Pohroma

Pohroma zní hrozivě, ale jednoduchým rozborem dospějeme k zajímavému zjištěním: Pohroma vznikla patrně jako složenina z „po“ a „hrom“. Před hromem je vše jasné – blýská se(1) … Po hromu však nastává většinou hrobové ticho (2).

Veršotepcům uzmu rým: Pohroma – od Hrona

(1) Nezaměňovat s: Není kouře bez ohně 🙂
(2) Hrobové ticho je zkomolenina vzniklá ze staroslovanského Hromové ticho

17 odpovědí na “Pohroma”

 1. Pohroma přijde nenadále,
  vždy okamžik po té,
  je ticho jak v sále,
  kde spadnutý špendlík by slyšeti bylo.
  Však po té, kdy z šoku se vše kolem probere,
  nastává chaos převeliký,
  jež utišit je umění.
  Zde nastoupí záchranáři´
  a o pomoc a utišení se snaží.
  A proto vzdejme jim hold i čtyřnozí pomáhají.

 2. Znám pána, jenž aby se zachránil (nebo teď nově zahránil?) před manželem, který se vrátil dřív domů, vyskočil z přízemního okna domnívaje se, že se spasí. Bohužel si neuvědomil, že bude železná neděle a pod dotyčným oknem je skládka haraburdí. Způsobil si trauma a dodnes špatně chodí. Tehdy ještě nebylo slovodne a on zapomněl na nedávno uváděná a diskutovaná zadní vrátka

 3. pohroma-pogrom-gromiť-pustošit-drtit-my pagromili mnogo bizonov v prériji, jésli ja něašibájus-malakósosi gigigigigigigigigigi!

 4. Co takhle něco scifi multikulti lidového od Rokycan…

  Moje milá Pohroma
  zabouchla se do Roma
  a tak vše dobré lásce věrné
  přeji i Suroviny
  sběrné….

 5. Pohroma je vše po hromu.
  Ovšem zajímavější je, že pomocí vztahu předhroma mínus poblesk často měříme vzdálenost bouře.

 6. Světy spějí tam kam vždycky, do nikam, neb druhý zákon termodynamiky zcela nekompromisně praví, že v uzavřených systémech entropie narůstá, čili do češtiny volně přeloženo – všechno spěje ke svém horšímu konci. Auto po deseti letech nebude lepší než auto před deseti lety, taktéž střecha vašeho paneláku a pusinky našich nejmilejších. O vašich játrech raději pomlčím. Jinak pan Tříska byl v létě v amfiteátru výbornej, pokud to lze říct o chlapovi, který byť z partesu mluví blbosti, neb Vilík Pérotřepač nám v té Bouři, řekněme si to upřimně přátelé, drobátko ujel…..Opravdu nevím, proč to furt hrajou…. a proč já na to furt chodím….

 7. Vážení, nejsem schopen slova a smíchy nemohu! Musím pryč, protože pokud zde budu s vámi ještě chvilku tahat pilku, entropie doběhne i k mým svěračům a to pak bude nejen po hromu, ale i po důstojnosti, Tříska netříska!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *