Osoba nepoučená

Tatjána má další dotaz:
Jaký je rozdíl mezi slovy laik diletant neodborník?
nekteří čeští kamarádi říkají, že přesný význam slova DILETANT neznají.. jak je to tedy?

Titulkem opatřil JP.

49 odpovědí na “Osoba nepoučená”

 1. Tak laik je sameček od Laiky, vesmírné fenky, diletante je oslovení pro manželku dile onkela a neodborník jsem já, už můj předminulý šéf se chlubil, že ze mě z technika a manažera bigbítové kapely udělal úředníka.

 2. rozdíl mezi laik a neodborník nevidím.
  diletant je totéž co mamlas, chcete-li: packal.
  z titulku: osoba nepoučená je snad termín z pracovního práva, používá se spíš v rozlišení osoba poučená (zaškolená) a osoba znalá (má odborné vzdělání).

 3. 1. Osoba neznalá může stisknout vypínač a vsunout (vysunout) vidlici do (ze) zásuvky.
  2. Osoba poučená smí vyměnit pojistku, nahodit jistič, případně konat jednoduchém úkony podobného rázu, je – li k nim protokolárně vyškolena a tato kvalifikace periodicky ověřována formou pravidelného školení v periodicitě dané zvláštními předpisy.
  3. Osoba znalá smí pracovat na elektrickém zařízení v rozsahu svého vzdělání a kvalifikace.
  4. Osoba znalá s vyšší kvalifikací řídí činnost osoby znalé a koná koná činnost v rámci své kvalifikace.

 4. Ještě bych rád dodal, že koná, opravdu koná, a to v rámci své kvalifikace, skutečně kvalifikace.

 5. DILETANT – kdo se zabývá něčím, pro co nemá odbornou průpravu, neodborník, ochotník – zkrátka, jak už bylo zde mnohem výstižněji napsáno, mamlas a packal k pohledání, jenž však, nezatížen odborným vzděláním, myslívá skutečně svobodně a proto již mnohokrát v historii lidstva úspěšně řeší problémy, o jejichž neřešitelnosti – právě pro to trestuhodné zanedbání odborné kvalifikace – neměl ani potuchy. Vděčný námět pro nejrůznější kandidatury, profesury a docentury skutečně kvalifikovaných odborníků. Mnohým z nich je osobou neobyčejně blízkou osoba nepoučitelná – skutečně bezduchá. Ta však je, bohužel, paní Věro Diblíková, použitelná vždy a velmi dobře, neboť při „masovějším“ výskytu dokonce otáčí kolem dějin zpět.

 6. Z vyprávění rodičů vím, že když jsem měl jeden rok, nesl mě otec za krkem na svažitém pozemku, zakopl a oba jsme spadli na zem. K hrůze rodičů jsem po pádu přestal chodit, tak se mnou jeli do nemocnice. Lékař mě vyšetřil a nechal mi rentgenovat chodidlo. Snímek jsem měl v pořádku, tak usoudil, že jsem se lekl a odmítám chodit. Když jsem nechodil ani po měsíci, byli se mnou rodiče opět v nemocnici a pan doktor poznamenal, že jsem simulant. Rodičům se zdálo, že jednu nohu mám kratší, tak na radu mé babičky zajeli se mnou k „napravjačce“ do Bohuslavic nad Vlárou. Ta si mne prohlédla a zjistila, že mám vykloubenou nohu v kyčelním kloubu. Bez otálení zručnou manipulací vykloubení odstranila a zpět na nádraží jsem už opět šel po svých nohou. Jsem neklamným důkazem, že i odborník může jednat diletantsky a laik odborně.

 7. Tam, co ministři té předchozí vlády, Jano: do Strakovy akademie. Je jen škoda, že se v ní už dlouhá léta nevyučuje.

 8. Co,ministři.Těch je pár a jsou čas od času vyměněni(?).Ale co poslanci?Občas je někam posílám,ale to se před Vánocemi neříká.

 9. No, vlastně dostává co chvíli, jenže se z toho nepoučí. Pokud jde o tu Strakovu akademii, někteří absolventi jsou superstraky.

 10. Olinko, marné volání, když je špatné volení. Volení volů se nevyplácí (leda jim). To už je lepší telení telat. Jak se jmenuje jelení telení? (nejlépe v zeleni, přátelé milení!)

 11. Slovo odborník je odvozeno od slova odbor? Zdá se, že praxe ukazuje, že odbory se skládají z laiků, nebo lépe mamlasů, takže tudy cesta nevede.

 12. Věro, olaní se laň. Jelen na to lanění jen kouká jako jelen a já dostanu možná další oprávněnou ťafku od Ati.

 13. Věro, nevěřte Jožinovi z bažin ani ze Slovadne. Laň se neolaní, ale okolouší. Z koloucha pak vyrůstá laňka nebo jelínek. Neplést s Jelínek-Vizovice.

 14. Proč okolo uší a hlavně co ?? Kolo uch jedinec s ušima kolem dokola. Neolaní – bezvýznamná kulturní úchylka ranného Středomoří…
  Jinak horští jeleni, když si začnou z laněmi, tak zásadně slaňují….

 15. Mohly by samozřejmě proběhnout i tyto potažmo mechanické procesy: předlanit, zalanit, dolanit a odlanit. Někteří by se mohli eventelně taky ulanit nebo dokonce prolanit či polanit…..

 16. Aby si Věra o nás neošoupala dlaně, vracím se zpět k tématu připomenutím známých definic: Odborník ví všechno o ničem, kdeždo neodborník ví nic o všem, na rozdíl od specialisty, který neumí nic jiného.

 17. Vzhledem k blížícímu se udlanění se tímto tímto radši urychleně a definitivně vylaním…
  Taj jako je příborník odkládacím místem příborů , tak odborník by mohl sloužit stejným způsobem odborům…..

 18. Příborník je místo, kam se příbory odkládají, odborník je místo, odkud se odebírají. Po odebraných příborech zbývá prostor, který využívají ke sdružování odborové organizace zaměstnanců pracujících v restauračních a hotelových službách, jak správně připomenul wbgarden.

  Kaceřuji Věru Diblíkovou za užití spojení „chudáci laně“. Buďto „chuděry (chudinky) laně, nebo „chudácy laně“ (femiminum), nebo „chudáci lani“ (maskulinum).

 19. Chůdáci laní by mohli být taky opeřenci, kteří se na svých vysokých končeninách pohybují vůkol jelenů a laní a ozobávají z těchto cizopasníky…
  Zatímco velmi populární Lani /Lanyi/ Chudac(z)y byl donedávna vyhledáváným průvodcem po Pešti…., ale to už je velmi přitaženo za ochlupení…..

 20. Jaroslave, to bych Vás nemohla ani nazvat (i kdybych k tomu měla závažný důvod) zlatíčkem, leda byste byl zlatíček, podle vzoru tatíček.

 21. Nepoučená osoba při letování se dopustila diletantské chyby, způsobila neodborným zacházením s letovací soupravou několik dilatací a z letovací soupravy dilatovací. Laici žasli.

 22. Věro, důvod k pozlacení tu není, kopu kolem sebe dál: zlatíčko nebije do očí tolik jako chudáci, neb nemá na konci „i“, které vypadá jako zakončení mužského rodu.
  Ale stoicky jsem se se ztrátou nároku na zlatíčko vyrovnal; už jsem si zvykl na to, jak mi říkají doma: Ty starej blbče…

 23. Jaroslave a zlatíčka, máme tady nějakého experta na chudáky a chudačky, nebo jsme tu jen samí laici, diletanti a potažmo blbci? Já ne a ne zbohatnout, tak bych si chtěl pořídit chůdy a vlastní pílí se pak z chudáka stanu chůdákem.

 24. Koncovky končí matem nebo patem, o i-ý jsem v šachové literatuře nenašla ani zmínku. A v šachu bývají interesantní rošády (možná předzvěsti dříve tak oblíbených směn bytů).

 25. Pane Pavelko, nevím, proč se vám nelíbí spojení „chudáci laně“, když se běžně říká „blázen bláznivá“?

 26. Haryku, fakt! A ke všemu ještě bláznivá osoba ženského pohlaví je taky blázen! Máme v tom pěknej brajgl.

 27. Odhlédnu-li od expresivity příspěvku kolegy wbgardena, musím mu přiznat, že i já,plný genderové tolerance, váhám, zda jeho vyjádření je komplikovanou lichotkou anebo vice versa nekomplikovanou urážkou.

 28. Omlouvám se, že mi genderově zabarvený příspěvek trval tak dlouho, že mi to musel Gabriel připomenout. Po konzultaci s Jiřinou Šiklovou, Olgou Sommerovou a několika dalšími autoritami volám: Ženská je chudák VŽDYCKY! (i kdyby nebyla). A říct o muži, že je blázen bláznivá je hrubé podcenění situace.

 29. Lumpačka či lotrákyně, případně lotranda, aneb prostě milující žena. Jinak, mužskýmu kus bláznovství bezesporu sluší, je to nade všechny před i za tituly. Bohiužel to zdobí i ženské. Některé……

 30. Chvála bláznivosti není nové téma. Erasmus Rotterdamský sepsal tuto proslulou satiru v roce 1509 a kolega wbgarden bude možná překvapen, že hlavní hrdinkou a a vypravěčkou je nesporně ženská bohyně Bláznivost. Komu co sluší ponechám na úvaze ctěného publika. Lehkomyslně predikovaný antagonismus mezi pohlavími bývá umělý oslí můstek mezi vlastní zbytnělou žlázou předstojnou a nesomatickými projevy klimakteria. Osobně preferuji rytířský přístup a oceňuji i rytířky(?).

 31. Sem z toho úplně vedle, pošlete mi fotku rytířky, aspoň.
  Jinak panu ER se to kompilovalo když přřed ním bylo pár tisíc let vzdělanosti.,, ale skoro žádné relevantní databaze, se kterýma by se dalo autorství porovnávat…
  Nebýt listopadu 89 tak VlasZbytŽlazPřed a NesProjKlim by mohly být docela prosperující státní ústavy pro výzkum partnerství…., jo, a LePreAnta by byla doporučována těmito institucemi 15 min před ulehnitím….

 32. Jo, pozapomněla jsem si trochu zase zamentorovat, pane Pavelko: říká se sicev 7. pádě Vánoci, ale také Vánocemi. Jak děl blahé paměti Jan Werich – obojí je správně. Nic ve zlém, jen to do mne nějak naočkovala paní profesorka Čechová v hodinách jazyka českého a ono se to ujalo.

 33. Po nás paní profesorka házela opravené sešity s diktáty v nichž se to červenalo až hrůza neb ctihodná úča tenkrát používala k diktování zásadně Hrabalovy texty, a na čárky pak speciálně Taneční hodiny, myslím. Tzv. letecký den doplňovala pak velmi osobitým křepčením a neutálým vykřikováním slova pablb, potažmo pablbové…..Od té doby mám asi zapškle pubertální a neustálou chuť na chyby a překlepy….

  SOUŽKA

  Ani malá ani velká
  světem bloudí učitelka

  vlídně hloupá mírně hezká
  je to učitelka česká

  /všsk schopna je i za dráty
  muklům dávat
  diktáty…/

  Pokud to někoho zajímá….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *