Nýt

Nýt, lidově nejt, je:

spojovací součast složená z dříku a z hlavy k nerozebratelnému spojování kovových částí.

To se nedá okecat. Jak je však nýt spřízněn s nýti? Předpokládá čeština, že nyjeme za účelem jakéhosi nerozebratelného spojení?

9 odpovědí na “Nýt”

  1. Úděsná představa nerozebratelného spojení starého Nyjana a mladé Nyčky. Aby žili v Nyjorku s jejich nyjáčaty ! Ještě že se Nietzsche nedožil.

  2. To bych za až tak důležité nepokládal…mě jenom připadá zajímavé, že Pražáci nenejou, nýbrž také jako zbytek republiky nyjí, eventuálně nyjou…

  3. Mnozí Pražáci naopak tyjí a myslí si, že tím žijí i když žít či týt nemusí vždy znamenat jedno a totéž a mnohdy se to vylučuje. Po pražsku by mohl být nýt zván nejt; sloveso nejtovat asi ale neznamená bezhlavě dříkovat.

  4. Mnozí pražáci však žijí spravedlivě, jako jiní nepražáci. Jiříku,díval jsem se na Vaše jiné pěkné komentáře, a tak si myslím, že tohle byl jen malý úlet. No a to jsem z vesnice, kde si ani kredit nedobiješ:-)

  5. Zdá se mi, že za měsíčních nocí psi na Měsíc nevyjí, ale jen něžně nyjí. Psi vytím reagují na hudbu, která jim něco připomíná z dob jejich praprapředků, když byli ještě vlky. Vlci vytí používají pro signalizaci uvnitř smečky. Ne nadarmo se říká, že kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti. Kdo chce se psi žíti, nemusí s nimi nýti, ale měl by po nich sbírat exkrementy na veřejných prostranstvích, pokud je tam chodí venčit.

  6. Tak jsem z toho cvok! Jakej je rozdil mezi nejtem a cvockem? Byl Danda cvockarem nebo nejtarem? A kdyz ho ubili, tak po nem Dandova nyla nebo se z toho zcvokla?

  7. Same H., pokud ještě tyjete, tak jste tyj. Ale nic si z toho nedělejte, jak známo, už Josef Kajetán tyl.

  8. Když dojdou nýty, podej si šití,sešij to jehlou a nití! Naše Lůca nevyje na měsíc, ale nenechá si uniknout příležitost zavýt duet s policejní sirénou. Že by byla po nějakém předkovi policejní pes a tudíž nyla po policejním kotci, případně po vlastním pendreku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *