Podfuk a podraz

Jak je ta čeština někdy zvukomalebná: z podfuku cítíme jemnost vánku – pouhopouhé podfouknutí, kdežto z podrazu přímo čiší jeho ráznost. Vnímáte to také tak?

Jožin.

8 odpovědí na “Podfuk a podraz”

  1. Podfouknout můžete i cizí, neznámé lidi, zatímco podraz je zrada konkrétní jedné nebo více osob. Podvod je zase trochu jiný – manželka vás podfoukne, když třeba vydává sojový guláš za opravdový nebo ten svetříček za loňský, ale když vás podvede se sousedem, tak to není žádné třeba, to je jasné a jednoznačné. V kartách a ve škole se taky podvádí, nepodfukaří (jak to, že ne „nepodfukuje“?). Podfuk je jednorázový, podvádět se dá i hooodně dlouho. Podfuk cítím spíš ve spojení s pouťovou střelnicí, zatímco podvod s trestním právem. Podraz odvozuji od podražení nohy, případně židle, zcela nečekané a zákeřné uhnutí spolehlivé jistoty. Podfuku a podvodu přece jen musíte nějak vyjít vstříc, třeba vsadit ve Sportce, která vám nakonec výhru neproplatí, naletět sňatkovému podvodníkovi, H-systému nebo súdánskému bankéři, zatímco podraz vám může udělat třeba soupeřem podplacený sudí. A propos, sukně se už skoro nenosí, ale ten krásný podfuk bílých šatů Marylin Monroe je trvalou součástí americko-evropské kultury.

  2. Podfukem můžeme někomu něco vyfouknout. Lecky může být nelehké odolat svodům podvodu, zvlášť když nás k tomu někdo/něco neustále navádí.
    A když se žena dopustí podfuku, aby vás mohla podvést se sousedem, a místo vody vám naleje vodky a vy usnete zpiti pod obraz, je to podraz.

  3. ad „… a místo vody VÁM naleje vodky a vy usnete zpiti pod obraz …“: Bubo, proč myslíte, že nepoznáme, kdy NÁM žena naleje místo vody vodku a MY pak usneme zpiti pod obraz?

  4. Ach ano! Že jsem na to nepřišla sama! Ale možná je to tím, že mi – bohužel – nikdy nikdo vodku MÍSTO vody nenabídl. Byli bychom už dva – Bubo a já. Čich mi ještě slouží výborně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *