Plk

Plk je kec, ale pozor, je to i zkratka plukovníka. Plukovníci příliš plkají a tím se dostal plk do českého jazyka. Nebo snad plkám?

17 odpovědí na “Plk”

  1. Plky, plky na hlavu, že na … To kecátko, tedy řečnický pultík, by se mohlo jmenovat plkola. Pplk Pecháček, předseda jezdeckého oddílu TJ Žižka Praha, proslul různými plky, např. „Soudruzi, dejme si ruku na pr.. na srdce!“ a zmatené posluchačstvo bloudilo rukama po oblinách vlastních i cizích. Kolem koní se to tehdy lampasáky jen hemžilo. Dnes aby v jezdeckých školách kluka, třeba i zralého na modrou knížku, pohledal. Zato holčičky jsou do koní celé pryč, i když musejí (a rády) dělat práce, na které byli v hlubokém socialismu koncem padesátých let systemizovaní stájníci – měli křivé nohy ve starých jezdeckých botách a popíjeli hořčák.

  2. Plk nemusí být jen kec, plkáním se šíří třeba i pomluvy. Ženy plkají spolu převážně ve stoje, protože nemají čas jít si sednout, kdežto chlapi si jdou raději někam sednout „na jedno“ a přitom si krásně pokecají, mnohdy až do pozdních večerních hodin. Že celou dobu nesedí jen u „jednoho“, je nabíledni.

  3. Co se týká lampasáků, tak jeden lampasák se čertil, že mu říkám lampasáku. Já na to, že proto, že má lampasy. On odvětil, že to nejsou lampasy ale všivky. Od té doby mu říkám všiváku…..-)

  4. Nedořešený zůstal kec. Zdá se, že je mužského rodu, a i když je neživotný, rozmnožuje se pučením. Pokouším se ho skloňovat podle vzoru hrad: kec, bez kecu, množné číslo kecy jako hrady? A co pak na to měkké slabiky ži, ši, či,ři, ci?

  5. Měkké slabiky můžou mít akorát tak blbý kecy. ži, ši, či, ři, ci, ji, di, ti, ni jsou měkké a na tvrdé vzory nemají gebíry, ty je s přehledem převálcujou, jako že se Schreiber jmenuju; říkal nám pan učitel Schreiber.

  6. paci paci pacičky, kecy, kecy, kecičky. Představte si blbé keci – no s tím by vás u nás vyhodili z hospody. U vás asi taky.

  7. Potřeboval bych si to utřídit: Kecy bývají většinou hloupé či plané, i když pokec může být inspirativní. Plky bývají neškodné, ale jaké jsou vlastně žvásty?

  8. Jen abyste, pane Pavelko, nebyl oba dva. Z Jungmana máte J, z Presla P a stačí vypít koktejl Makropulos a přetrváváte až do dneška.

  9. Ty kecy zůstaly nedožešené.Navrhuji zařadit ,kec,mezi cizí slova a je jasno.Hlavně žádné pochybnosti.Vše lze zdůvodnit.Když jsem začínala vařit a něco se mi nepovedlo,nazvala jsem pokrm jinak,nejlépe vzletně a bylo vše v pořádku.(Dělám to dodnes.)

  10. Olinko, kecáním ani tlacháním se nikdy nic nepodařilo vyřešit, i kdybychom třeba hned na to téma zorganizovali pokec, respektive kdyby trampové svolali potlach. V současném mrazivém počasí to nepůjde, nechme to na léto.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *