Palice

Jaký je rozdíl mezi palicí a holí? Je hůl oholená palice? Kdo chce psa bít,
hůl si najde, říká přísloví. Proč si ale nenajde palici?
Táže se vás zvídavý Jožin

52 odpovědí na “Palice”

 1. Milý Jožine, oholenou „palicí“ nelze psa bíti.
  S holí se dá žíti, ba chromému může pomoci.
  Věř, že hůl není oholená palice, palice je hůl v slovenském jazyce.
  Dále, Jožko nebij psa holí i psa to bolí a je to věrný přítel člověka.
  Je pravdou, že hůl má dva konce, což česká palice ne.
  Tak tedy Jožine, příjemné rpzjímání.

 2. Rozdíl mezi holí a palicí možná spočívá v pedagogické kvalifikaci. (Jakej je rozdíl mezi učitekou a čepicí? Žádnej – obě jsou na palici). (A ne na hůl).

 3. Může být i paličatý Jožin, ba i Ivan. O co jde ? Taková česnek paličák je zdravý a působí prý antiskleroticky. Ve stáří by měl být k jídlu vždycky a v mládí působí prý preventivně, nedopúoručuji před randem a jiných událostech.

 4. Budu neustále opakovat, o pedagoložkách a jiných, nám jistě milých šlépějích, zde, neb jak jak jistě všeobecně známo, my máme hole v ruce, ale pod čepice je asi zbytečně strkat nebudem…

  KLASIKA

  Přinesla dcérka novinu
  že by snad stačila na celú
  dědinu

  Jistě bys stačila
  mamka ji
  pravila

  kdyby ta žárlivost dokola
  nebyla..

  Pokud to někoho zajímá…

 5. Gabrieli, moje choť odo mňa blíž sice nemá ani pedagogické minimum, ale postaví mne do latě i bez katedry, kdykoliv uzná, že to potřebuji.

 6. Alice palice uškrtila zajíce. Palice kvetou na marjánce, hole vykvetou, až pokvetou hrábě. „Puk na palici“ Gaba Zelenaye je ovšem pojem, jehož proslulosti obyčejná česká palice dosáhnouti nemůž. U nás prodávají „kuřecí paličky“, ale nedomnívám se, že se jedná o hlavičky mláďat kura domácího – ty by si asi nikdo nekoupil.
  Palice = kebule, škéca, gebeň, šiška, hlávka – dál mě nic nenapadá
  Hůl – hokejka, – na nordic walking (všimli jste si, že s nimi chodí pouze důchodci- taky je mám, ale nemůžu je používat, protože se mi pletou do vodítka a Lucinka mi je pořád bere), – příslovečná na bití psa (já bych tomu surovci dala!!!!), – o žebrácká, – o dvou koncích, – o (samotné) BTW Neprakta kdysi namaloval páníka o berlích a zlomené noze a dámu, dící „Ty mne obelháváš!
  Holič Holý lidi holí, ne však břitvou, ale holí a Hůl do vody vložená zdá se býti zlomená. Přesto nade mnou nelámejte hůl – s výjimkou VJG, jenž ji zlomil dávno.

 7. to asd: – mírná schizofrenie je to, co nás na tomto fóru (forum i fór) spojuje a není proto třeba ji nějak vyzvedávat nebo hanět, jeť milou samozřejmostí, jež nám umožňuje čelit životu s mírným nadhledem a úsměvem. Doporučuji!!!

 8. P.S. a že jste si vybral(a – mám za to, že jste femininum) zrovna Ivana? jsou zde šílenci mnohem výraznější.

 9. Stejně jako asd a vy – vod voka. Ale v soutěži o největšího magora mám své koně (zatím tajné).

 10. Na věčné téma magorisimus se mi v tomto horkém a vlhkém odpoledni udělalo toto. Toto skoro ekologické až hnojivé…

  Když potká magorka
  magora
  praští ho
  a hned ho zaorá….

  Pokud to někoho zajímá…

 11. A co teprve takoví hůligens (dříve „důchodci“), když si vyjdou na Palici (Českotřebovská vrchovina) sbírat palice (květenství)…

 12. o holi pro hulení, potom zhuleni hulákají Hólárijoó shora doólu a dole nezhulení nedůchodci naznačují, že, byť o holi a s holou hlavou, jsou zhulení huliči na palici.

 13. To u nás doma se zas do kolečka zpívalo:

  Pes jitrničku sežral
  docela maličkou,
  spatřil ho při tom kuchař,
  klepl ho paličkou.

  Plakali všichni psové
  kopali jemu hrob,
  na desce mramorové
  stál nápis těchto slov:

  Pes jitrničku sežral…

 14. Zlatá doba, Georgi… Dneska k zábavě potřebujete plazmovou televizi, dataprojektor, iPod, iPhone, internet, wi-fi, bluetooth, Facebook a SlovoDne:)

 15. Palice se u nás krom jiného říká velkému kladivu na dlouhé násadě a slouží například k zatloukání klínů, když chcete rozpoltit velký špalek nebo pařez. Kladívko je na to moc malé a sekeru byste zmršili. A mám dojem, že dřív se palice používala na jatkách na omračování hovězích dobytků, dnes už asi mají jiné mnohem humánnější metody. A někteří mí závodničtí přátelé říkají palice důvěrně hlavě válců. Tak si pak vyberte, když se o někom řekne, že je na palici…

 16. Palice se u nás říká velkému kladivu na dlouhé násadě, které se užívá například na rozpolcení velkých špalků nebo pařezů. Kladívko je moc malé a sekeru byste zmršili. A mám dojem, že se palice užívala taky na jatkách k omračování hovězích dobytků, dnes už asi mají jiné humánnější metody. A někteří mí motorističtí přítelé říkají palice důvěrně hlavě válců. Tak se v tom pak vyznejte, když se o někom řekne, že je na palici…
  A palička je samice od paliče. A Paličova dcera je od Tyla.

 17. hůl je obnaženost; holá je pouhá skýva nebo nahá bída, zbaveny životodárné slupky, nepřípadnou vysvlečeností ztrácejí na stravitelnosti, lidskosti.

  proto to holí víc bolí, zatímco líska je na děti

  palice paličatá musí mít hlavu těžkou a tvrdou…..

 18. Gergi, s holí to naopak méně bolí, proto ortopedi předepisují používání francouzských holí. Když máme pochroumané nohy, jsou nám dobré i berle. U biskupa je berle odznakem funkce, jen ve stáří se o ni i opírá jako o hůl. Nejistotu mám v pojmech čakan, čagan, čekan – má to být hl opatřená sekyrkou. Můj děda používal čagan bez sekerky, byla to jen nahoře zahnutá hůl a dole opatřená okovaným bodcem. Jako chlapec jsem si ho rád půjčoval od dědy.

 19. a co teprve taková Valaška. Bez Valašek nebylo by Valachů, zatímco valachů by nebylo bez miškára (nunváře).

 20. jóžine, jak popisuješ čakan, představil jsem si tomahawk. eduard štorch => karel may ??

  věro – my jsme valaši jedna rodina ???

  (ja su holt z prahy)

 21. Budu neustále opakovat, že jsem si dovolil v tato jistě božská místa vlepit odkaz, pochopitelně vtipný, jak je mým dobrým zvykem, ale patrně se kouzlo nepovedlo neb jistě nepatřím mezi vyvolené, spravedlivé a božské demokraty. Nihil novi, někteří mohou, jiní zase ne. Co dodat.
  Veselé krizování…

 22. No,a paličky na maso nevzpoměl nikdo.Jen se chvíli zpovzdálím,už se to tu flinká.

 23. a čím myslíte, Olinko, že ten kuchař toho itrničku sežravšího pejska praštil? A rodina valachů je rodinou bez budoucnosti, nežije-li ve vstřícné komunitě s ochotnými sousedy a sousedkami ochotnými přivřít oko, leda že by žila na Valašsku, kde jsou jedna rodina všichni, takže se to tam možná tak nebere.

 24. Pane Pavelko, včera jsem marně vyhlížel v Jevíčku pleš krytou slamákem, již jste kdysi uváděl jako svoje poznávací znamení, tak jsem Vám aspoň věnoval tichou vzpomínku.

 25. Jirko, je třeba vědět, kde hledat, já bych si stoupl v Jevíčku tam, kde se dá koupit knedla. Sem pořádává pan Pavelka své poutě provázené rozjímáním, jak se nám také kdysi svěřil.

 26. V neděli v podvečer v Jevíčku se mi zdál jediný možný zdroj knedlí hotel Morava, leč v jeho restauraci i zahrádce po Ja Pa ani památky. No tak snad příště…

 27. Jožine, palicí lze zabít býka, možná, že by s ní bylo lze bít slona, ale na to jsou určeny tradiční indické nástroje, navíc týrání, tedy i bití zvířat, je trestné, ať se provádí čímkoli. Nota bene praštit jorkšíra nebo foxe palicí, tak máte jakousi psí palačinku (dámy prominou, já jsem s tím nezačala) a naši Lucinku nebiju vůbec, už proto, že je silnější než já a praštit ji tak, aby si nemyslela, že si s ní hraju, nedokážu. Volím tedy stejný přístup jako k manželovi – po dobrém, nabídkou lahůdek (psovi stačí piškot, u manžela je to složitější, ale zase reaguje i na příslib) posléze zvýšeným hlasem komentuji jejich intelekt i minulé prohřešky, a to nemají rádi oba dva. Takže než ječící paničku, radši poslechnou. Povely se ovšem poněkud liší – na psa se volá K NOZE! na manžela nejspíš DOMů! Manžela ovšem přiměřeně týrat lze, přesto palici nedoporučuji, mohly bychom si třeba zlomit nehet nebo rozmazat make-up a verbální teror je rozhodně účinnější.

 28. Budu neustále opakovat, o verbálním teroru zde:

  PROMĚNY

  Už odešly jí půvaby
  Skoro krása celá
  Kdyby aspoň chuděrka
  Z toho
  oněměla

  Utíká to
  utíká
  Tu rychleji
  Tu líně
  A z pištícího diblíka
  Je řvoucí
  důchodkyně…

  Pokud to někoho zajímá…

 29. Mládí odlétá, přibývají léta, bývalý poeta je k stáru popleta -pokud to někoho dojímá….

 30. Člověk tak je starý, jak duch má jarý.
  V repeticích plytkých slov
  v echu slyšán Oblomov.

 31. Budu neustále opakovat, no tak dobrá holky, už vás nebudu čílit a dám něco plytčajšího. Jinak ste samozřejmě jediné až neskutečné jedničky…
  A ešče inak, pochopitelně kdo se neopakuje, jak je všeobecně známo, není moudrý.., nebo matka ? Už zase nevím…

  CELEBRITKY

  Už zas spěchají masy
  Na přehlídku
  krásy

  Jako první Zdoběna
  Musí být
  oceněna

  Na výstavě intelektu
  Vyhrála už láhev
  sektu

  Teď porazit chce Verunu
  chce nosit zlatou
  korunu

  Chce být miska česká
  Protože je
  hezká…

  Pokud to někoho zajímá…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *