Netýkavka nedůtklivá

Netýkavka nedůtklivá je jednoletý plevel, Impatiens noli-tangere jinak zvaný i netýkavka nedotklivá. Říci o slečně, že je nedotklivá, je koledování si o dotek v podobě facky. Odstup v podobě nedůtklivosti se dá kvitovat jako ctnost v době kdy mnoho mladic běhá s nápisem Touch Me na pučícím hrudníku. Netýkavka má však i světlé stránky: byla využívána v lidovém léčitelství k přípravě projímavého čaje.

Za podnět děkuji hostujícímu profesoru Toomovi.

10 odpovědí na “Netýkavka nedůtklivá”

 1. Netýkavka,čili Impatiens balsamina je nádherná trvalka středomoří,u nás pěstovaná spíš jako letnička,neb nechce přezimovat v mrazech a pod sněhem.Kvete bohatě bíle,přes růžovou až do temně rudé.V současnosti je v Čechách v módě.Nevím,proč se jmenuje netýkavka,když je tak týkavá a důtklivá.

 2. Tak to si ji zjevně s něčím pletu. Díky za poučení, na vzdělání není nikdy pozdě. Jdu si ji najít na internetu.

 3. Už jsem tam tu potvůrku žlutou také našla.Ani jsem nevěděla,co jich je.Ale stejně je nejhezčí ta má-balzaminka.

 4. Abych to zkomplikoval jeste vice, tak na brezich nasich rek zhusta buji netykavka zlaznata (Impatiens glandulifera), u nas zdomacnela, puvodem vsak odkudsi z Himalaji. Napriklad na brezich Sazavy pod Zborenym Kostelcem ji vzdycky rostlo spoustu.

  V americkych lesich zase roste takzvany jewelweed (Impatiens capensis), vypada skoro jako netykavka nedutkliva ale ma kvety ponekud oranzove.

  Holt vono tech netykavek je kolem nas spoustu.

 5. „Touch me“ byl delší dobou pop-hit, který uváděla nezapomenutelná zpěvačka S. Fox. Jinak též sexuální symbol mých pubertálních let. Ach, jo ………… jak já ji miloval!

 6. Same, známé slovenské tango znáš? Začíná: „Eště som ťa nemiloval, a už ma sereš..“

 7. Balzaminky mám dvě. Jedna je bleděrůžová plná a jedna červenobílá. Jsou moc krásné a mám je už dva roky. Přezimuje doma. Dá se dobře rozmnožovat. Na břehu potoka, který mi teče skoro pod okny, roste ta druhá. Je růžovočervená a je to pěkný plevel. Jsou to moc hezké kytky. Proč jsou ale netýkavky, to nevím. Měly by se schoulit, když se jich člověk dotkne, ale ty moje to nedělají. Zdravím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *