Patentka

Od hubertusu, rádiovky a vypínače se dostáváme k patentce. V mládí se k ní dostávalo těžko, a když jsme se dostali až k patentce, tak bylo těžké ji překonat. Při vyhledávání ve slovníku použijte metodu Pallas-Jarkovský. Nezkoušejte heslo patentka, které mimo jiné tvrdí, že se jedná larvy pakomára kouřového. Heslo patent v šestém odstavci navrhuje druh bramborového pečiva 🙁
Metoda Pallas-Jarkovský očistí slovo od balastu, doplní dle potřeby, a tak hledáme pod: tentamen. Ano kolegové, patentka (a její překonání) má původ v tentamenu, první části bakalářské zkoušky*.

* dříve mohly studovat pouze děti zámožných rodičů. Chudí tentamenem neprocházeli, viz dobová píseň:

Ten kdo má peníze
Nosí podprsenku
A ten kdo je nemá
Ten má k… venku

Všimněte si jak lidová píseň mravně neříká Ta má k… venku.

7 odpovědí na “Patentka”

  1. Kdo mohl studovat pouze děti zámožných rodičů? Kdo jsou ti tajemní oni? Jinak si myslím, že patentka či patent je z latinského patens, s tentamenem souvisí jen při zkoušce z anatomie – viz foramen ovale patens.

  2. Patentní stiskátko, zvané patentka, vyráběné v Praze Vršovicích ve Waldesce, sloužilo mj. i k oblíbené šikaně politických vězňů. Patentky skládající se jak známo ze ze dvou dílů a pérka, vězňové skládali a zapínali do umně vytvořených dírek v papíru, a to v sadách po dvou tuctech, kopě, veletuctu a minisady měly toliko tucet. Kdo nesplnil velmi tvrdou normu, nedostal jídlo nebo jen málo. A před Vánocemi dostali vězni přidáno – pochopitelně práci, ne jídlo. Vzpomínám na jednoho starého pána, který mi to vyprávěl a říkám si: pokoj lidem dobré vůle a k…vám patentku na pinďoura.

  3. Patenty se skutečně dělají na Moravě z bramborového těsta, pečou se ve tvaru malých placek, které tvarem připomínají pečetě na c. & k. patentech, odtud asi jejich název. Dříve se pekly přímo na plotně sporáku na sucho, dnes takový sporák už má málokdo, tak si vypomáháme panvicí, na kterou se dá troška sádla, aby se nepřilepily. Je to vítaná změna v jídelníčku, když není chuť na maso nebo na sladké jídlo. Nejlepší jsou ještě za tepla, takže při pečení patentů je na tom nejhůře ten, kdo je peče, protože mu mizí přímo pod rukama.

  4. Stiskací knoflík, patentovaný firmou Koh-i-noor Waldes, odtud patentka a půvabná Miss KIN, s patentkou místo levého očička. Obávám se, že pan J.P. se s patentkami mýlí. Dostal-li se člověk na patentky, bylo dobře, to šlo rychle. Patrně měl na mysli ty háčky vzadu, některé byly až čtyřřadé. To byl malheur, zvlášť když člověk už předtím odložil brejle.

  5. Namje patent a ani patentku na rozum , k tématu nemám co bych dodal. Přeji však slovodným slovodňačkám a slovodníkům krásné Vánoce.

  6. Dámy a pánové, patentka je v hantýrce akvaristů larva pakomára. Patentky jsou asi 10 mm dlouzí červíci, jejich larvy se pohybují trhavým pohybem (prostě se mrskají) ve vodě ve vertikálním směru; patentkami se krmí akvarijní rybky. Víte, kde larvičky také najdete? Třeba v každém soudku s dešťovou vodou na vaší zahrádce je jich neúrekom. Když do soudku ťuknete, hned se dekují ke dnu.

  7. S tou patentkou to vždy nějak dopadlo. Když ne dobře, tak určitě špatně.
    Všem Slovodníkům přeji krásné Vánoce a vše nej do novéhi roku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *