Podnos

Podvýbor SlovaDne pro opravu vadných slov svolává konferenci na téma podnos. Jedná se o podnos na kterém je podávána strava (*). Podnos je předkládán strávníkovi pod ústa a nikoli pod nos. Komise navrhuje podvýboru změnit podnos na podpusu, případně podústa. Název podnos bude zachován pro tác s vonnými látkami, podávanými nikoli za účelem pojídání.

(*) Stravu si ponecháme na příště

18 odpovědí na “Podnos”

 1. Podnos navrhuji zrušit. Je to neslovo z rodu hrbů, klků, rozchodů a podobných undater.

 2. Lepší než podnos je podprsenka. Možná když podmázneš někoho na ústavu pro jazyk Česky, tak ten podnos zrušej. Nebo ti taky daj jednu pod nos. Můžeš taky podnosy prodávat pod rukou. To by byl pěknej podfuk!

 3. Podnos není nic jiného než nadručka. Ovšem bude-li prodáván pouze pod rukou, tak nevím, nevím …

 4. Podnos nerušit! Krom toho, že je to podložka pro přenášení čehosi, jde i o mariášnický termín. To už bychom mohli zrušit i penaltu nebo ofsajd ( Pardubicích na hokeji řvali ofside).

 5. Však oni by se mariášníci nezbláznili. Třeba by jim před volbama někdo slíbil kompenzaci. Pro ofsajd máme krásný, český a navíc praktický termín postavení mimo hru. I pro ohavný nohejbal existuje líbezné české slovo: odkopávaná, po vzoru odbíjená.

 6. Tak může psát jen nemariášník. Kdybychom si nechali zlikvidovat podnos, brzy dojde na další. A za chvíli bychom byli chudší o plonkovici, betla, durcha nebo ambo-jambo, od Šumavy k Tatrám či prdel-záda (to jsou výrazy pro flek na sedmu a na hru). Takhle přece nemůžeme mrhat národním kulturním dědictvím! S tichou vzpomínkou na mého strýčka, který už licituje v nebi.

 7. Když se vypustí „d“ tak z toho mají Rusi průjem, nebo přesněji sračku. Takže to navazuje na servírování a žraní chutných jídel. Inu slovanské jazyky mají k sobě blízko.

 8. Nemusí se vymýšlet něco jiného pro „podnos“. Je to přece náš známý „tác“. Ale já mám stejně raději podnos. Tác je trochu podezřelý, ale nevím proč. Prostě mi to tak připadá. Když se nese víc hrníčků s talířky, tak jedině s podnosem. A teď jsou navíc takové pěkné, proutěné.

 9. Tác je Vám podezřelý nejspíš proto, že má temnou minulost. Někdo mohl jako úplatek nabídnout dva nebo tři tácy. Kdyby nabídl podnosy, tak by nejspíš dostal jednu pod nos a nebo přímo do nosu. V dnešní době už jsou tácy nahrazeny litry či kapříky na komunální a melouny na vládní úrovni.

 10. Podnosy jsou nanic v domácnostech, kde už přešli na létající talíře. Půvabnější je servírovat na břiše plavovlasé dívky, ale manželka je zásadně proti.

 11. Plavovlasou dívku nerušit!!
  Myslím jako nevyrušovat.
  Podprsenku zrušit!
  Podnos zrušit!
  Mariáš zrušit, páč mi taky nejde.

 12. z anatomické hlediska bych osobně podnos zařadil mezi obočí, podpaždí a zadní bradu. ovšem podotýkám, že jsem anatomii nikdy podrobně nestudoval, jestli se nepletu.

 13. Prosím podnos nerušit. Protože pak by mohla padnout i podnosenka libočudná, kterou tak pracně vymysleli brusiči českého jazyka v osmnáctém století.

 14. Je-li přednosta nositelem předností, pak podnosta je ten, kterému se vše musí donést až pod nos.

 15. Podnos, nebo-li podložka na které se nosí nadnos a jelikož jsem číšník tak vím, že se podnos nosí nad nosem a to pro efekt. Takže podnos zrušit. Přejmenovat na ,,nadnosnos“ a nados přejmenovat na ,,nadnadnos“ , aby v tom nebyl zmatek. Protože když se podnos nosí nad nosem a nadnos nad podnosem tak nevím jak někdo přišel na to, že podnos nosící se nad nosem pojmenovali jako podnos, a nadnos nosící se nad podnosem který se nosí nad nosem pojmenovali nadnos.
  no prostě chaos.
  A nejvíc by mě zajímalo jak vzniklo slovo podvodník když pod vodou ani pod vodníkem nežije. Dělá sice podvody, ale jak tede vypadá podvoda. Že by to byla voda pod vodou a nebo nějaké podskupenství vody. Ale to potom musí být chytrý člověk, když přišel na to jak se ta podvoda vyrábý a nikdo jiný na to ještě nepřišel. A navíc ještě asi nikdo nepřišel ani na to, že existuje vůbec podvoda.
  Hmmm tak co teť s tím. Doufám že se to rozebere v jiné diskusi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *