Poklona

Klaníte se ještě někomu či něčemu?

S novým námětem k zamyšlení se pro tentokrát vypoklonkovává

Jožin.

26 odpovědí na “Poklona”

  1. Ad náhodný kolemjdoucí: To říkal už Varel Frištenský.

    A myslím, že Stanislav Kostka nový muž se hlubokým lesům hluboce klaněl. A jiří Dědeček v písni Hotelový sluha, pěje, že když dotýčný bere služné, skrývá city mužné v předklonu.

    Abych mluvil za sebe, tak se před některými lidmi skláním. Ale to je něco jiného

  2. Poklonička, nazdárek, klaní se vám Kašpárek. Jestlipak se ještě dnes učí děti poklonit při recitaci? Obávám se, že se to moc nedělalo už za jejich rodičů, nejvýš tak způsobné holčičky.

  3. Děti nerecitují, děti už jenom rapují.
    Mimochodem, kdo už si zvykl na nešvarný přesun přízvuku z předložky na následující slovo? Kde se to v tom rádiu a televizi vzalo? Na pranýř tímto přibíjím mého oblíbeného jazzového guru Antonína Matznera.

  4. Antonína Matznera neposlouchám, tak nevím, můj oblíbený Jiří Černý mluví už od Houpačky pěkně. Mně spíš vadí komentátoři a moderátoří kteří. Neumějí používat interpunkci.

  5. Obrácené přízvuky, už, pěkně ze směšnil Slávek Janoušek. citovat to sem nemůžu, pro vyznačení přízvuku nemá naše znaková sada žádný znak. Když píšu text na písničku, při potížnějším frázovní podtrhávám. První nebo, přízvučnou hlásku. Zato ale ovládám interpunkci i exterpunkci a, nenechávám překlepy a neo pravené.
    A moje děti nejen rapují, ale také rašplují a pilně pilníkují a vrutají, jen vnoučatům nějak stále nemůžeme pořád vysvětlit, že lízátko je lízátko a ne kousátko.

  6. Nejhlubší poklona je ta od klona. Klonovaní lidé už totiž nebudou mít páteř a budou použitelní k čemukoli. To je zřejmě ten důvod, proč se do jejich výroby tolik investuje.

  7. Vůbec jsem nevěděla, že se tolik investuje do VÝROBY klonovaných lidí. Mimochodem, kolik je tolik? Jen mi neříkejte, že více než málo.
    Vím jen o pokusech s klonováním orgánů, což asi nebylo myšleno, protože těm páteře netřeba. Leda policejním, ev. dopravním. Ostatně, výraz „policejní orgán“ považuji za jeden z klenotů českého jazyka. Zaujímá u mne čestné místo hned vedle „poškozeného“: (Policejní orgán se dostavil pomocí služebního dopravního prostředku neprodleně na místo události, kde následně zahájil provádění oživovacích pokusů přímo na pozemní komunikaci, utrpěná zranění poškozeného však byla takového rázu, že byla neslučitelná se životem)

  8. Definici promýšlím, prozatím pokus o taxonomii: lehčí forma vlezdoprdelismu.

    Povstali v Čechách noví bojovníci
    a všichni měli přání jediné,
    jak se ti dostat nejlíp pod zadnici
    a vlézt ti do ní, velký Staline!

    adresováno Nezvalovi, Gottwaldovi a Nejedlému

    Jaroslav Kvapil (Libretista Rusalky), 1950

  9. Jožine, vy jste fakt neodbytný. To se přece vůbec slušně definovat nedá! A ze servility sloveso udělat neumím.

  10. Zkusím to za Stařenku:
    Servilím, servilíš, servilí
    servilíme, servilíte, servilí
    servil, servilme, servilte

  11. Moc děkuji, byla jsem v koncích. No, není ta čeština bohatá? „Jsem v koncích“ se dá říct pouze česky. Nebo aj Slovák povie¨“som v koncoch“? Stejně mi vrtlo hlavou, proč ten plurál. V kolika koncích mohu vlastně být? „V začátcích“ bych brala, to že jako začínám furt dokola, ale konec, obávám se, zažiju jen jeden, a to ještě asi ne zcela vědomě až úplně do konce.

  12. Kde je Slovák v koncích se budu snažit zjistit u svojich kamošov. Když je v Slovák v rozpacích, je v pomykove.
    Když jste, Stařenko, v koncích, jste ve všech myslitelných koncích v jakémkoli myslitelném n-rozměrném prostoru.

  13. Nejspíš proto, že každá hůl má dva konce. A v Prima sezoně píše pan Škvorecký, že sunt certim denique fines (pro pana Pavelku šunt čertim denique fineš) – tam to říká pan rada, když zachránil svoji dceru před svedením – takže svoje o tom věděli již staří latiníci

  14. Obvykle pomíjím překlepy, ale v případu latinské citace, v zájmu dalšího neklonování kopírováním a kvůli starým latiníkům, jsou-li jací: Est modus in rebus, sunt certi denique fines. (Přisuzováno Horatiovi).

  15. Dovoluji si lehce adhocnouti tu, s veškerou úctou ke kořínkům i horácům všelikým, že s přibývajícím časem se některá řešení stávají neřešitelnými a meze pak rozmanité už nejde jen tak lehoučce rozorat.
    Děkuji.

    OZNÁMENÍ

    Ke všeobecné radosti
    výsosti

    Oznamují tímto
    s lítosti

    Že dobrák
    od kosti

    A vzor všech
    nectností

    Váš senilní choť
    jasnosti

    Navzdory jisté
    žádosti

    Nad ránem skonal
    na vašem pásu
    cudnosti

    Neb ztratil klíče
    od číče…

    Pokud to někoho zajímá …

  16. V případu latinské citace, v zájmu dalšího neklonování kopírováním a kvůli starým latiníkům jsem si vyhledal Prima sezonu a tam je opravdu CERTIM (t.j. jistě), stejně tak jako v převálečné knížečce Živá latinská slova. Tam je to také uvedeno bez modu a rebu, ale vskutku je jako autor uveden Horatius, takže starej Kořínek z něj asi opisoval.

  17. Kdyby jen starej Kořínek!
    A jen tak mimochodem: Ten šlechtický choť zesnul na pásu cudnosti, Janáček zase na baletce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *