Nejkrásnější střelec

Sledoval jsem v ČT několikrát zpravodajství z Pekingu. Komentátoři o nepřechylované střelkyni ověšené zlatem, stříbrem a americkým manželem opakovaně tvrdili, že je nejkrásnější střelkyní olympiády. Jménem správní rady SlovaDne tvrdím, že je to v souvislosti se sportovním výkonem zcela mimo mísu a žádám v rámci zachování rovnoprávnosti informaci o nejkrásnějším střelci olympiády.

39 odpovědí na “Nejkrásnější střelec”

 1. Nejkrásnější střelci jsou na šachovnici, jen nedokážu posoudit, zda jsou to ti bílí nebo černí

 2. Před 30 lety jsme říkali, že Amor je Rus: Má holou prdel, střílí po lidech a říká tomu láska.

 3. Nejsem přítelem (-kyní) přechylování, protože mi připadá, že se v tom nikdo, kdo se nenarodil pár kilometrů od Vltavy (nebo Moravy – aby se moravští členové této slovutné učené společnosti necítili diskriminováni) neorientuje a i kdyby, jednak se v přechýlené podobě žádná cizinka nepozná, druhak je v cizině zpochybňováno legitimní soužití přechýleného páru a konečně příklad poslankyně Zubov(ovovov)é hovoří sám za sebe, páč ani ona sama zjevně neví…
  (Nejkrásnější) střelec přesto musí být mužský (aspoň opticky – to by ale mohlo zahrnovat i některé závodnice, tak tam od toho mají komisi), ale sama disciplina krásy střelce je, božžíččku, trošššičččku pochybená. Ještě tak David, ale prak není olympijská disciplina. Střelci mají být nejen přesní, ale nejrychlejší (aspon podle mého oblíbeného literárního žánru). Též jsou přípustní i váhaví střelci – na Újezdě bývala hospoda U váhavého střelce, i když se ve skutečnosti jmenovala Na vápenici- nebo Střelci horoskopičtí, což je pěkná skopičina. Taky jste chodili tancovat na Střelák? Tam se údajně původně provozovala disciplina Střelba ku ptáku, a vítěz byl celý rok střeleckým králem. Byly taky Ostrostřelkyně? Antonie Špelcová – ?

 4. Kolegyně atsmon si požehrala, že v jejím případě Amor bohužel míjí terč a já tápám, jak si to vysvětlit. Má být sama zasažena anebo si přeje, aby někdo byl v jejím zájmu zasažen? Amor nikdy nemine cíl, ovšem jen u cílů na svém proměnlivém seznamu.

 5. Já nevím, jestli Amor vynechává, ale z mých životních zkušeností jednoznačně vyplývá, že trefuje nesprávné osoby.
  A k tomu našemu přechylování: děláme s ním zmatek nejen ve vlastní vlasti, ale i ve světě: chlapeček, který se narodil – dejme tomu – v Mexiku tatínkovi Rodríguezovi a mamince Švestkové, nosí teď příjmení Rodríguez Švestková. Český tatínek Švestka, žijící – dejme tomu – ve Španělsku v dětném manželství s paní Rodríguezovou by měl dcerušku s příjmeními Svestka Rodríguez. Jak se to pak přechýlí česky? Čech (nebo Moravák, to je fuk) s příjmením – dejme tomu – Hrubý by měl v zahraničí dcerušku s příjmením Hruby a ta by se česky psala jak? Hrubyová? Podle současných pravidel asi jo.

 6. Stařenko, hlavně že se maj rádi. Když se už Švestková musí provdat do Mexika, ať si tam spánembohem popokatepetluje a přijme manželovo příjmení a chlapeček bude jednoduše Rodríguez. Řídil bych se starým známým: Čí chleba jídáš, toho píseň zpívej. Když si Navrátilová pořídí dítě za svobodna, tak kluk taky bude Navrátil, ne?

 7. Jidáš, toho znám.., a že by v tom profláknutým muzikálu o chlebě taky zpíval….???
  A co takovej Ali, když si z prvního studijního pobytu nás na VAAZ přivezl na pískoviště Švestkovou, z druhýho pak Hruškovou z třetího Meruňkovou…., atd. Jak ten asi přechyluje.., chudák….

  PTÁKOVINA pouštní

  Dostal arab darem
  od araba harém

  Tak se těšil na změnu
  a teď má z toho
  migrénu….

 8. Jsem střelec pochopitelně, a listopadovej a stoprocentě kovanej antonšpelcovskou tradicí, a proto se mi furt chce něco říct… Už v osmičce jsem měl důtku za to, že jsem jistě vtipné soudružce zástupkyni na tenkrát už velmi ojeté téma mlácení a trčení odpověděl, že trčení slámy z bot je podle mě lepší, než když trčí plevy z hlavy…., elementary, dear Watson…..
  Ad amor, bratia z východu hovoria A mor ho….a kluci od Tbilisi jistě vědí, že lepší vlastní kalašnikov, než ruskej soudce….

 9. Jiří Pallasi, jak utekl a kam šeL? Něco asi uteklo mně, domnívalať jsem se, že je to tohle:
  https://www.slovodne.cz/slovodne/prechylena-polovicka/
  a ráda jsem si to přečetla (místo pilné práce).
  Nerada se zastávám ausgeréchnet Gabriela, tentokrát však tak nemohu neučinit.
  Jak dlouho Vy Slovodníci vlastně existujete? Nemohl by mi, prosím, někdo touto cestou odtajnit, kdo je této nádherné kraviny původcem? Četbou téže končívám před úsvitem svůj u počítače strávený (často téměř nestravitelný) den, abych pak odešla pobavena na lože, takže dík. Taky jsem se konečně dověděla, že wbgarden je masculinum.

 10. S tím Amorem jsou problémy. Jednou bylo okolo plno postřelených, příště zase nebylo do čeho píchnout. Pardon, koho vyslyšet. No, a na mně taky buď skrblil, nebo plýtval. Dva zásahy najednou, i toho je schopen, mizera

 11. Naposledy k přechylování:
  vracejíc se od slovadne k dennímu tisku (kde je v neděli, pochopitelně, dost houby), otevřela jsem si Blesk, jemuž vévodí:
  „Americká moderátorka a herečka Ellen DeGeneres se v sobotu provdala za svou dlouholetou partnerku, australskou herečku Portiu de Rossi.“
  Co bude výsledkem přechýlení DeGeneres?

 12. Děkuji Jiřímu Pallasovi. Ale …. jak jste si tenkrát posílali komentáře? Jinak mne to samozřejmě potěšilo, to by znamenalo, že tu nejsem nejstařenkovatější účastnicí (resp. nejseniorovatějším účastníkem). Všimněte si, prosím, že jsem si nedovolila říct „členem“..

 13. Komentáře neboli disputace se prováděly střelhbitě koňmo. Nebo taky ne. Co takhle poštovní holub? Nebo snad poštovní mamut?

 14. Stařenko, SlovoDne je osvícená diktatura v čele s Jiřím Pallasem. Založena asi před třemi roky, přispívat může kdo chce zasláním příspěvku na adresu osvíceného diktátora jiri(zavinac)pallas(tecka)cz nebo (tecka)se – Po posouzení je příspěvek publikován. Právo nadávat Klausovi a spol. má pouze diktátor, jinak se jedná většinou o plytké tlachání.
  Komentovat příspěvky může každý…

 15. Osvícenému diktátorovi Jiřímu Zavináčovi Pallasovi Tečkovi upřímně děkuji za vyčerpávající odpověď. Takto vyčerpána, pouštím se opět s chutí do práce a těším se, jak si před kuropěním (nikoliv svým) přečtu nejčerstvější příspěvky. Cizí plytké tlachání mi není cizí, posiluje ve mně pocit vlastní sounáležitosti. A taky se pecním každé blbosti, takže se tím pádem mohu pecnit často (sloveso pecniti se vzniklo u nás v Brně přirozeým vývojem jednoho ze základních výrazů brněnského hantecu – „lochčiti se jak prasklöö pecen“ – čti jak vidíš)

 16. Když čtu některé výšuvedené příspěvky (šlo spíše o příplačky), pak Amor nebyl předchůdcem ostrostřelce Antona Špelce, protože podle autorek byl vlastně tupostřelcem. To tupo jsem odvodil od toho, že Amor byl dámami nemístně tupen. Možná je to tím, že my muži jsme se dokázali dobře oženit, kdežto dámy se pokaždé jen špatně vdaly. Chyba logicky nemůže být v Amorovi, takže dámy by měly jít do sebe a Amorovi se raději omluvit. Jsem rád, že Kateřina Emmons stále prožívá líbanky, kdežto dámy ze SlovaDne je – soudě podle jejich reakcí – pouze přechodily.

 17. Stařenko, v příspěvku je ve větě …Komentátoři o nepřechylované střelkyni ověšené zlatem… slovo „nepřechylované“ jak jistě vidíš v prohlížeči jinou barvou než slova okolo. Pokud na slovo klikneš, dostaneš se tam, kam tě posílá i Gabriel. Obdobně je tomu níže s odkazem na „mimo mísu“ …

 18. Jiří Pallasi, tentokrát vyjímečně děkuju vážně vážně. Já jsem pořád dokola študovala Gabrielův příspěvek („Tématu přechylování jsme se již obsáhle věnovali. Tak abychom nemlátili prázdnou slámu, zde je odkaz pro nepamětníky“) a nic utíkajícího jsem nenacházela. Kdybych již nebyla postižena hrabáním od dřívějška, bála bych se, že mi z toho hrábne teď. Je ovšem sporné, kam MĚ ve skutečnosti posílá I GABRIEL. A protože jsem byla zcela nesporně mimo mísu, klikla jsem si.
  Před chvílí jsem si slíbila, že se sem kouknu až před úsvitem, ale zuřivost z vlastní neschopnosti mi nedala. Takže fakt dík.

 19. Mrzí mě, že jsem tak hanebně selhal a způsobil stařence újmu na intelektuální integritě. Mé kání má nevyčíslitelnou hodnotu.
  Možná by bylo stačilo, aby pan Pallas napsal místo příspěvek slovo zadání.

 20. Díky Stařenčině (mmch: Stařenko, nejste náhodou Česká sestra – jako Jiřinka Baláková, kterou tímto zároveň zdravím a postrádám?) neochvějné důslednosti a až evangelické vytrvalosti jsem se i já drobátko připovzdělala. Za to Vám, Stařenko, prozradím, že já se domnívám, že začátky internetového slovodnictví lze nalézt postraně v těch různých info pod hlavičkou Archives, a to podle kalendáře. Občas si v tom říkám, většinou v bezesných nocích, na které se tudíž docela těším.Jak je to, Gabrieli, s tím po straně (je třeba:si umýt ruce), postranními úmysly, kdy je to dohromady a kdy zvlášť? a narozdíl? Namoutěkutě, v tom mám mezery. O tom, že přechylování už jednou bylo, vím, i když jsem tehdy chyběla, (heč, už jsem si to našla podle barvy!) a účastnila jsem se jen jakýchsi dozvuků, přesto se domnívám, že tak výživné téma nelze vyřídit jednou provždy a navíc, zde se množiny protínají…. Nejkrásnější střelec je jistě p. Emmons, aspoň podle jeho Kateřiny – takže to vlastně zůstane v rodině. Jinak mi to připomíná jen p. Abrháma v červených rajtkách v Partii krásného dragouna, a p. Abrhám mi nepřipadal krásný ani za mlada, na rozdíl od jeho paní.

 21. Jožine, šlo mi o líbezného Amora zamilovanosti, ne o Amora po 35 letech byť spokojeného manželství, který, chudinka, má šedivé kudrny nebo probůh! plešku, vrásky a brýle, takže radši už ani nestřílí. Filemón a Baucis je líbezný obrázek, ale Amorky tam moc nevidím, tam fyzické sbydlení spočívá v tom, že si navzájem půjčují brýle při luštění křížovky.

 22. Paní Diblíková,kladete, možná s postranními úmysly, dotazy, jako bych byla nějaká jazyková poradna.Protože jste však jinak líbezná, odkáži Vás na jednoduchou pomůcku: otázka jaký, který, čí -přídavné jméno, otázka jak, kde, čím – příslovce. Jistě uznáte, že přídavné jméno ani příslovce postraně – nejsou ani hypotetické,takže po straně nalezneme, postranný či postranní je korektní , avšak postranně bychom vnímali v seriozním textu jako sice správně utvořený, avšak poněkud hybridní tvar.
  A ještě: Asi žijete v omylu, že každá/ý/ má svého osobního Amora. Ten je bezpohlavní a univerzální a na proměnách druhotných pohlavních znaků byvších cílů lhostejně neúčastný.

 23. Ad osobní Amor, kdysi jsem měl velmi osobního Alíka, seznámil mě s jednou excelentní xxx, kterou pokousal. Po letech mě samozřejmě opustila i s Alíkem…..
  Jinak, taková drobná připomínka. S veškerou úctou k ženským prvotním i druhotným rozlišujícím znakům, dovolte abych drobně připomenul že my, rozhodně slabší pohlaví, muži, chlapi atd. máme obvykle poněkud více zájmů – koníčků než jenom být skvostně zamilovaní, potažmo střelení….
  Je to smutné a veselé zároveň, asi netušíte, že jeden olezlý Modrý Mauritius udělá s leckterou chlapskou duší víc než všechny Angeliny dohromady….

 24. Věrko Diblíková,
  nejenže nejsem Česká sestra, nejsem prostě sestra vůbec, mne jen na nevyšší míru vyvádí z míry, vrtá-li mi cos hlavou (vrtati hlavou je též pěkný obrat). A k otázce po púvodci a datu založení mne přivedlo právě to postranní čtení, kde jsem se k datu zahájení (zatím) nedopracovala. Protože vjednomkuse na netu něco hledám, narazila jsem nedávno náhodou i na SlovoDne, což ze mne značnou měrou udělalo slovodneholika (-holičku), shledávámť je čtením zábavným i poučným. Po obém bažím a to i přesto, že druhé zmíněné je pro mne již příliš pozdní.
  Bezesnou nocí je myšlena noc beze snů nebo beze spánku? Já mám obrácený denní režim a důsledkem této celoživotní popletenosti je opak nespavosti a ranní až dopolední naprostá nesrozumitelnost toho, co se pokouším vyjádřit.Marně jsem bojovala za celostátní přeložení začátku úředních hodin na dobu pozdně dopolední, aby nám – stejně postiženým chudákům – úřední místa rozuměla.
  ad wbgarden: Proč až olezlý Modrý Mauritius? Stačí žvanec. .

 25. To je kotrmelec, nohy do x, vlasy kudrnaté-rusé,
  ramena má štíhlá, boky do široka, střílí ovšem dobře,
  ale taky švidrá, zuby vykotlané, oči telecí.
  NEJKRÁSNĚJŠÍ STŘELEC? – TO MU NESVĚDČÍ !
  Ale střílí dobře, to se musí říci, asi nejsme ESTETICI .

 26. Jo, Jo, ve dvaceti je to Angelina a spol., jeden nejí, nespí, srdce moří, tak ho láska trápí. No a v šedesáti, co by si s krasotinkou počal. Hormonální smršť je ta tam, chlap zanevře na krásu a spokojí se s olezlým Modrým Mauritiem….

 27. Stařenko, připravte se na nevídané oslavy třetích narozenin miminka Jiřího Pallase 🙂
  Pokud mě paměť neplete, narodilo se v září a tady v kalendáři koukám, že už prvního.
  Ti nejkrásnější střelci budou dozajista střílet šampaňským 🙂

 28. Janinko, já jsem samozřejmě moc ráda, že bude miminko Jiřího Pallase slavit třetí narozeniny, ať již to bude kteréhokoliv data. Ale zmítají mnou obavy, že křivka mého IQ prudce klesá, zejména v poslední době: proč se mám připravit na oslavy, zvláště pak na nevídané, právě já? (když jsem byla přímo oslovena.) A jestliže po mně někdo střelí, zcela jistě to nebude šampaňským a ani pachatelem patrně nebude nejkrásnější střelec. Ale pro jistotu malé Louise blahopřeji s předstihem. No jak ta bude ráda, že jí blahopřeje neznámá stařenka!!!
  Prosím, tentokrát jsem fakt nechtěla nikoho urazit, mám nejistý pocit, že jsem se dopustila drzosti. Naštěstí jsem anonym(ka).

 29. Ad Astmon. Potkal se Cvrček s Prckem. Co pořád děláš Cvrčku, ptá se Prcek. Cvrkám, cvrkám, pořád cvrkám, odpovídá Cvrček a hned na to, a co ty Prcku ? Prcek mávne rukou…, áále už mě to ani nebaví…..

 30. Oslavy já ráda! Kdy a kde že bude ten mejdan? Tříleté miminko by bylo (v souladu s Nepraktou: Ačkoli se baron Ivar ženil z pouhého rozumu, jest jeho dítko poněkud debilézní) drobátko opožděné ve vývoji. Ve třech letech naopak dítka prohlašují, že už jsou velká a jedna kamarádka lála své dcerce, která se opět příšerně zmazala, slovy: KOZA JEDNA TŘÍLETÁ! (měli holčičky dvě, a zmíněná koza byla ta starší – ti starší sourozenci jsou už velcí, i když jsou ještě malí.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *