Pantofle

Dnes jsem se dočetl, že pantofle pochází z francouzského pantoufle, původně obuv z korku. Nechci trápit VěruĎ. otázkou jak se říká dámské korkové obuvi, ale mohla by (ve spolupráci s kolektivem) vysvětlit, proč nemá Baťův národ pro pantofle vlastní označení?

13 odpovědí na “Pantofle”

 1. Ach ta dámská korková „obuv“, ta nedopadla dobře. Dala by se napsat i lépe. Já bych viděl spíše tvar „obuvi“, protože to není žádná obuva.

  Haryku, nechci se vymnlouvat tvrzením, že je to obuv dámská. Prostě – práce kvapná… JP

 2. Jakto že nemá Baťův národ vlastní označení pro pantofle? Ejhle: domácí obuv. Je to ovšem charakteristický český švindl. Jednoslovný výraz nemáme; papuče jsou z turečtiny, trepky z němčiny a bačkory máme od Maďarů. (A já je mám z Číny, heč!)

 3. Pantofle jsou v podstatě dřeváky vyrobené z jiného materiálu. Kdybych se nebál podnikat, zahájil bych okamžitě módní výrobu panítoflí určených pouze pro dámy.

 4. Pantofle byly vždy zásadním obutím pan Tofla, souseda takto opodál. Paní Toflová momentálně honí slepice v gumákách…
  Bačkory z Číny – činčory případně čínpuče, ale ty jsou spíš Kampuče, že.
  Jinak Obuwa býval náš náčelník s tákhle dlouhým oštěpem…..

 5. Jožine, řekl bych, že pod pantoflem se dá, alespoň nějakou dobu, žít, ale žít pod dřevákem? To si neumím představit, to bych nepřál ani svým úhlavním nepřátelům.

 6. Dámské korkové obuvi se, co já pamatuju, vždycky říkalo korkáče. Ovšem pantofle – to není jen tak ledajaká domácí obuv, neboť pantofle, na rozdíl třeba od bačkor, mají volnou patu. Jsou také letní pantofle, které nejsou domácí obuví, ale vycházkovou. Je to složité, pánové, protože takové pantofle jsou i obuví pánskou.

 7. Haryku, když život pod pantoflem bereš jako tréning, vydržíš pak žít i pod dřevákem. Vojevůdce Suvorov říkal: „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti!“

 8. Máme to česky,ne že ne.Přezůvky ,podle vzoru borůvky! a vezměte je sebou!Život pod přezůvkou by nemusel být nejhorší.Záleží,čí nožka v té přezůvce zeje,zejo.Kdyby nožka anorektičky,nebylo by tak zle.
  Co se pantoflíčů tejče,měla jsem krásné ,červeně lakované s direčkami a na jehlovém podpatku.Už je nemám,má větší polovička si pod ně ne a ne vlézt.

 9. Z Ivanova příspěvku je jasné, že pantofle jsou obého pohlaví, asi jako šneci, protože Žerýček nosí pantofle jistě i paničce. Je otázkou, co v případě, je-li majitelkou slečna, která již není pannou, či jinoch, panictví pozbyvší, Žerýček vlastně přinese. Patrně bačkory. Omlouvám se za zpožděnoiu (zpozdilou?) reakci, malovali jsme a opomenula jsme dát počitač navrch nábytkové hromady, takže jsem si přivodila mírný absťák.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *