Partes

On Jirky – novice:

Pěkný den 🙂

Chtěl bych se připojit k Vám
Třeba něco do placu dám
Češtinu mám za svou metresu
Chci ji znát jak z partesu

A propos co je to partes?
Mějte se pěkně.
Jirka

7 odpovědí na “Partes”

  1. Integrace per partes (integrace po částech) se používá pro integrování součinu funkcí. To ale není náš případ; pro nás z partesu znamená z not, z partitury.
    Býval takový šumař, hrál a neměl noty. Hrál zpaměti. Ale šlo mu to jako by noty měl, jako by hrál z partesu.

  2. Parte s podle vzoru kafe s (rumem, nebo lépe s meruňkou), k parte se patrně nejlíp hodí fernet – lak na rakve, dech mrtvé milenky, alias černý švihák. Pár tesů sem, pár tam, a přes noc máte z lesíka jen pár pařezů. PS Jak vypadá teslice? ale nechci se dočíst, že jako veslice, jen se za ní na hladině místo véčka dělá t.

  3. Jó teslice .. je divnej nástroj.vypadá tak trošku jako motyka, ale světe div se.. je to speciální sekera . používá- či spíše používala se například na dlabání korýtek(žlábků) do kmenů pro použití jako rýn u dřevěnic, nebo na vývody vody u studánek či dřevěných koryt jako takových -obvykle z topolového dřeva pro použití v hospodářství.
    Koryto..koryto … no pro neznalé řekl bych ..taková pěkná a lehká dřevěná vana používaná třeba při domácích zabijačkách.Docela dobře se v ní spařovala srst čerstvě zabitého pašíka , neboť měla vnitřek vytesaný do kulata.
    Do menších korýtek se například dávalo žrádlo pro domácí zvířata.
    Zase prý největší „koryta“ zapříčinila havarijní stav mostu přes Labe v Pardubicích, když byla (za minulého režimu) stěhována z Pardubic do Hradce.. vcelku, nikoli per partes
    Bohužel jak vidím poněkud jsem stačil odbočit od tématu
    I když jsem trošku zafušoval do wikipedie, šlo mi to jako z partesu…
    (na druhou stranu ..být pamětníkem, není žádná sláva ..to mi věřte..)

  4. Přímo z partesu se dá objasnit, proč Angličané čtou „c“ jako „sí“: Rozdělíme-li horizontálně S na dvě poloviny, dostaneme z horní poloviny jednu část, která je c (anglicky „One Part of S is c“). You will c and c you later!

  5. Americký kokr chodíval hrát pokr, byl to pokr hold em, poctěme ho holdem – kdyby nebyl pes, hrál by ještě dnes.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *