Píseň

V senátu se zrodil nápad zrušit koncesionářské poplatky pro veřejnoprávní rozhlas a TV, platit je opět ze státního rozpočtu, a pak potichu přitvrdit, protože platí: Koho chleba jíš, toho píseň zpívej! Že je to obehraná písnička – to je mi jasné, bylo tomu tak za minulého režimu a sloužilo to k upevnění vedoucí úlohy státostrany, tak proč to opět nepoužít, když to tak skvěle fungovalo a samet začíná být po dvaceti letech vetchý?

Tak a teď zpívejte – vyzývá Vás Jožin.

10 odpovědí na “Píseň”

 1. právě jím chleba, který jsem sama upekla – musím kvůli tomu začít komponovat?

 2. Věro, hlavně v té vaší písničce nechte sem tam pauzu, aby vaši blízcí měli kdy kousat ;-).

 3. Koho chleba jídáváš, toho píseň zpívávej, upřesnil někde Jiří Suchý. Z téhož okruhu tuším povstala tradice užírání svačin. Například Ferdinad Havlík kousnul Jiřímu Šlitrovi do chleba a zapěl: „Oči má sněhem zaváté…“ – jak jsem koupil, tak prodávám.

 4. Budu neustále opakovat…

  Koho plíseň jíš
  toho chleba zpívej
  dál už to stejně dávno
  víš
  a proto zívej
  zívej
  zívej…

  Něco veselejšího by nebylo ?
  Vlídné krizování a vepřové chřipkování….

 5. Jene, když jsem se tu novinu dozvěděl, zatrnulo mi. Když se k tomu objevila i anketa a většina „šetřílků“ byla pro placení veřejnoprávních médií z rozpočtu, tak mě smích přešel a do zpěvu mi není ani teď. Málokdo si uvědomuje, že (po)mazaní tam nahoře (od peněz) těm zmanipulovaným pak vezmou daleko více, než ti chudáci nyní „uspoří“, když nebudou mít nezávislá média.

 6. nezávislé medium rozhodně není ČT, to je výrobní nástroj a strojek na peníze různých hochů, co spolu kamarádí.

 7. A co Píseň písní , píseň Šalamounova? Je to spíš parketa WBG, než Jožinova, ale věřící si to dokázali okecat, že je o lásce k církvi.

 8. Věro, píseň Šalomounova je moc krásná, stojí za přečtení, ale já dávám přednost próze, kterou sepsal apoštol Pavel: „Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl, jsem jenom dunící kov a zvučící zvon. Kdybych měl dar proroctví, rozuměl všem tajemstvím a obsáhl všecko poznání, ano, kdybych měl tak velikou víru, že bych hory přenášel, ale lásku bych neměl, nic nejsem. A kdybych rozdal všecko, co mám, ano, kdybych vydal sám sebe k upálení, ale lásku bych neměl, nic mi to neprospěje. Kdybych měl dar proroctví, rozuměl všem tajemstvím a obsáhl všecko poznání, ano, kdybych měl tak velikou víru, že bych hory přenášel, ale lásku bych neměl, nic nejsem. A kdybych dal pro nasycení chudých všechen svůj majetek a kdybych vydal své tělo k spálení, ale lásku bych neměl, nic mi to neprospěje. Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá. Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy. Nemá radost ze špatnosti, ale vždycky se raduje z pravdy. Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá.“

 9. Dámy a pánové,láska je jistě krásná věc,ale pokud citujete apoštoly a jiné protagonisty bible,vězte,že to zas tak jednoduché není.Ty radostné zprávy jsou převážně přeloženy z řečtiny a ta má pro lásku přehršel různých výrazů dle typu či cíle,zatím,co my ,Češi, jen jeden.Jinak řečeno,není láska jako láska.Zatvrzele souhlasím,že v Písni jde o barvitý popis těla milované ženy.Avšak,co se týká pana Pavla Šavla,patrně nejde o lásku ř.,,eros“,nýbrž ,,agape“.Toto slovo neumím přesně přeložit,č.ekvivalent chybí.Pro sebe překládám jako láska odpovědná,vztažená na všechno stvoření.Tomu odpovídá i poslední věta předchozího Jožinova příspěvku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *