Nezepce

Dnes je neděle, příroda se snaží přesvědčit českého prezidenta, že s ní lidstvo zachází bezohledně a já se rozhodl na SlovoDne umístit hádanku. Hádanka spočívá v určení původu slova N E Z E P C E . Na Seznamu a Google nezepce nenajdete, napovím pouze, že nezepce je z české písničky.

P.S. Jirka Černý má zakázáno odpovídat

31 odpovědí na “Nezepce”

 1. Visí to na zdi, dělá to tik-tak a když to spadne, tak je po hodinách. Co je to? Podobně postavil autor dnešní hádanku, odkud pochází nezepce, aby záhy prozradil, že pochází z české písničky. Na obranu pana prezidenta uvádím, ač nejsem meteorologem, tak 10 dnů před prvním jarním dnem může být teplé počasí a přitom nejde o nic neobvyklého. Jen se obávám, že to teplo venku se nám, co používáme dálkové vytápění, škaredě prodraží, protože dodavatel tepla zdraží teplo se zdůvodněním, že fixní náklady má velké a my v domech jsme v zimě neodebírali tolik tepla, kolik jsme měli. Podobně už nám dříve zdražila voda, když jsme s ní začali šetřit. O plynu to platí obdobně, je to stejná česká písnička, manažeři i akcionáři se musí nacpat kapsy na náš úkor v každém případě.

 2. ak by som urobil kríženca východniarčiny s češtinou tak by NEZEPCE mohlo byťpríkaz alebo prosba rukám aby neoziabali, teda nezábli, teda nezebte mně, východniarsky nežebce ma, skomolene nezepce ma

  no, radšej končím lebo už sa určite všetci štúrovci v hrobe otáčajú ako ražniči

 3. Tu píseň neznám, ale zní mi to, jako by se „nezepce“ mohlo nahradit „nezeptá.“ To je ale moje čistě irelevantní úvaha na základě podobnosti:-)

 4. Gdo sa nezepce, ostane hlůpý. Tož, Juro, vypůšťajů furt pán prezident ze skleníka v Lánoch plyny, že je nám včil z toho takové hórko?

 5. Tulením teplo nevzniká, jen se sdílí, teplo vzniká třením, ať tuleňů či státníků. Písničku, v níž by se zpívalo, že se někdo nezepce, neznám, ale typnul bych si na Jiřího Suchého, neb ten použil v písni Léta dozrávání verš…ten, kdo se řehce, mračit se nechce.

 6. Když ne Suchý, tak snad Vodňanský nebo Dědeček, na Svěráka mi to až tak nesedí. A ještě snad pan Frynta, ale to už hádám. Už se těším, až se dovím výsledek.

 7. Ještě mě napadli V+W, protože ti si taky geniálně hráli s češtinou a přidávali k tomu i znalosti ostatních jazyků (myslím, že Caesar se hlásil do telefonu haló, halás, haláre), ale fakt si nedokážu vybavit jejich písničku se slovem nezepce, jen mi vytrvale buší do uší babička |Mary, která zkrotí hřebce, ať chce či nechce. Ach jo.

 8. Ano, V+W mají na CD Osvobozené Divadlo 1 písničku Prodám srdce (parodie):

  že jem bledý, že mám břicho o tom se šepce,
  jen jak mi buší srdce to se žádná nezepce

 9. Písničku Prodám srdce znám, její parodickou versi ale ne. Tak aspoň, že jsem odhalil pachatele. A děkuju, pane Pallasi, že šíříte mezi lidem osvětu. Jestlipak víte, v které písničce V+W zpívají o léku jménem Lescol na snižování cholesterolu?

 10. Přiznám bez mučení, že já tu poválečnou „budovatelskou“ variantu taky nemám v oblibě, ale to je podobné jako s připsanou slokou … zahoďte pumy, ať každý ukáže co umí… to v původní versi o praotci Noem a holubici z Ženevy taky nebylo. Asi to byla nějaká úlitba za to, že vůbec mohl vystupovat. Ale aspoň nebyl na seznamu konfidentů. A chválím Vás za ten eufemismus „společenská objednávka“, dalo by se to říct i drsněji.

 11. Jirka má LESLKOL.
  Traduje se, že J. Ježek nejdřív toužil po Bugatce (Bugatti step) a pak už chtěl jenom Sidol (jednou SIDOLE jednou nahoře).
  Jiřina má MĚKONĚ.
  Tak se hlaste další.

 12. Myslím,že třením prezidentů a tuleňů moc tepla nevzniká.Lépe je třít ocasy(liščí) a tyče(ebonitové).
  Nevím,co na to příroda,ale já mám tento ráz počasí v lásce a mé slípky nesou jak o závod.A bez tření.Ačkoli…

 13. A jásám vždycky sám, své koníčky osedlám… Už mně koně vyvádějí, už mně koně sedla jí…(Pýcha předchází pád).

 14. Milá Slepičko Olinko, z Vašeho příspěvku vzniká dojem, že byste třela liščí ocasy a odděleně ebonitové tyče. Tak by zřejmě vzniklo dost tepla, ale pokud se pamatuju z fyziky, tak se musí třít jedno o druhé a pak krom tepla vzniká i elektrický náboj, zde opět uvádím odkaz na jednoho ze svých oblíbených textařů – Honzu Vyčítala – a píseň Pod Liščí skálou.

 15. No třením vzniká lecos, chtěl bych připomenout dlouho opomíjenou třenou buchtu, takovou tu vláčnou, sladkou, no prostě od maminky.

 16. já bych jen připomenul třenici neboli trmu vrmu, kteroužto Karol Polák popisoval závary před brankou při sportovních přenosech (původně samozřejmě z básničky ve staré čítanky pro ZŠ, snad 5. třída, o strnadovi, který dostal chuť na med, ale včely ho zle popíchaly)

 17. „Ať se, vráno, promění těžká noc a trápení“
  a
  „On tvoji ženu uvěznil a tvoje děti sní“

 18. Jaroslave Pavelko, mám měkoně v repertoáru. Jela jsem autem a vyla jsem to celou cestu. Všechny čtyři sloky. Zazpívala jsem si to asi 3 – 4x. I moje psice, která ležela vzadu na sedadlech, byla spokojena. Ale je to moc smutná písnička, Jak jsem v autě, nejsem k udržení a zpívám si. Jezdím většinou sama, tak nikoho nepohoršuji. Hezký víkend. J. B.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *