Preservativ

Expensive allegedly natural foods advertise that they are „free of additives and preservatives“. This is a good thing even here. In other countries, a preservative is something you put in food to make it last longer. In Czech, it is a latex sheath one puts on a penis to prevent the spread of venereal disease and unwanted pregnancies.

7 odpovědí na “Preservativ”

 1. Ono je to totéž, i když …:-)

  Coby to směšné gumové „Preservative“ má v češtině logický ekvivalentní anglicismus „prezervativ“, ale také hezké české, ovšem v tomto významu hodně vousaté slovo „ochrana“.

  Nu a „preservative“ coby konzervant, tedy „přísada na konzervaci“ je bezesporu také ochranou, v tomto případě jídla.

  Rozpor v tom tedy není, ale posouvání významů k obecným jídelním přísadám na jedné straně a kondomu na straně druhé vyvolává mezi puberťáky veselí pravidelně tak u dvacáté lekce angličtiny.

  Nejsa uživatelem ani jedné komodity, nemohu posoudit, zda by prodavač v Británii na žádost o preservative přinesl krabičku Durex nebo pytlík Kotányi…:-)

  Za veselejší považuji dvojici kondom a kondominium, co na to lid přispívající?

 2. Teda…Preservativa bych si do marmelády nedala.Ani v práškovém stavu.Na druhou stranu,dát to do jídla plodnému manželovi,možná by odpadla trapná procedura před spaním.Ale zkoušet to nebudu.Pánové,nemáte zájem o pokus ve prospěch vědy?

 3. Teda ačkoli sem vědecký nadšenec tak v tomhle mi věda může… a to (con)dominium je typický příklad anglického přijetí slova románského,které má čirou náhodou podobný tvar jako condom,u kterého se mi původ nepodařilo vypátrat,poněvadž je ve všech mě známých jazycích velmi podobné,ale základ toho slova je zjevně docela odlišný…

 4. A mňa zase na výzvu Ahtisaariho napadla kombinácia kondom a domínium, takže vláda či panstvo kondomu…
  V každom prípade lepšie ako vláda hlupákov.

 5. Pane Jamie, máte pravdu. Kondominium je z latinského základu: con- = společně, dominium = právo nakládat s majetkem dle libosti. Kondominium je tedy majetek, o kterém rozhoduje více majitelů společně.

  Kondom se tak jmenuje podle svého vynálezce.

 6. Jaroslave,neozvu se.Jsem plachá a s vyjímkou těchto stránek užívám jméno Slepička Olinka.Vzhledem k současné situaci vEU,co se týče ptačí chřipky,není radno se mnou experimentovat.Jinak je mi potěšením číst Vaše moudrá slova.Dobrou noc!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *