Nepravdivá fakta

Známý citát z prostředí výzkumu čehokoliv praví, že když při ověřování naší teorie narazíme na fakta, která jí odporují, je nutno taková fakta opravit, či prohlásit za nepravdivá. Dovedli bychom tady uvést naopak případy pravdivých lží?

/faktograf Jiřulka

13 odpovědí na “Nepravdivá fakta”

 1. Ty byly dříve psány všude, stačí zavzpomínat.
  Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak.
  Komunismus je budoucnost lidstva.
  A mnoho jiných

  Nyní se začínají objevovat nové, zatím se tváří jako pravdivé, ale vývoj se nezastaví.

 2. Pravdivou lží se ukázala být tzv. Pyšvejcova konstanta. S pomocí této se – při současné znalosti správného výsledku a naopak neznalosti správného postupu při výpočtu – daly převádět kilometry na kilotuny, sekundy na parseky a decilitry na decimetry. Méně zkušený či neznalý pedagog pak při hodnocení testu podtrhl či odfajfkoval správné výsledky a ohodnotil jej zpravidla výtečnou, přičemž z časových a jiných důvodů obvykle zcela opomenul bláboly těmto výsledkům předcházející.

 3. Někdy se říká, že neúplná či poloviční pravda je vlastně lež. Neúplnou pravdou je také např. tvrzení „dokázali jsme, že to dokážeme“, ale co, to zůstává nezodpovězené.Takže je to také půl pravdy, nebo lépe řečeno lež.

 4. Vážení přátelé, co se to děje? Kam se poděla jiskra a esprit tohoto fóra?
  Cítím se překrmený sentencemi, které nemají oporu ani ve Stručné mluvnici české, ale ani v elementární výrokové logice. Bolestně se mě dotýká ta olbřímí klonovaná kobyla samomluva. Možná budu v opovržení a zpolíčkován, ale neúčast mnohých mých slovodných plnokrevných favoritů a favoritek na komentářích je v příznačném kontrastu s opakující se ekipou jezdců na dřevěných koních.

 5. Gabrieli, také ostatní děti moje skoro vlastní, to musíte také dávat nápady na témata – do mailu Adminovi, aby se tu objevillo něco nového k plodné diskuzi! Nemůžete to nechávat jen na mě samotném! Tuliká nápadů mi bez inspirace nepraští.

 6. Gabrieli, bylo mi potěšením houpat se zde na dřevěném koni. Pochopil jsem pozdě, ale přece. Táhnu si ho zpět do Neumětel. Mějte se zde půvabně, slovoudní pánové.

 7. Možná je na čase zaměnit zdroj inspirace. Navrhuji přejít od Mateřídoušky ke Skautským rozhledům, časem se upgradujeme na Klausovy nebo Paroubkovy projevy.

 8. „Upgradovat se“ – Ó jak si krasná, češtino, jazyku náš mateřský, pýcho národa, ty jenž se skvíš v kronikách časů dávných i na návrších padlých hrdinů. Za tebe bojovaly tisíce, avšak dnes, jako děvka vrháš se do krutých tenat dřív zlořečených anglů neb germánů. Ti leč nežádají si obětí ni rukojmích, netouží nad námi vládnout, natož jazyk náš zotročovat. Takové jsou dnes časy – doba si nežádá hrdinů. Není zač padnout, zač srdce k boji vytasit. Ideálům je dnes veta.

 9. Jamie, pojď, odstěhujeme se někam na ostrov, budeme se živit anasy a číst si Vančuru , Komenskýho a Holana, jo?

 10. drahý Gabrieli Vaše přečetl jsem si Vaši filipiku a Vaše přirovnání zmotnilo se mi ve vidění ……… zřel jsem důvěřivé trójany anž vtáhli v tvrz svou nedobytnou dřevěný dar – nedar a tím se uvrhli do zatracení. ale netruchlete děti, neb i poražení a téměř zdecimovaní trójané svůj rod po různých útrapách nakonec zachovali a znovu obnovili jeho slávu a slovutnost. tu procitl jsem a naplněn štěstím ihned chvátám a zvěstuji Vám tuto svou naději. buďme jako ti trójané. mějme se rádi, zpívejme a radujme se! AVE CAESAR!

 11. Samova tiráda mne dojala i nadchla .Nová naděje svitla,rozednění je na bíledni.Co třeba založit pěveckou divizi Slova dne_

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *