Peněženka

Strkají se do ní peníze, ale co ta ženská na konci? Peněženka je určena na peníze pro ženské? Real man používá šrajtofli.

11 odpovědí na “Peněženka”

  1. Šrajtofli (Schreibtafel – stalo se, že tabulka, na níž se psala útrata, zmutovala do pouzdra, z něhož se útrata platí) – tedy výraz šrajtofle užíváme my drsňáci. Ti méně mužní užívají portmonku (portemonnaie) a romantickým duchům jejich víly pouštějí žilou prostřednictvím peněženky, neb je tak peněžná, až je něžná.

  2. Peněženku, kterou u sebe nosím, bych nazval průkazenkou, protože peněz v ní bývá poskrovnu, zato průkazů nosím pro strýčka Příhodu téměř tucet, i když je při nakupování vůbec nepotřebuji. Dlouhodobým pozorováním jsem zjistil, že nejvíce peněz se utratí při placení.

  3. Qwakoši, samy od sebe ani peníze nemizí. Je několik možností, jak se ztrácejí. Děravou peněženku asi nemáš, že by se jen tak rozkutálely. Někdo ti může peněženku tunelovat a pak funguješ jako „oslíčku, otřes se“. Konečně vidím ještě třetí možnost: platíš málo, ale často. Nemusí pršet, stačí když kape. Tak zvaž, kam peníze tečou či kapou a utáhni ventil.

  4. Jaký je rozdíl mezi peněženkou a divoženkou; téměř žádný obě jsou na peníze, snad jen ten, že divoženka je bezedná a vejdou se ní všechny peníze.

  5. Velmi krásným synonymem jest výraz „prkenice“. Jak zjevno, tento slovotvar vychází z vnějškové podoby uvedené kapesní schrány ve stavu, kdy její obsah silně napomáhá její neohebnosti. Jak Jožin správně uvádí, je zhusta touto příčinou nikoli hotovost penežní, nýbrž pohotovost k prokazování se či prokazování něčeho.

  6. No a taky kešeň, na Moravě kešeňa. Zajímavý úkaz je, že se kešeň užívá už od mojí nepaměti; dlouho, dlouho před houfným popřevratovým vpádem amerikanismů (jestli mě neklame stařecká paměť, jak to zhusta činívá).

  7. „kieszeń“ je polský výraz týkající se kaspsy a ve druhém významu tobolky na peníze – peněženky, tak jak říká pan Pavelka to má na Moravu velice blízko a přimlouvám se za to, že od pradávna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *