Odjakživa

Zde se odjakživa zove… Jakživo – příslovce času nebo čeho? Rozmezí odjakživa – dojakmrtva vede neomylně k povedenému páru živočich – mrtvočich.

Cituji z Jirkova komentáře k Vyvolávání duchů:
Stran existence a bytí: Pánové Burian a Dědeček kdysi ve své Show na heslo dělili lidi na živé a mrtvé. Živé dělili na živé a neduživé a mrtvé na mrtvé a věčně živé. A do té poslední kategorie bylo nejtěžší se dostat.

P.S. Životabudiče budeme požívat v příští lekci.

17 odpovědí na “Odjakživa”

 1. Dovolím si odbočit od metafysického tématu a vzpomenu na cyklistický výlet do hospody na Pohoru. Pulén a Radys se přeli, jak dlouho tam ta krásná kamna jsou (v tej hospodě). Pulén: „Minimálně vodjakživa!“

 2. Ateismus odjakživa popírá věčný život a tak mi nebylo jasné, proč jsme se o klasicích marxismu-leninismu museli učit, že jsou věčně živí, když oni sami věčný život popírali.
  Nicméně snažím se představit si, jaký to pro ně musel být šok, když poté, co se tito klasikové odebrali na věčnost, zjistili, že jsou věčně živí. Náboženství – podle nich opium lidstva – mělo pravdu. Už za živa je mohla trknout lidová moudrost, že pravda je ve víně, kterým se lze též opít, o silnějších opiátech ani nemluvě.

 3. Jednou jsme s kolegou při obědě řešili toto téma. A dobrali se tomu, že Jakživ byl asi podobný lidový génius a vynálezce jako Cimrman. Tudíž od Jakživa, ale je možné, že při genialitě Cimrmana mohou být tyto věci, myšlenky a kdoví co ještě dílo Cimrmanovo. Tak že by od Cimrmana – odcimrmana?

 4. Jiří, nemohu s Vámi souhlasit. Vocuť-pocuť je úsečka, jakživo musí být bodem na přímce proložené toutu úsečkou avšak nekonečně vzdáleným od vocuť-pocuť na jednu stranu. Na druhé straně leží opačný bod, zvaný do smrtismrťoucí.

 5. vocuť – pocuť může být i přímka, pokud vocuť a pocuť jsou body, které nejsou totožné, mohou jednoznačně přímku určovat. Pak je ovšem otázkou, je-li jakživo bod mezi body vocuť – pocuť, nebo jeli blíž k vocuť nebo pocuť. Ale při bližším rozboru je to jedno, protože se dostáváme do mezí chyby metody a veškerá měření jsou zatížena chybou, takže jakživo jako bod může ležet kdekoli, protože záleží na tom, jaký si zvolíme počátek a podle toho si definujeme soustavu.

 6. Vladimíre, nekonečno je nekonečně vzdáleno od odjakživa, a to v obou směrech, které uvádíš. Slovem odjakživa se odvoláváme na určitou tradici, předávanou ve vědomí lidí. Podle Bible bych začal od Evy. Pokud byl Adam sám, neměl s kým jakživo sdílet.

 7. já bych se vrátil k obratu „věčně živý“ konkrétně k jeho anglické mutaci „evergreen“ to mi mi ale moc něštymuje. kdysi jsem volal na Starou Drtící Ruku zelenáči. a musím říct, že to nebylo moc lichotivé. u něj se to však šťastně sešlo dohromady, protože on JE „evergreen“ i greenhorn dohromady, jestli se nepletu. hihihihihihihihi!

 8. Jožine, to bych pak spíš šel o kousek nazpátek neboli před Evu a vztáhnul bych jakživo na havěť. A Adam sám si určitě jakživo užíval bez Evy se svým stvořitelem.

  Ne, že bych v tom neměl zmatek, protože na otázku od kdy jsou na př. na dnešním Slovensku Vysoké Tatry bych odpověděl: „odjakživa“. Ty tam asi byly i před tou havětí.

 9. Vladimíre, manželka mi často právem vytýká, že jsem „odjakživa nepořádný“. Pokud bych akceptoval tvou tezi, pak bych musel být tak starý jako Vysoké Tatry, případně jako hnědé uhlí. Musím ale sebekriticky přiznat, že občas se tak cítím.

 10. Z vašich úvah mi jasně vyplynulo,že voajcaď pocajcaď je neoddiskutovatelně úsečka,která je definována právě body vocajcaď a pocajcaď.Jakživo je pak prostor rozkládající se před bodem vocajcaď až po kolmici nacházející se mimo úsečku vocajcaď pocajcaď.Tato kolmice se zove šmytec,eventuelně a šmytec.Tolik k původnímu tématu.
  Adamovo odjakživa bych kontraevolučně pojala jako hlínu,či prach.Havěď přec nemohla předcházet Adama,nýbrž Darwinovskou obludu,z níž vzešli atheisté a komouši.Tito jsou této opici podobné obludě stále ještě vývojově blízko.Teď to např.předvádějí tiskovinami,které předkládají k podpisu obyvatekům na Praze 6.Jakýsi protest proti ek.reformě ODS a ujištění,že oni to umí lépe a bezbolestně.Ha!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *