Pranice

Pranic bych se nedivil, kdyby Jožinův literární poklesek v kondenzované podobě příspěvku do naší studnice českého jazyka vzbudil rozruch v odborných kruzích.

Jožin:
Když se dva perou, třetí se směje. Přidáte svá slova do pranice, nebo se míníte jen blahosklonně usmívat?

22 odpovědí na “Pranice”

 1. Jiřulko, když se perou dva svetry v pračce, směje se hospodyňka, že je nemusí prát v ruce. Na ten třetí svetr dojde jindy, musí dočkat času jako husa klasu.

 2. Pokud mne oči neklamaly, poprali se i sochaři u budoucího Wilsonova pomníku přímo v cetru Prahy u stejnojmenného nádraží.

 3. Tak ale tam se jich popralo víc než dva sochaři. A jak tak znám svoji manželku, ta když vidí, jaké dva svetry se perou v pračce společně, rozhodně se nesměje, ale běduje, jak mohl někdo dát tyhle dva svetry prát spolu, vždyť je každej úplně jinak bílej, to zase budou oba zničený!

 4. Jiřulko, moje maželka už mi prádlo několikrát obouchala o hlavu, takže mě vyškolila, že bílé a barevné se pere zvlášť, na vlněné věci raději nemám sahat, ty se perou jinými programy a nemají se odstřeďovat. Před sušením je třeba veškeré prádlo vytvarovat a pěkně pohladit, takže se po usušení venku na vzduchu většinou ani nemusí žehlit. Jen jednou jsem vyvařil vlněné ponožky našemu prvorozenému synovi a ty se tak výrazně zmenšily, že jsme je po prvním praní museli vyhodit. Když je při další návštěvě babička postrádala (byl to dárek od ní), hrdě jsem jí hlásil, že syn už z nich vyrostl. Hned jí to došlo, protože podle jejích zkušeností naopak takové ponožky dost dlouho rostly s dítětem.

 5. perná práce pro pernatce chytit za peroutku ptáčka poseroutku. V perimetru dvou kilometrů pozoroval periskopem Perry Masona pod poklopem.

 6. Tak Jožine, nejen bílé a barevné zvlášť, ale každé jinak bílé jinak stejné druhy látek, co vyžadují stejnou teplotu i typ programu se musí prát odděleně, jestliže se odstín jejich bílé trochu liší. Na naši pračku je nás několik dospělých a jak se to říká, čím víc hlav, tím víc nerozumu.

 7. Jiřulko, též jsem si myslel, že bílá barva je jen jedna, ale reklamy na prací prostředky přesvědčily manželku, že prádlo může být bělejší. Z toho jsem pak odvodil, že armáda by mohla mít uniformy zelenější, kdyby používala správné prací prostředky. Před týdnem jsem v těsnění víka pračky našel korunu. Bylo to poprvé, co se nám doma podařilo vyprat špinavé peníze. Jeden ze synů si kdysi vypral občanku, ale to nedoporučuji nikomu, prodělal na tom.

 8. PTÁKOVINA jak jinak

  Pranic s pranicí
  chystají pramici

  V pramici pojedou
  až k moři
  za strejdou

  Strejda je světák
  pěstuje
  květák…

  VYHAZOV

  Ty moje občanko
  vypraná
  zůstanem ještě
  do rána

  Ráno pak navíc
  k tomu
  tě pak vyperu konečně
  z domu…

  Tož tak.

 9. Souvisí perná práce s prádlem nebo s peřím? Moje prababička bývala „perná židovka“ – t.j. vykupovala po okolí peří a prodávala ho dál (označení byl terminus technicus, který nesouvisel ani s původem, ani vyznáním, ale s obchodem, díky kterému mohli synové vystudovat – děvčat se to ale netýkalo). Pradědeček byl tkadlec a možná tkal i perkál (i když nevím, jak vypadal – ani pradědeček, ani ten perkál). A co je perořízek – brk v trojobalu, výzva k boji o panýrovaný vepřový steak, jednoúčelový stroj k obrábění palubek (v páru s drážkořízkem), přiřezávátko doutníků a psacích per (v páru s tužkořízkem?)?

 10. Věro, práce pradlen, které praly hory špinavého prádla ručně na valše, to bývala opravdu perná práce. Pak se k tomu nachomýtl nějaký muž a vynalezl pračku. Vynález automatické pračky odsouvá pradlenky už jen do písniček a pohádek, kde se pradlenky perou o prince.

 11. Budu neustále opakovat o prince se dneska perou celeritky..
  Jinak, ešče za staříčka se všeckym řizkum u nas řikalo šnycel.
  To byl ale šnycel mamo, co ?

 12. Mohl byste na ty celeritky poslat recept? Jedná se nejspíš o celerové šnycle vaší stařenky, že?

 13. Budu neustále opakovat, recepis volně podle staříčka je takový, celebritka – celáriťka – celériťky množné číslo. Háček jsem z důvodu studu vynechal.
  Jinak s tím celerem to kdysi samozřejmě nebylo špatné, ale v rámci pokroku modrá síla je přece jenom modrá síla…

 14. je sranda když se kvůli ženské perou chlapi..kdysi se mi to stalo a vůbec se mi to nelíbilo..poslala jsem do háje oba..nevím tenkrát mě to naštvalo místo abych byla ráda..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *