvaru serpentinovité cesty, která tudy vedla ke kostelu sv. Vavřince. Na místě dnešní budovy stával již v 15. století dům, patrně viniční lis. Dnešní budovu si jako letohrádek postavil koncem sedmnáctého století Karel Maxmilián Lažanský, svobodný pán v Bukově a na Manětíně. V roce 1809 se stal majitelem Nebozízku pražský tiskař Bohumil Haase a zřídil zde výletní restauraci, které dal jméno Hasenburg.

 2. Je příznačné, že nebozízek byla hospoda. V dobách, kdy absolventský ročník brněnské JAMU zdobila jména Županič, Dörfler, Strejček, Štědroň, Frej a další, byla naproti divadelnímu studiu JAMU hospoda NEBOZÍZEK. Všichni Římané, kolegové, příchozí a hlavně rodáci potvrdí, že na štatlu v Brně nikde jinde neměli lepší guláš. A v Mňau Yorku se jim o takovém ani nezdálo. Guláš NEBOZÍZEK je zkrátka pojem slavné éry české kuchyně, jíž není rovno.

 3. Přidané poslední komentáře jsou výborné! To velice usnadní sledování každé diskuse. Děkuji!

  Možná, že by také bylo dobře mít titulky diskusí ve sloupečku v časovém pořadí, tak jako jsou Archivy, aby je člověk mohl rychle najít. Třeba by šlo mít po pravé straně stránky jenom titulky „Odběr Slova Dne emailem“, „Poslední komentáře“ atd., a každý titulek by pak vedl k příslušnému seznamu resp. povelu. Tím by se uvolnilo víc místa na hlavní stránce, ev. na nějaké obrázky.

  Každopádně děkuji za velmi zábavnou a poučnou stránku.

 4. Ještě by to mohli být nějací nebozí zekové, ale nepřišel jsem na jednotné číslo od množného „ZEK“. On by to byl vůbec oříšek pokud by výraz „nebozí zek“ označoval nějakou skupinu nešťastníků vytvořit k tomu výraz v jednotném čísle opačného významu (bohý …).

 5. Nebozízek je taky malý nebozez (neboli ruční vrták na dřevo k přípravě děr pro vruty). NO A CO !
  Spousta slov má spoustu významů – viz třeba VOLE.
  Daleko víc se to projevuje právě v anglině, když dám do slovníku české slovo „řádka“, má tam 6 anglických výrazů. Když zpětně zadám jeden – „line“, dá pořádnej slovník kolem třiceti významů, třeba motouz, rodokmen, železniční dráha, lemovat,… A to beru jen jednoslovné výrazy.
  Čeština má zase jiné zázraky. Třeba od slova „pršet“ jde utvořit kolem čtyřiceti jednoslovných vět typu:
  Prší. Nezapršelo. Nepršívá. Sprchne? . . .
  Plus kolem dvaceti dalších tvarů, které ale nejsou kompletní věta, třeba pršák, přeprška, pršiplášť, opršený . . . .
  Oprším (pardon – opráším) starý vtip:
  Prezidenta budí zoufalý generál: „Přes hranice k nám proniká čínská armáda!“ „Teda Vy jste mě málem vyděsil, že zase prší.“

 6. Elena + Administrator: Souhlasím, že to přispělo k orientaci v diskusi. Ale ještě navrhuji malé vylepšení: za údajem (odkazem) „Komentáře (x)“ pod článkem by mohlo být datum a čas posledního diskusního příspěvku – pak by člověk hned poznal, zda přibylo něco nového ve vláknu, které sleduje.
  Např. Trvalinka Komentáře (8), poslední P.V., 7.4.2006, 23:53

 7. Navrh je to jiste dobry, ale pouzivame SW zdarma (WordPress), webmastra zdarma (Petr Srsen), hosting zdarma (Pueblo) nemluve o nasich kazdodennich intelektualnich kotrmelcich – rovez za hubicku. Prijmy lze lehce spocitat na prstech jedne hlavy 🙂 Tudiz se technicky posunujeme vpred velice pomalu. Prest diky za podnety.

 8. To asi nebyl KareIV.Ten přispěl do Čech coby jinoch a česky ani nezašišlal.Ten příběh je tak skvělý,že se musel udát.Šoupneme ta jiného monarchu?

 9. Platí-li datum zrodu zde nabídnuté,ukazuje to spíš na Jiříčka či Ládika.Ale že by zrovna ti šišlali po Petříně?Pak ještě to mohla být nižší šarže,s proslulými rodiči ve své době .Jako třeba Karel Gott,nebo…

 10. Je možné, že měl Karel problém s výslovností ř ještě jako jinoch, což by ovšem ukazovalo na fakt, že mluvil lépe německy, než česky. (-:

 11. Teď jsem si vzpoměla-dlouhé vedení a ještě navlhlé-že Karel IV.měl v mládí úraz v obličeji z turnaje.Stalo se mu to,když se inkognito zúčastnil klání a dostal pecku na ústa.Měl robité čelisti a byl tajně léčen tak dlouho,že se šuškalo,že už nežije.Jistě měl pak potíže s mluvou.

 12. Pro Administratora:

  >>Tudiz se technicky posunujeme vpred velice pomalu.

  Naopak, je vidět, že to stále vylepšujete. A to je dobře.

 13. Administrátorskému týmu budiž sláva! Je to jeden z mizivého mála četů na netu, kde se bohovsky diskutuje, nikdo sem zatím nepíše vulgarity mimo domeček, a když si nadáváme, tak to má šmrnc. Přišli jste se suprovským námětem!
  Salut to Admin teem! You have established a superb chat, one of the very rare ones where nobody writes vulgarities out of topic. Even when we swear, we do it at high level of humor.

 14. Danielo, šráky jsou šle. Trhnout si šráky = udělat si ostudu. To já dovedu na počkání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *