Paměť

Dnes hostuje profesor filozofie, marxista PhDr Zbyněk Fišer CSc, (Egon Bondy), se třicet let starým textem pro Plastic People.

  Když je dnes člověku dvacet
  chce se mu hnusem zvracet
  ale těm co je čtyřicet
  je toho vyblít ještě více
  jen ten komu je šedesát
  může jít se sklerózou klidně spát

Mravní komise Slova Dne má za úkol posoudit zda se za třicet let stav věcí ve scvrklé republice změnil a případně kterým směrem.

18 odpovědí na “Paměť”

 1. Zajimave je ze ac ve scvrkle ani nescvrkle republice vubec nejsem, presto jsem si prave tuto pisnicku vcera prozpevoval. Alespon muzeme nacerpat nejakou utechu z urologie (ci co to bylo za logii).

 2. Pane profesore i přes to, že jsem překročil již 26.500 dní života, tak poslední dva verše o mne neplatí.

 3. Bondy neříká, že to tak je vždy, ale že šedesátníci MOHOU jít klidně spát se sklerózou…

 4. Není vlídná lidstva tvář: sebestředný otrokář.
  Nehledíme na nebe, staráme se o sebe.
  Zubožená příroda, lacino to neprodá.
  Pak se zase šikne Bůh, v nouzi věru věrný druh.
  Jak nás ještě odrbat, vymýšlí nás hodný stát.
  Není nutno však se bát, už nebude z čeho brát.
  V čem tkví peklo, v čem tkví ráj?
  Lidi tu zapomínaj….

  úryvek z textu písně „Blaničtí“ od Dana Landy, trochu pesimisticky naznačuje, že jestli se něco změnilo, pak to bylo k horšímu….

 5. Kdyby se NĚCO nezměnilo k lepšímu,tak si tu nebudeme povídat po libosti.Všechny diskuze by byly pečlivě sledovány a cenzurovány,popř.znemožněny.Tak zas neremcejte,nebo máte sklerozu a nepamatujete se na Absurdistan?

 6. Teda, aj keď mi veľa vecí hýbe žlčou, súhlasim s Olgou.
  Prežili sme komárov, prežijeme aj túto čvargu. Čo čakáme od bytostí, ktoré vyrástli v duchu hesla „Kto neokráda štát, okráda rodinu.“
  Len sa občas divím, ako niekto može mať radosť na vianoce z darčekov, ktoré sú z nakradnutého…
  Ale asi platí Vaše „Blbí lidi taky lidi, pán Bůh je má taky rád.“

 7. Nemohu souhlasit s některými názory, které tu padly. Narodila jsem se ve válce, takže podle úvodní písně mám nárok chodit spát se sklerózou. Ale tahle „skleněná“ dáma ke mně ještě nepřišla. Naštěstí. Budu-li po mé mamince, které bylo v listopadu úctyhodných 96 let, tak mi ještě drahnou dobu nehrozí. No a říkat, že je zle, tak to mohou tvrdit jenom hodně mladí lidé a nebo ti, kterým paměť neslouží. Kdyby bylo tak zle, tak slunce nesvítí, voda neteče, ptáci nezpívají (i když – no……) a nesedíme u PC a nebavíme se, díky internetu, s celým světem. Nemáme mobily, atd., atd. Muži by si mohli stěžovat na to, že opouštějí tento svět dřív než ženy, ženy třeba na to, že zůstanou samy, ale nic by se nezměnilo. Berme to tak, že muži jsou křehká stvoření a nevydrží toho tolik. Bohužel. Jinak – nebuďte skeptičtí, radujte se z každého dne – vždyť na světě je tak krásně! Zdravím všechny, které baví život a taky tahle rubrika.
  A s Jiříkem píšu – o mně neplatí z toho textu vůbec nic. Řídím se větou – neberme život vážně, stejně z něj nevyvázneme živí!

 8. Pan Bondy zřejmě nepochopil z filozofie vůbec nic. Uvedené řádky jsou“filozofií“ ubohého notorika, zhnuseného sebou samým. Životní filozofie obyčejného sedláka/ale také zahradníka,zahrádkáře,astronoma aj./ , kteří s pokorou pozorují přírodu a její zákony, je podle mě podstatně lepší,pozitivnější a promyšlenější než blivaniny pana profesora, i kdyby měl deset titulů.Co vy na to ?

 9. Na Bondyho obhajobu bych chtel podotknout ze zmineny text napsal za hlubokeho realneho socialismu, v dobe nejtvrdsi normalizace, ruznejch Antichart a podobnyho svinstva. V tech dobach se kdekomu chtelo hnusem zvracet. Anebo, jak nekdo jiny tenkrat podotknul, „je tezky nemit to na haku a nesedet v lapaku“.

 10. Ja se nestydim tvrdit, ze ten text je aktualni stale – jako kazda dobra poezie. Vetsina sedesatiletych v CR ma opravdu duvod jit se sklerozou klidne spat – i kdyz z jinych duvodu nez generace pred triceti lety. Dnesni sedesatnici totiz byli casto vice ci mene do budovani socialismu zapojeni – byt jenom klausovskym drzenim huby a kroku.

 11. Paní Olgo!

  Všichni víme že se něco změnilo, ale záleží na vaši životní filosofii a na úhlu pohledu, jestli to opravdu bylo k lepšímu….svoboda slova taky není všechno co člověk potřebuje, diskuse se člověk nenají!

  A navíc tím že říkáte “ neremcejte! „,taky trochu zasahujete do svobody jiných lidí, neboť oni při revoluci možná demonstrovali za svoje práva, a třeba i za právo „remcat“ jak chtějí 🙂

 12. To ,,neremcejte,,nebyl příkaz,jen takové přátelské chlácholení a to se smí.Je mi líto,když se lidé rmoutí,že není vše,jak by chtěli.Ale tak to v životě chodí.Kdyby nebylo co napravovat a zlepšovat,život by se zastavil a zanikl.Je vlastně dobře,že to nehrozí.Když radím,,neremcejte,,nezasahuji do svobody druhých,protože je volba každého,bude-li remcat dál,čí nikoliv.Ta podstatná změna,která se udála,se udála v nitru každého z nás.Tedy i té mlčící většiny.Apan Klaus za totáče kušoval také.Jinak by nemohl v prognosťáku dělat to,co dělal.Ani vyjíždět na západ.

 13. Ještě bych rozlišoval mezi tím, když něco není jak chci a něco je jak nechci. U toho prvního si lépe vystačím se svým pohledem na svět, to druhé mne může znásilňovat až k tomu pocitu či nutkání, kdy by mi mohlo začít padat jídko z hlavy.

 14. Tak si tu tak čtu jednotlivé příspěvky a u každého si říkám v duchu s babičkou ve filmu Vesničko má středisková : má pravdu, předsedo!
  Asi každá doba měla svá pro a proti, nikdy není nic jen černé a nebo jen bílé. „A vo tom to je!“

 15. Dostal jsem se sem náhodou z hesla Zpárovat, protože jsem byl zvědavý, co je nepřekonatelná klasika. Soudruha maoistu-marxistu Fišera-Bonzyho jsem osobně neznal a jeho dílo nestudoval. Z těch útržků, které ke mně zalétly, bych řekl, že to byl člověk duševně chorý. Psal onen výše uvedený text opravdu pro Plastiky, nebo to bylo na objednávku STB? Možná, že něco z jeho poesie snese soud času, ale hodnocení bych ponechal literárním znalcům, kteří dosáhnou plnoletosti kolem roku 2020-30.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *