Pistolníci

Docent Haryk, specialista na brakovou literaturu, předkládá ctěnému publiku následující problém:
Pistolníci jsou chlapíci z Divokého západu, kteří si ale nikdy z pistole nevystřelili – všichni, jak jsem si všiml, stříleli z koltů – a kolt je revolver.
(a teď babo raď!)

20 odpovědí na “Pistolníci”

 1. To mi přijde jako vcelku zavádějící informace,poněvadž jsem se domníval že kolt je označení pro americkou firmu Colt,kdežto revolver je typ zbraně!?

 2. Ackoli nejsem baba tak by me velmi zajimalo jestli neni nahodou kolt jen prepis nazvu americke firmy Colt -tedy firmy na vyrobu pistoli,revolveru,pusek ap.?

 3. Prý ani mos colty nepoužívali,spíš Smis and Watson,jestli se to tak píše.S těmi colty proklatě…..je to prý legenda.Proslýchá se to už delší čas a také jsem o tom kdysi četla v knize o historii am.západu.Kolty kouzla zbavené,či tak nějak podobně.

 4. Píše se to, Olgo, „Smith and Wesson“. Velmi populární byl „model number 2 Army revolver“. Od firmy Colt potom zejména „Colt single action Army revolver“, známý pod roztomilou přezdívkou „The Peacemaker“, asi nejznámější hračka divokého západu, a „Colt Double Action revolver .38 caliber“.

 5. Asi ti, kdož v Evropě psali rodokapsy, neměli patřičné „vzdělání“ v rozdílu mezi pistolemi a revolvery (Kolty jsou každopádně revolvery). Pokud moje „vzdělání“ sahá, mám dojem že v Americe se jim říkalo střelci. Bez bližší specifikace zbraně……………

 6. Jana na to kápla, říká to správně. U revolveru se nábojová komora vždy po každém vystřelení otočí, odtud revolver. Samozřejmě, že se v Americe mluví o střelcích – gunners – všechno co má hlaveň, je gun.

 7. Ano Jupíku, ale od tohoto slova už je jen krůček ke „gaunerovi“. Zajisté mohli být někteří z pistolníků gaunery, ale původ slova je úplně někde jinde. Kam až vedou c(k)olty 🙂

 8. Dík,Jaroslave,za úpravu.Dávno,dávno tomu,co jsem odrostla tématice Divokého západu.Kde jsou ty časy,kdy mrtvoly zastřelené bandity ožívaly v poslední kapitole,aby v západu slunce políbily zlatovlasé dívenky.Hezký den!

 9. Taky mne ten gunner neco pripomina:

  – Who made that man a gunner?

  – I did! He is my cousin!

  – Who is it?

  – That’s an asshole, sir!

  – I can see that! What’s his name?

  – That’s his name, sir! Major Asshole!

 10. „Pistolníci“ Divokého západu opravdu stříleli z revolverů, tedy zbraní s otočným zásobníkem. Pod pojmem pistole je dnes většinou myšlena zbraň, ve které jsou náboje v zásobníku uspořádánY v řadě nad sebou

  Četl jsem, že samotné slovo pistole, je odvozeno od českého slova píšťala, což je nejen hudební nástroj, ale také jeden z aktérů husitských válek.

  Z koltů a pistolí by se vlastně ani nemělo střílet, protože to jsou zbraně palné, stejně jako všechny ostatní zbraně na střelný prach (hergot neměl by být vlastně taky palný???).

 11. musime brat v uvahu ze americka anglictina stejne jako britska nerozlisuje striktne pistoli a revolver jako u nas v nabidkach firem jako treba colt smith remington atd.z devatenacteho stoleti najdeme casto vyraz revolving pistol je to velmi snadne odvozeni revolver je skutecne typ pistole s otocnym valcem a nabojovymi komorami pro kazdy vystrel takove zbrane se datuji az do 16teho stoleti tehdy by nikoho nenapadlo rozlisovat slova pistole a revolver pouze na jednorane a vicerane a i tyto vyrazy jsou v podstate moderni a asi by jsme s nimi v sestnactem stoleti neuspeli ale zpet k pistolnikum takove slovo v anglictine neexistuje dnes tomu nejlepe odpovida vyraz gunnman coz v nejblizsim prekladu znamena zbranak ale takovy vyraz by skutecni lide zijici a umirajici se zbrani v ruce v druhe polovine devatenacteho stoleti v americe nikdy nepouzily jim by byl blissi spise vyraz shootrers stelec nebo killer zabijak nepletme si z dnesnim oblibenym vrah z filmu to je spravne assasin stejne je to se zbranemi na divokem zapade bylo jich mnoho typu colt remington smith vesson jsou nejznamejsi ale take nejdrazsi znacky revolveru valna vetsina obycejnych lidi na zapade pouzivala ci spis vlastnila zbrane firem ktere tyto znacky kopirovaly nebo mneli vlastni konstrukce je jich tolik ze by to zabralo na peknou knihu a vetsina si z nich alespon na cloveka nikdy nevistrelila pravda je ze velkou oblibou bylo tehdy rikat vsem revolverum colt a to prezilo castecne dodnes mnejme tedy shovivavost i k slovu pistolnik je vzite a ponechme ho tak jak je stejne jako mit colty proklate nizko my vime ze to tak nebylo ale legenda necht zije dal

 12. Jinak Pistolníci jsou taky moc zajímavé osůbky z knihyPoslední kabriolet od Antona Myrera… Doporučuji přečíst

 13. Pistole se tomu říkalo, protože v tý době eště nebyli automatické pistole, to je doba, kdy se teprve vyvíjel náboj a buben se ládoval prachem a kulí jako u pistolí Colt Walker, Dragoun, Navy 1851, 1860 a td. Byli to Colty a Remingtony. Smith & Wessony se používaly, ale zprvu se mohl vyvyklat kloub. Nejoblíbenější byli Colty SAA, protože byli odolné a vydrželi nešetrné zacházení.

 14. přísně logicky vzato, pistolníky byli i tři (s D´Artagnanem vlastne čtyři) mušketýři, neboť i ti používali pistole. ovšem platili jimi úřevážně outraty v hostincích. tož asi tak …………

 15. No a co teprve Sex pistols! K té pistoli – husitské píšťale patří i píštěl (m..) – pokud by to teda nebyla píštěl lesbická.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *