Osolit

Co má společného chlorid sodný s okopáváním soupeře při fotbale? Osolit lze i potravu, kterou chceme uchovat (nasolení), pokud ji nezavaříme. V souvislosti s fotbalem je zavaření způsobeno například osolením, za které je nařízena penalta. Solícímu hráči nepomohou sladké řeči ani mazání medu kolem úst sudího.

P.S. Jaký je rozdíl mezi osolením a zmasením?

7 odpovědí na “Osolit”

  1. Ve fotbale vyjde osolení a zmasení zhruba nastejno. A vyšší stupeň obého je zprasení. Prosím neplést s ruským slovesem sprasíť, to znamená zeptat se. Vzhledem k tomu, že příliš nerozlišujeme znělé a neznělé souhlásky, pak taková věta On sprasil mámu nabývá téměř skandálního charakteru. A solící hráč je ten, který si sype sůl na pokrm, ten faulující by se měl označit jako osolující. Potravu, kterou chceme uchovat, musíme pravdu nasolit, pouhé osolení by asi ke konservaci nestačilo. A tako jsem slyšel výraz usolit nebo vysolit, ve smyslu někomu jednu vrazit. A ještě bych se vrátil do země, kde včera znamená předevčírem: Car nám zasolil, i my mu zasolíme! A jak to dopadlo, všichni víme.

  2. Sloveso solit s jinou předponou může mít i charakter poškození někoho, aniž by se ho fyzicky dotkl. Ve vazbě „přisolil si“ může posílit odsouzení.

  3. Ze středověku známe sypání soli do otevřených ran, byla to hrozná forma týrání poraženého soupeře. Pomsta je prý sladká, tak nevím, dříve bývala slaná. Dá se to doložit písemnými prameny.

  4. Lépe nesolit, nežli přesolit. Předdevčírem při rodinníé sešlosti jsem použila nádobku na první pohled s krystalovým cukrem – běda, nebyl to cukr, leč mořská sůl. A propos, je sůl kamenná jiného původu než mořská? O chemickém složení nemluvě.

  5. Súl kamenná je původně mořská sůl, která vykrystalizovala při ústupu moře, jako každý krystal, je čistější než sůl mořská, která se získává rychlým odpařením mořské vody a je tedy znečištěná jinými solemi.
    Hlavními důvody uvádění názvů jako např. mořská sůl, alpská sůl atd. jsou samozřejmě ryze komerční zájmy, aby se tento výrobek mohl vydávat za de luxe a tudíž nějaký ten grošík k ceně přidat. Lidé zblblí reklamními masážemi rádi vysolí vyšší obnos, aby si doma mohli osolit, přisolit nebo přesolit.

  6. Když jsem uviděl, jak Qwakoš píše sÚl kamennou, tak jsem si vzpomněl na výrok Jiřího Suchého: Kdo má rád včely, je úl!

  7. Jirko, když si vezmu brýle, tak skutečně vidím, že jsem úl a omlouvám se. Ale raději být úl než ůl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *