Přes maďarštinu se nám vrátilo zpět do češtiny slovo póvl v nové podobě jako povel. Historie je jednoduchá. Lampasáci řvali na nebohé maďarské vojíny “ jste maďarskej póvl“ tak často, že si maďarští branci mysleli, že to znamená rozkaz, tedy povel.
P.S. Nebo to také mohlo být úplně jinak.
Nemohlo to být převzato z Rakouska? Tam póvl (něco podřadného) se nazývá r Pofel a odtud k povelu již není tak daleko; zejména když se to německé slovo napíše místo s „f“ s „v“ a čte se jako „pofel“? Určitě to má něco společného se Švejkem.
Póvl a povel má asi tolik společného jako monstrance a menstruace. Podle mých zkušeností z lidově demokratické armády ale hlavně póvl rád vydává povely, byŤ někdy zcela nesmyslné. Vždycky se mi vybavila slova básníkova: Sám svobody kdo hoden svobodu zná vážiti každou.
Jo, Jirko, vojna není kojná. Panuje tam hierarchická organizace, takže podřízeným se vtlouká do hlavy, že za ně myslí jejich velitel. Podřízení mají povinnost přemýšlet jen o tom, jak povel správně a rychle vykonat. Slovodníci, na můj povééél Čelééém vzad!
Já jsem se spíš na vojně setkával s tím, že myšlení bylo bráno jako podezřelá nežádoucí činost, která není hodna, aby ji provozoval socialstický voják natož důstojník či praporčík. Povelů bylo dost. …
Divím se, že nás ještě nějaký oficír nepostavil do latě. Pleteme zde dohromady povely a rozkazy. S povely nás seznámili v pořadové přípravě, slouží vlastně k tomu, aby jednotka navenek vypadala jako uspořádaná. Takový povel Zrušit krok byl i nadmíru užitečný, aby jednotka nerozhoupala most, který by se jinak pod ní propadl. Nu a denní rozkazy, ty byly většinou na jedno brdo.
Povely se používají i k ovládání zvířat, čímž můžeme například dosáhnout, aby jeden kůň netáhl čehý a druhý hot.
Povel je už důsledek, musí mu předcházet jeden nebo několk předvelů, následuje řada velů a na závěr si můžeme dopřát povel.
Zastavit stát raz dva. Když se vezme takový vojenský povel doslova, pak se tomu říká vojenský puč.
nepučim!
Ano, póvl a povel mají spolu společného skutečně asi tolik jako monstrance a menstruace !
Póvl je typické židovské slovo, které v jidiš zamená podřadné zboží, bezcennou věc. A teprve s rozšířením tohoto slova do ostatní populace došlo k přenesení tohoto významu i na člověka nebo skupinu osob.
Problém může být i v tom, že póvl by rád furt vydával povely…..
Na můj povel: Vojno, povol!! disciplina povolí, povely neúčinkují a povaleči, póvl jeden, se místo cvičení povalují. Pak ovšem se dovolenky nepovolují, ani povolenky nedovolují. Dovolovače je třeba v řádném termínu v tajné volbě dovolit, jinak by si kdekdo dovoloval.