Postoloprty

Jak vznikl název města Postoloprty? Jak se říká obyvatelům Postoloprt? Postoloprtští? Jak fandí příznivci místního Postoloprtského klubu? Kdo neskáče není Postoloprťan?

24 odpovědí na “Postoloprty”

 1. Nedávno to bylo v TV, že prý podle ševců prťavců, kteří zde vyráběli boty, jimž se říkalo postoly. A obyvatele bych zval Postoloprťáky. Ale jak říkat obyvatelům Trhových Svin? Toť otázka!

 2. Kdyby mne nebolel zub, vydal bych se do Postoloprt. Protože mne bolí, zůstanu já na posteli. Až já z lože vstanu, snad se do Postoloprt dostanu.

 3. U kláštera Porta apostolorum byla ves, na niž se jméno přeneslo a postupně zkomolilo do dnešní podoby. Je to případ, kdy pomístní jméno nenaznačuje něco dehonestujícího (Všetaty – samí zloději, Trhanov, Kozolupy, Kostomlaty, Hostivař, Nové Strašecí a pod.), ale je odvozeno od jména původního vlastníka – Golčův Jeníkov, nebo projevu úcty pojmenováním místa – Karlín, nebo podle něčeho významného v okolí – Kozí Hrádek, Vinohrady. Škoda.

 4. U Berouna je obec Brdatky, již moje babička (ta druhá, ne z Podkrkonoší, ale Středočeška – taky jak poleno) nepojmenovala jinak, než Prďátka a domnívám se, že to je autentičtější. Jo, a všimli jste si, že Kačák je řeka Loděnice? Já vám na to koukám do mapy jako blázen, ale na druhou stranu, městys na ní ležící, místo mých veekendů a prázdninových kamarádství, se jmenuje (ta) Loděnice (fem.), a to by to potvrzovalo.

 5. Jak říkat váženým obyvatelům váženého města Postoloprty? Možností je více. Třeba Postoloprťáci, Postoloprtníci nebo Postoloprťouni. Každý jeden by se tedy mohl jmenovat Postoloprťák, Postoloprtník, Postoloprťoun. A co dámy? Postoloprťandy, Postoloprtnice, Postoloprtky. Na malé děti zbudou Postoloprťata.
  Ale je tu ještě místní vyšší společenská třída a celebrity – navrhuji pro ně Postoloprťák – Turbo a pro ty úplně nejvyšší – Postoloprťák – Turbo s hvězdičkou.

 6. Věruško, první zmínky o vsi jsou ještě z doby před vznikem kláštera. A co takhle Pičín, Kozomín, Řitka a nebo Rybitví?

 7. Jirko, to je opak těch dehonestujících jmen pomístních (u Rybitví si ale nejsem jistá). Prťák nebo prťavec je švec, i když nevím, proč. S tím založením kláštera u vsi se mi to moc nezdá, rozhodně není pravděpodobné, že by zakladatelé následně polatinštili podivné a smysl nedávající jméno vísky.

 8. Věruško Ď, najděte si následující heslo:Toulky Českem aneb kde se prtaly postole. Z něho plyne, že vísku pojmenovali Postoloprty právě podle těch prťavců, kteří zde žili. Takže nejspíš nikdo nic nepolatinštil. No a proč by neměli založit klášter u vísky, Vyšší Brod, Zlatá Koruna nebo Kuks přece taky nebyly v době zakládání kláštěrů žádné metropole.

 9. Já jim budu říkat Postoloprdi. Bydlím ve Svinném a taky nám říkají Sviňáci. Kdo? Ti hajzli Dobráci a Hliňáci. Je jich plné podorlicko!

 10. Kdo neskáče, není Postoloprťan? Já myslela, že se Postoloprťani vyznačují úplně jinou činností.

 11. Pro doplnění dodávám,že latinský název porta apostolorum znaméná v češtině apoštolskou bránu. Je pro češtinu více, než příznačné, že cokoli odlišného dokáže slovesně dehonestovat….tam někde zřejmě budou i kořeny brutální české xenofobie….

 12. Dovoluji si nesouhlasit, vaše prevoschoditelstvo…, kolikrát za posledních tisíc let byly české elity důsledně gumovány se seznamu obyvatel této planety a noví nobilové zdviháni na bodácích žoldáků. Poddaný má ovykle rád svého pana stejné krve, ale když je mu každou chvíli předkládán ke klanění cizák…, tak opravdu někdy nezbývá nic jiného než se jenom bohapustě řehtat…. Češi jsou holt smějící se bestie, protože na druhé straně desetimilionový hřbitov by v Evropě zas nezabral tolik místa…

 13. To Alexander: Na to, jak je váš příspěvek krátký, jste stačil dehonestovat (a nejen to) pěknou spoustu lidí. Je též k neuvěření, že teprve vy jste nám, truhlíkům, ve své blahosklonnosti zjevil, co to ta Porta vlastně je, autoři celých 16 příspěvků před vámi netušili, co čem to pořád melou. No jo, brutální xenofobové, co od nich čekat, že?

 14. chci přítomné upozornit na to, že alexandr něvský, pan G. a E. Presley jsou jedna a tatáž osoba.

 15. Když to ti naši ( postoloprtští ) vyhrajou tak se potom zpívá hymna která začíná takhle : My jsme kluci z Postoloprt bájo,my honíme parádu ……..
  a pokračuje to někdy až do rána. Tak čau a říkáme si prťáci

 16. Milý Gabrieli, pokud myslíte příspěvek z 11.4.08, tak ten psal nějaký můj jmenovec. Určitě by Vám to potvrdil pan Pallas, který e-maily vyžaduje, leč nezobrazuje. A protože nás Jirků je hodně, pak se občas spleteme. Takže vám tímto slavnostně odebírám titul Velkého Jebátora a srdečně Vás zdravím. Co se škádlívá…Jirka R.

 17. Jirkové, měli byste se buď očíslovat – Jirka I., Jirka II., případně zvolit si přídomky – například: Jirka Slušný a Jirka Obhroublý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *